Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dostęp do koszar na terenie Westerplatte będzie ograniczony!

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Dostęp do koszar na terenie Westerplatte będzie ograniczony!
Dostęp do koszar na terenie Westerplatte będzie ograniczony! Przemysław Świderski
„Kręgosłup” obronny Westerplatte podczas września ‘39 do dnia dzisiejszego był ogólnodostępny dla Turystów. Koszary oraz pozostałe obiekty wchodzące w skład Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte zostały objęte ochroną konserwatorską w 2003 r.

Gdańsk Westerplatte. Dostęp do koszar będzie ograniczony

Od 2009 r. ruiny były częściowo udostępnione do zwiedzania. Niestety, wieloletni wpływ warunków atmosferycznych (silne wiatry, opady deszczu i śniegu) znacząco przyczynił się do postępującego niszczenia budynku.

Muzeum II Wojny Światowej przeprowadziło badania i ocenę stanu technicznego obiektu. Wynik: w jego wnętrzu w dotychczasowym zakresie stwarza zagrożenie dla zdrowia i życie. Stąd placówka postanowiła ograniczyć zwiedzającym dostęp do budynku.

Czytaj także: Szczątki Mieczysława Jałowieckiego zostaną przeniesione do Gdańska. To on kupił dla Polski Westerplatte

W związku z tym dyrektor Muzeum II Wojny Światowej wydał oświadczenie:

„Mając na uwadze dobro tych wyjątkowych obiektów historycznych, zakres inwestycji planowanej przez MIIWŚ obejmuje m.in. kompleksowe remonty konserwatorskie zachowanych budynków, w tym tzw. nowych koszar. Celem tych działań jest przede wszystkim zachowanie miejsca, jak i pamięci o nim dla przyszłych pokoleń. Budynek tzw. nowych koszar ze względu na szczególne walory historyczne należy otoczyć szczególną troską, ponieważ jest to przestrzeń o wyjątkowym znaczeniu, miejsce, skąd wydawano rozkazy do prowadzenia skutecznej obrony bohaterskich westerplatczyków, wreszcie autentyczny świadek przeobrażeń półwyspu w XX w. Misją, ale także swego rodzaju powinnością MIIWŚ jest więc należyte zabezpieczenie samego obiektu na poczet przyszłych zwiedzających, przy równoczesnym zagwarantowaniu bezpieczeństwa już teraz wszystkim osobom, które będą chciały zapoznać się z tą wyjątkową przestrzenią” - podkreślił dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku”.

tekst alternatywny

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki