Dostrzegli stoczniowy potencjał

  Dostrzegli stoczniowy potencjał

  Robert Kiewlicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Nasze stocznie mają problemy, ale polscy fachowcy z tej branży nie powinni obawiać się o pracę. Hamworthy, brytyjski projektant okrętowych systemów paliwowych oraz maszyn wykorzystywanych przy wydobywaniu ropy naftowej i gazu za 500 tys. funtów przejął właśnie gdyńską firmę projektującą statki - Baltic Design Center. Zarząd BDC tworzą ludzie poprzednio związani z biurem projektowym Stoczni Gdynia.
  Zakup polskiej firmy wiąże się z nową strategią Brytyjczyków. Ma ona na celu zmniejszanie kosztów przedsięwzięć poprzez przeniesienie pracy projektantów z Norwegii do Polski.
  - Aktualnie współpracujemy z Hamworthy w zakresie projektowania systemów gazowych na rynek norweski - mówi Rafał Kroczka, dyrektor zarządzający BDC.

  Działalność BDC obejmuje samochodowce, kontenerowce, tankowce, statki sejsmiczne i offshore, jak też statki typu LNG/LEG/LPG.
  Klientami BDC są m.in. Stocznia Remontowa, Stocznia Nauta, Stocznia Marynarki Wojennej, Centrum Techniki Okrętowej. Personel BDC to inżynierowie z przynajmniej 10-letnim stażem w biurze projektowym Stoczni Gdynia.

  - Z pewnością inwestycja ta przyniesie nam nie tylko korzyści finansowe związane z rozwojem naszych systemów gazowych, ale także przyczyni się do rozwoju jakości tworzonych projektów - twierdzi Joe Oatley, dyrektor generalny Hamworthy. - Przyłączenie się do Grupy Hamworthy daje BDC dostęp do naszej międzynarodowej sieci biur i klientów.

  Brytyjska firma jest liderem w projektowaniu i produkcji innowacyjnych systemów gazowych. Grupa posiada swoje firmy w 12 krajach oraz przedstawicielstwa w ponad 50. W ubiegłym roku Hamworthy miał obroty rzędu 231,8 mln funtów.

  Jak twierdzą eksperci, stoczniowi fachowcy zawsze będą w cenie. Na świecie trwa wymiana floty, więc koniunktura w branży jest. Nie tylko Brytyjczycy dostrzegli polski potencjał. Nasi monterzy kadłubów czy spawacze są także cenieni w Finlandii i Norwegii.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo