Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dotacje w wysokości 200 tys. zł dla pomorskich jednostek OSP wręczył w Szymbarku marszałek Mieczysław Struk

Lucyna Puzdrowska
Lucyna Puzdrowska
We wtorek 6 lipca w Ochotniczej Straży Pożarnej w Szymbarku Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego przekazał symboliczne czeki na dotacje w łącznej wysokości ponad 200 tys. zł dla jednostek OSP z powiatów: gdańskiego, kartuskiego, kościerskiego, Gdańska, kwidzyńskiego, nowodworskiego i malborskiego. Łącznie samorząd wojewódzki przeznaczył dla pomorskich OSP ponad 506 tys. zł na dofinansowanie przede wszystkim zakupu sprzętu ratowniczo-gaśniczego.

Pierwsze wręczenie symbolicznych czeków z udziałem marszałka Mieczysława Struka odbyło się w Szymbarku.

Łącznie z dofinansowania skorzystają 183 jednostki OSP, które funkcjonują w 58 gminach województwa pomorskiego. W ramach dofinansowania znajdzie się taki asortyment jak: motopompy pływające, piły ratownicze, aparaty oddechowe z butlami kompozytowymi itp. Wsparcie dla OSP przez Samorząd Województwa Pomorskiego trwa sukcesywnie od 2009 roku.

Do Szymbarku zjechali wójtowie, burmistrzowie oraz przedstawiciele zarządów OSP pomorskich jednostek z kilku powiatów

Zebranych przywitał Edmund Kwidziński, dyrektor wykonawczy ZOSP RP w Gdańsku, a jednocześnie prezes zarządu powiatowego OSP w Kartuzach oraz Tomasz Brzoskowski, wójt gminy Stężyca, na której terenie odbyło się to spotkanie.

Mimo ogromnych w kilku przypadkach odległości, do Szymbarku zjechali przedstawiciele wszystkich wyróżnionych jednostek oraz samorządów.

Marszałek Mieczysław Struk skomentował tę wyjątkową frekwencję krótko:

- Przybyliście tu z najbardziej odległych gmin, udowadniając tym samym jak cenna jest dla nas wszystkich pomoc ochotniczych straży pożarnych, jak zawsze, w każdej sytuacji możemy na nich liczyć - mówił Mieczysław Struk. - Wasza tu tak liczna obecność pokazuje poparcie dla strażaków oraz to jak ważna, istotna jest to służba. Pokazała to jednoznacznie nawałnica sprzed kilku lat. Nie wyobrażam sobie jak walczylibyśmy ze skutkami żywiołu, gdyby nie było wówczas strażaków ochotników.

- Również wójtowie i burmistrzowie w każdej sytuacji mogą liczyć na pomoc swoich jednostek ochotniczych i to nie tylko podczas pożaru czy powodzi, ale również gdy przewróci się drzewo, gdy dochodzi do wypadków - kontynuował marszałek. - Dlatego też z uwagą i pewnym niepokojem obserwujemy zapowiedzi zmian prawnych, które mają objąć ochotnicze straże pożarne.

Jak dodał marszałek, dotacje, które wręcza strażakom mają być przeznaczone na m.in. mundury bojowe, hełmy, toporki, motopompy czy nożyce hydrauliczne i inny sprzęt, który służy ratowaniu życia, zdrowia i mienia ludzi.

6 lipca w Szymbarku marszałek Struk przekazał pierwszą transzę dotacji na ręce przedstawicieli 21 samorządów gminnych. Później pieniądze te rozdysponowane zostaną na poszczególne jednostki.

Symboliczne czeki odbierali kolejno włodarze 21 gmin oraz przedstawiciele jednostek OSP z ich terenu. (Kwoty widoczne są na zdjęciach w galerii)

W kolejnych dniach dojdzie do wręczenia dotacji dla pozostałych pomorskich samorządów, a za ich pośrednictwem pozostałych jednostek OSP województwa pomorskiego.

Jesteś świadkiem wypadku? Daj nam znać! Poinformujemy innych o utrudnieniach. Czekamy na informacje, zdjęcia i wideo!

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki