Dorota Arciszewska-Mielewczyk w wyborach wystartuje najpewniej do Sejmu

Artur S. Górski
Dorota Arciszewska - Mielewczyk
Dorota Arciszewska - Mielewczyk archiwum
Pomorscy senatorowie kalkulują już swoje wyborcze szanse po tym, jak Senat opowiedział się w przedświąteczny weekend za wprowadzeniem do kodeksu wyborczego i ordynacji wyborczej zapisu o jednomandatowych okręgach w wyborach do tej izby Zgromadzenia Narodowego. Czy zmieni to polityczną mapę Pomorza?

W wyborach, ale do Sejmu, chce wystartować m.in. senator PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk. W Senacie najpewniej pozostanie prof. Edmund Wittbrodt. Byłaby to już jego piąta senatorska kadencja. Oboje są zgodni, że okręg jednomandatowy to większa odpowiedzialność wobec wyborców:
- Wyborcy doskonale wiedzą, kto ich reprezentuje i będą z tej reprezentacji skuteczniej senatora rozliczać - uważa senator PiS.

Zdaniem Wittbrodta okręgi mandatowe to szansa na wprowadzenie nowych lokalnych liderów i zerwanie z dominacją list partyjnych: - Po wyborach przekonamy się jaka była wola wyborców i kogo wskazali jako reprezentanta okręgu, który będzie składał się z dwóch, trzech powiatów - zauważa Wittbrodt.

- Do skutecznego wyłonienia najlepszego kandydata konieczne są pluralistyczne media. Tymczasem mamy w środkach przekazu wyraźny prorządowy przechył. Jak zatem wartościowy kandydat miałby skutecznie przebijać się do wyborców - analizuje szanse Arciszewska-Mielewczyk.

Prof. Wittbrodt widzi szansę na wprowadzenie lokalnych liderów, ale widzi też wady:
- Senator będzie zatem bardziej skoncentrowany na regionie, z którego został wybrany, a nie na jakości stanowienia prawa dla całego kraju. Konieczne będą koalicje wokół tematów. Kto będzie wygrywał wybory? Czy ten z bardziej krzykliwą i kosztowną kampanią, czy rzeczywisty autorytet i lokalny lider - zastanawia się Wittbrodt.

Dość sceptyczna wobec wykreowania pozapartyjnych senatorów jest senator PiS:
- Mamy w Senacie senatorów bezpartyjnych jak Włodzimierz Cimoszewicz i marszałek Bogdan Borusewicz, ale obaj są popierani przez partie polityczne i kojarzeni jeden z SLD, a drugi z PO oraz dwóch senatorów wykluczonych z PO - zauważa Arciszewska-Mielewczyk i nie zaprzecza, iż chce kandydować do Sejmu. Zdaje sobie sprawę, że startując do Senatu, musiałaby rywalizować w okręgu Gdynia-Puck. W poprzednich wyborach w okręgu słupsko-gdyńsko-kaszubskim uzyskała 141,7 tys. głosów, a senatorowie z PO Wittbrodt - 244,2 tys., a Kazimierz Kleina - 220,3 tys. głosów. Dodatkowo jej aktywność skoncentrowana była w rejonie Kartuz i Kościerzyny.

- Szkoda mi tej pracy włożonej w Kaszuby. Nie chciałabym zostawić tamtej części Kaszub. Jestem tam częstym gościem. Praca senatora daje mi możliwość angażowania się w lokalne sprawy, ale temperament skłania do podjęcia pracy w Sejmie - uważa senator PiS.

Zanosi się więc na silną listę PiS w gdyńsko-słupskim okręgu wyborczym. Jej liderkami, o ile osiągną porozumienie, byłyby dwie ambitne kobiety posłanka Jolanta Szczypińska i Arciszewska-Mielewczyk.
- Silna lista to większa szansa sukcesu - podkreśla senator PiS.

Ze startu do Sejmu nie zrezygnują też zapewne posłowie Jarosław Sellin i Piotr Stanke. Z kolei poseł Zbigniew Kozak być może znajdzie się na liście PiS w okręgu gdańskim. Chęć startu w wyborach zgłasza też zięć zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego - adwokat Marek Dubienecki. I to z… pierwszego miejsca listy.

Obecnie do Senatu w woj. pomorskim mamy dwa trzymandatowe okręgi wyborcze.
- Jeśli wyborca nie był zdecydowany mógł wskazać i wybrać kilka różnych opcji. Teraz zaś musi zdecydować jednoznacznie kogo chce poprzeć - zauważa Wittbrodt i dodaje, iż oczekuje wzmocnienia roli Senatu.
Uważa też, że nadal jest aktualny postulat, by Senat stał się izbą samorządową:
- Widziałbym Senat jako swoistą izbę gmin, czy raczej regionów. By duże silne regiony były w nim reprezentowane w procesie stanowienia prawa według idei społeczeństwa obywatelskiego. Obecnie nasza rola to rola recenzenta prac Sejmu i podpowiadacza - uważa Wittbrodt.

W lipcu 2011 r. Polska obejmuje prezydencję w Unii Europejskiej. Wybory, zgodnie z kalendarzem wyborczym, przeprowadzone powinny być jesienią.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie