Dotacje na drogi nad Wisłą

Jacek Skrobisz, (JŁ, MJ)Zaktualizowano 
Na drodze Krzyżanowo - Złotowo (gm. Stare Pole) wyremontowane będą także dwa mostki
Na drodze Krzyżanowo - Złotowo (gm. Stare Pole) wyremontowane będą także dwa mostki Anna Arent-Mendyk
Kilkadziesiąt milionów złotych otrzymają samorządy z Żuław, Powiśla i Kociewia na kompleksową modernizację dróg. Decyzję o przydziale środków unijnych podjął Zarząd Województwa Pomorskiego. To kolejne wyniki konkursu drogowego ogłoszonego przez samorząd wojewódzki.

Wcześniej pieniądze unijne zostały rozdysponowane wśród samorządów z tzw. subregionów metropolitarnego i słupskiego. W tzw. subregionie nadwiślańskim (Żuławy, Powiśle i Kociewie) na dofinansowanie swojej inwestycji może liczyć m.in. powiat malborski. Starostwo otrzyma z kasy Unii Europejskiej 9,7 mln zł na modernizację dwóch odcinków jezdni: leżących na terenie gmin Miłoradz (Miłoradz - Piekło) i Stare Pole (Krzyżanowo - Złotowo). Samorząd dostał pełną dotację, o jaką się starał, czyli 85 proc. wartości kosztów zadań szacowanych na 11,4 mln zł.

- Bardzo się cieszymy z otrzymanego dofinansowania - mówi Mirosław Czapla, starosta malborski. - Czekamy teraz na termin podpisania umowy w Urzędzie Marszałkowskim.
Ten termin ma znaczenie w związku z późniejszymi przetargami. Im wcześniej uda się je rozpisać i pozytywnie rozstrzygnąć, tym szybciej rozpoczną się prace budowlane. A te, zgodnie z harmonogramem ustalonym przez starostwo, powinny rozpocząć się w tym roku i zakończyć w następnym.

Powiat tczewski otrzymał dofinansowanie w wysokości 4,6 mln zł na przebudowę drogi powiatowej, jaką jest ul. Kościuszki w Pelplinie. Koszt całego projektu wynosi blisko 5,5 mln zł. W tym przypadku również dofinansowanie unijne wyniesie 85 proc. - Staramy się być skuteczni - tłumaczy Paweł Filar, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich i Inwestycji w Starostwie Powiatowym w Tczewie.

- Realizacja projektu nastąpi w latach 2010-2011. Wkład własny zostanie podzielony na budżet powiatu i gminy Pelplin. W przyszłym roku przebudujemy ulicę od ronda do mostu, wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą, natomiast w 2011 roku wyremontujemy most. W naszym powiecie największym problemem są właśnie mosty oraz wiadukty. Mają po kilkadziesiąt lat i nigdy nie były remontowane.

Wicestarosta starogardzki Kazimierz Chyła twierdzi, że otrzymanie dofinansowania na drogi to duży sukces. - Oczywiście, potrzeb jest dużo więcej w tym zakresie, ale i tak bardzo się cieszymy, bo dostaliśmy tyle, ile chcieliśmy - mówi Chyła. - Planowaliśmy to już trzy lata temu. Jeden projekt jest nasz, w drugim jesteśmy partnerem gminy Osieczna. Te inwestycje pozwolą nam lepiej skomunikować tereny naszego powiatu w rejonie Borów Tucholskich.

51,1 mln tyle złotych wyniesie unijna dotacja na remonty dróg w subregionie nadwiślańskim, czyli w powiatach kwidzyńskim, sztumskim, malborskim, tczewskim, starogardzkim

Oni dostali dofinansowanie na remonty
Powiat kwidzyński - 15,8 mln zł dofinansowania na przebudowę drogi
Kwidzyn - Trzciano - Straszewo. Powiat sztumski - 4,9 mln zł na przebudowę drogi Sztum - Postolin. Gmina Tczew - 4,1 mln zł na przebudowę drogi w Rokitkach. Powiat starogardzki - 5,2 mln zł na przebudowę drogi Ocypel - Drewniaczki. Gmina Osieczna - 6,5 mln zł na budowę drogi Osieczna - Zimne Zdroje - Jastrzębie. Powiat tczewski - 4,6 mln zł na przebudowę ul. Kościuszki w Pelplinie. Powiat malborski - 9,7 mln zł na przebudowę infrastruktury drogowej na trasach Miłoradz - Piekło oraz Krzyżanowo - Złotowo.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
AK

Bardzo dobrze, że w końcu zajmą się naszymi drogami. Niedaleko mostku przedstawionego na zdjęciu miałem parę miesięcy temu stłuczkę z busem. I w dodatku gościu był ubezpieczony u jakiegoś lewego ubezpieczyciela nie wiem skąd, pewnie direct i strasznie długo trzeba było czekać na kasę z jego polisy. Tak to jest, ja to wolę sprawdzone pzu.

Dodaj ogłoszenie