Dostępność do leków w czasie epidemii koronawirusa. Sprawdź, których leków brakuje w hurtowniach i aptekach!

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Których leków brakuje w hurtowniach i aptekach w czasie epidemii koronawirusa? Plaforma GdziePoLek opublikowała kolejne zestawienie farmaceutyków, których dostępność jest ograniczona.

Światowa pandemia koronawirusa spowodowała ogromne perturbacje w sektorze logistyki i transportu. Wydawać by się mogło, że przerwy w połączeniach lotniczych oraz dodatkowo przestoje pracy azjatyckich fabryk produkujących substancje czynne do leków, mogą spowodować znaczne ograniczenia dostępności farmaceutyków na rynkach europejskich.

Sytuacja zmienia się dynamicznie, jednak wszystko wskazuje, że w pierwszym miesiącu kryzysu zapasy w hurtowniach i aptekach nie uległy znacznej redukcji.

- Można było spodziewać się sporych problemów, a tymczasem... lista braków skróciła się - stwierdził Bartłomiej Owczarek z platformy GdziePoLek. - Jej głównym bohaterem pozostają Euthyrox N oraz systemy transdermalne dla kobiet w okresie menopauzy. Jednym z czynników zmniejszających problem braków są poszerzone uprawnienia farmaceutów, które zwiększają liczbę opcji umożliwiających zapewnienie pacjentowi alternatywy dla brakującego leku.

W kwietniowym zestawieniu platformy GdziePoLek znalazło się łącznie 39 pozycji - leków, których dostępność wyraźnie spadła i które nie posiadają odpowiednich zamienników. Oprócz wspomnianego Euthyroxu, tutaj braki są obserwowane niemal od początku ubiegłorocznego kryzysu lekowego, na liście znalazły się między innymi leki przeciwzakrzepowe, przeciwpadaczkowy, a także hormony tarczycy. Ostatecznie zaobserwowano jednak poprawę dostępności - hurtownie zgłaszały większe zapasy preparatów, które w poprzednich zestawieniach były uważane za deficytowe.

Dostępność do leków w czasie epidemii koronawirusa. Sprawdź, których leków brakuje w hurtowniach i aptekach!
Dostępność do leków w czasie epidemii koronawirusa. Sprawdź, których leków brakuje w hurtowniach i aptekach!

Obecne, stosunkowo optymistyczne sygnały z aptek, mogą jednak ulec zmianie. Sytuacja jest na tyle rozwojowa, że ekspertom trudno jest przewidzieć w jaki sposób obostrzenia wpłyną na rynek leków w perspektywie kilku miesięcy.

- Nie podjęlibyśmy się prognozy, jak będzie wyglądał raport za kolejne dwa miesiące. Z jednej strony w Chinach gospodarka - a więc i produkcja farmaceutyczna - jest ponownie uruchamiana, jednak z drugiej - te procesy właśnie hamują w Europie. Kraje takie jak Indie wprowadzają ograniczenia eksportu produkowanych leków, a USA próbują agresywnie zabezpieczyć dla siebie dostawy kluczowych produktów - czytamy w raporcie.

Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie