MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dostawy prądu dla samorządów metropolii: Energa traci wszystko. Rozstrzygnięcie największego 64-mln przetargu może budzić wątpliwości

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Przemysław Średziński
Wszystkie oferty Energi na prąd dla dwóch grup zakupowych w trójmiejskiej metropolii przepadły w przetargach. W największym, organizowanym przez Gdańsk, propozycja koncernu po otwarciu ofert była najlepsza. Przez miesiąc, do ogłoszenia zwycięzcy, oferta konkurenta, firmy Veolia, staniała o... 5 mln z powodu „oczywistych omyłek rachunkowych”. W ten sposób propozycja Veolii stała się tańsza od oferty Energi i wygrała.

Energa nie będzie dostarczała prądu gdańskim instytucjom i jednostkom podległym gminom, które razem z miastem tworzą grupę kupującą wspólnie energię elektryczną. Taką metodę zakupu w aglomeracji trójmiejskiej stosuje się od 11 lat. Przetarg po raz pierwszy wygrała firma zagraniczna, nie posiadająca własnej sieci dystrybucyjnej. Dwie grupy zakupowe, gdańska i gdyńska działają w ramach Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, stowarzyszenia grupującego gminy aglomeracji.

- W usłudze kompleksowej zostały złożone dwie oferty, Veolii i Energi Obrót. Lepszą ofertę złożyła Veolia – mówi Mariusz Sadłowski, koordynator ds. energetyki i środowiska w OMGGS. - Jeśli chodzi o usługę rozdzieloną, tu także były dwie oferty, które złożyły PGE i Energa. Lepszą ofertę cenową złożyła Polska Grupa Energetyczna.

Sadłowski przyznaje, że gdański koncern energetyczny dotąd co roku wygrywał przetargi na dostawę prądu organizowane przez miasto. Energa przepadła też w postępowaniach gdyńskiej grupy zakupowej. Właśnie otwarte zostały oferty w tych przetargach.

- Najlepszą cenę na energię dla budynków komunalnych dał Tauron Sprzedaż, a na oświetlenie miejskie, podobnie jak w zeszłym roku, Enea – mówi koordynator ds. energetyki i środowiska OMGGS.

Gdańska grupa zakupowa po raz pierwszy zorganizowała dwa przetargi, na zakup prądu z oddzielnymi fakturami za produkcję i dystrybucję oraz nowość, usługę kompleksową rozliczaną wspólną fakturą. Ten był największy. Z dokumentacji przetargu dostępnej przez biuletyn informacji publicznej Gdańska wynika że zwycięska oferta Veolii jest warta nieco ponad 64 mln zł za 76 MWh dostarczonego prądu. Oferta spółki Energa Obrót jest o ok. milion droższa. Tyle że te sumy pojawiają się w dokumencie „Informacja o wyborze oferty najkorzystniejszej” datowanym na 28 września 2021 roku i obie opatrzone są komentarzem „po poprawieniu oczywistych omyłek rachunkowych”. Miesiąc wcześniej, gdy oferty zostały otwarte, propozycja Veolii była o… niemal 5 mln droższa – korzystniejszą ofertą była ta złożona przez Energę. Jej suma również zmieniła się do czasu wyboru oferty najkorzystniejszej, jednak nieznacznie – zdrożała o niespełna 200 tys. zł.

- Omyłka rachunkowa w ofercie Energi Obrotu dotyczyła wartości stawki w części dystrybucyjnej – informuje Krzysztof Kopeć, dyrektor biura prasowego Energi. - Energa Obrót otrzymała informację o wyborze najkorzystniejszej oferty wraz z informacją o poprawieniu oczywistych omyłek rachunkowych.

Nie wiemy, czy poprawki do ostatecznie zwycięskiej oferty Veolii też wprowadzał organizator przetargu. Nie otrzymaliśmy dotąd odpowiedzi na pytania wysłane firmie. Zapytaliśmy też OMGGS o to, co stało się przez miesiąc z ofertami i na czym polegały „oczywiste omyłki rachunkowe”. Odesłano nas do gdańskiego magistratu. To Ratusz, a nie Obszar Metropolitalny jest formalnym koordynatorem grupy zakupowej i organizatorem przetargu. Do momentu publikacji nie otrzymaliśmy też odpowiedzi z gdańskiego urzędu miejskiego. Veolia nie odpowiedziała dotąd również na pozostałe pytania o charakter pomyłek i powody ich skali.

Mimo ponad 7-procentowej zmiany w ofercie, która ostatecznie wygrała, we wzbudzających wątpliwości okolicznościach, pokonany uznał swoją porażkę: - Po otwarciu ofert Energa Obrót zwróciła się z prośbą o udostępnienie oferty konkurencji. Spółka nie składała odwołania od decyzji wyboru konkurenta – informuje Krzysztof Kopeć.

W poniedziałek 25 października umowę z Veolią Energy Contracting Poland w imieniu Gdańska oraz wszystkich podmiotów wchodzących w skład grupy zakupowej podpisali Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu oraz Marek Komorowski, dyrektor biura zamówień publicznych miasta. Firmę energetyczną reprezentowali Bartosz Krysta, członek zarządu i Artur Dembny, dyrektor departamentu sprzedaży.

Rok temu Energa nie przedłużyła umowy sponsoringowej miejskiego stadionu zbudowanego na mistrzostwa Euro 2012 w gdańskiej Letnicy. Prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz powiedziała wtedy m. in.:

„Prawo do nazwy najładniejszego stadionu w Europie było tylko jednym z elementów dobrej współpracy Gdańska i grupy Energa. W tej sytuacji musimy przemyśleć sens dalszych rozmów z Energą obejmujący przecież zakupy energii wraz z przesyłem przez naszą samorządową grupę zakupową na kwotę blisko 100 mln zł rocznie [...]”

W skład gdańskiej grupy zakupowej wchodzi kilkadziesiąt podmiotów, w tym jednostki miejskie, takie jak gdańskie ZOO, Gdański Ośrodek Sportu czy spółka Gdańskie Nieruchomości, ponad 20 gmin, spółki komunalne, instytucje kultury i inne organizacje. Według informacji OMGGS w obliczu prognozowanych wzrostów cen na ryku prądu grupowe zakupy są bardzo korzystne. Uzyskane w przetargach ceny są wyższe o około 30 procent niż dotąd, podczas gdy w innych polskich samorządach w 2022 roku mogą one wzrosnąć nawet o 70 proc.

Veolia współpracuje ze 123 samorządami w Polsce, a w 78 miastach zarządza sieciami ciepłowniczymi, dostarczając swoje usługi do niespełna 3 mln mieszkańców. Realizuje usługi zarządzania energią, gospodarki wodno-ściekowej i odpadowej. Zatrudnia około 4600 pracowników. Działa m. in. w Warszawie, Łodzi, Poznaniu i Tarnowskich Górach.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki