18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Tusk robi krzywdę samym Kaszubom

Redakcja
Senator PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk
Senator PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk
- Platforma Obywatelska zawiera sojusz z Ruchem Autonomii Śląska i Donald Tusk na to pozwala. Jednocześnie mówi, że jest wielkim Kaszubą. I w ten sposób robi krzywdę samym Kaszubom. Robi im przysłowiową krecią robotę - mówi senator PiS, Dorota Arciszewska-Mielewczyk, z którą rozmawia Ryszarda Wojciechowska.

Co ma PiS do Kaszubów?
Nie rozumiem pytania.

W raporcie Pani partii o stanie Rzeczypospolitej jest takie zdanie, że PO mocno podkreśla w swoim przekazie znaczenie regionalizmów, czego szczególnym przykładem jest ostentacyjne akcentowanie przez Donalda Tuska swojej kaszubskości...
Tak, i potem jest również to, że niedawno, wbrew wyrokowi Sądu Najwyższego z 2007 roku, umieszczono narodowość śląską w spisie powszechnym. Mimo że sąd dowiódł, iż historycznie niczego takiego jak naród śląski nie ma.

Polityczna burza po raporcie PiS: kaszubskość premiera Tuska

Ale naganne jest akcentowanie swojej kaszubskości?
Pani redaktor, albo my robimy aferę wokół czegoś, czego nie ma, albo czytamy tekst ze zrozumieniem. Mam wrażenie, że wokół tego zdania rozpętała się jakaś histeria. I że najwięcej mają do powiedzenia osoby, które nie wiedzą, czym jest Ruch Autonomii Śląska, a to o nim głównie była mowa. Tendencyjnie przeinacza się więc słowa Kaczyńskiego. A ten tekst trzeba czytać w całości. Ja to pani wytłumaczę. Ruch Autonomii Śląska jest ruchem separatystycznym, który mówi o śląskości.
Pani senator, ale wróćmy do Kaszubów, którzy w ten raport nie wiadomo po co zostali wmanewrowani.

Ale czy pani chce usłyszeć to, co pani chce, czy mogę powiedzieć to, co mam do powiedzenia?
Pani nie odnosi się do zdania, które zacytowałam.

Odnoszę się, tylko nie odpowiem na nie jednym zdaniem.

No dobrze, słucham...
Platforma Obywatelska zawiera sojusz z Ruchem Autonomii Śląska i Donald Tusk na to pozwala. Jednocześnie mówi, że jest wielkim Kaszubą. I w ten sposób robi krzywdę samym Kaszubom. Robi im przysłowiową krecią robotę. Jakiś analityk polityczny mógłby powiedzieć - no tak, Tusk sprzyja ruchowi separatystycznemu, jednocześnie mówiąc, że jest zadeklarowanym Kaszubą. Jak to brzmi? Ja też jestem Kaszubą z wyboru. Ale nie o to chodzi.

To co mają wspólnego Kaszubi z RAŚ?

Nic. Mnie często zarzucano - ale pani jest z Kaszub. Kazimierz Kutz, śląski senator, mówił mi często - przecież wy, Kaszubi, też chcecie być takimi jak my na Śląsku indywidualistami. Także Ślązacy, którzy popierają RAŚ, często atakowali mnie, mówiąc - przecież wy na Kaszubach robicie to samo. Absolutnie - odpowiadałam im. My nigdy nie odżegnywaliśmy się od Rzeczypospolitej. My nie chcemy oderwania od Polski. A jeśli się pojawiają takie głosy, to natychmiast się je pacyfikuje. Jako senator muszę Kaszubów bronić przez takimi zarzutami na każdym kroku.
To po co prezes wtrąca w tę całą historię z RAŚ Kaszubów?
Ależ ja pani próbuję to cały czas wytłumaczyć. Tusk, jako Kaszub, sugerując, że rozumie RAŚ, daje zielone światło dla legitymizacji separatystycznych ruchów, czym krzywdzi samych Kaszubów. Oczywiście my wszyscy szczycimy się kaszubskością. Chcemy, żeby ona była rozwijana. Ale na miły Bóg, nie można w tak dwuznacznym świetle stawiać Kaszubów, zawierając koalicję z RAŚ.

Kaszubi się na te słowa prezesa PiS oburzyli. Nie rozumują tak jak Pani.
Nie oburzyliby się, gdyby w usta Kaczyńskiego nie wkładano tego, czego nie powiedział. Gdyby nie insynuowano, że w tym zdaniu jest zawarte piętnowanie Kaszubów. Nie jest. To wierutna bzdura.

Kaszubi w jednym worku z RAŚ to w porządku?
Pani ma tezę.

Inni podobnie myślą.
Niektórzy publicyści tak to przedstawili, żeby antagonizować. A to zdanie dotyczyło tylko Donalda Tuska. Ja, jeśli pani pamięta, zawsze byłam przeciwnikiem wplątywania Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w gry polityczne. Niektórzy chcieli zakładać partię kaszubską, czemu się sprzeciwiałam. Mówiono - Tusk na prezydenta wszystkich Kaszubów, co budziło nie tylko mój sprzeciw, ale też sprzeciw wielu zrzeszeńców, wśród których są nie tylko zwolennicy PO.

A to zdanie z Kaszubami w raporcie to nie jest działalność polityczna?
Pani, jak inni, wyciąga to zdanie z kontekstu.

Donald Tusk jest jednym z wielu Kaszubów. Nie stoi na ich czele.

Pani śmieje się z rzeczy, które dla niektórych nie są takie oczywiste. Przecież część polityków i publicystów głosiła w przeszłości, że Donald Tusk jest największym Kaszubą. Królem Kaszubów. Ja się z tym nie zgadzam, podobnie jak wielu innych członków zrzeszenia. Ale to, z czego pani się śmieje, jest realne. Po prostu, niektórzy tak uważają i tak mówią.

Wideo

Komentarze 65

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gerard

moim zdaniem, z dzieciństwa jeszcze pamiętam, tusk to wiejski kundelek.

k
krepel

Kiedyś takie wiedźmy po prostu palono na stosie ...

h
hanek

Kłamie, bo nie wierzę, że mówi tyle bzdur nieświadomie. teoretycznie jest jeszcze możliwość, że jest najzwyczajniej w świecie głupia, ale to jest mało prawdopodobne, bo od wielu lat świetnie sobie radzi w polityce.
Kłamczuszek paskudek pseudokaszubski :).

e
erwin

Kij z Kaszubami. Najwazniejszy jest dostęp do morza dla Warszawy

s
svatopluk

"Ruch Autonomii Śląska jest ruchem separatystycznym, który mówi o śląskości."

Statut RAŚ zawiera zapis o integralności granic RP

"Działania Ruchu na rzecz autonomii Śląska nie zmierzają do zmiany granic państwowych."
h******autonomia.pl/n/statut-ruchu-autonomii-slaska

Ś
Ślunzok

Bełkot pani Arciszewskiej jest niemierzalny.

O
O/S

negacjo uo tym co prawie milion ludzie zadeklarowali - i naród i jezyk. W polsce ma byc tylko jedna kultura, jedyn jezyk, jeden naród , jeden kraj, jeden... kiedys to sie nazywal faszyzm!

TO MY NARÓD SLUNSKI!

T
Tadeusz

Niestety , podziały polityczne społeczeństwa Polskiego przenoszą się na regiony.W tym Kaszub.Wyodrębnia się opcja proPolska i separatystyczna .W przypadku separacji Kaszub , mogłoby to prowadzić do odcinania Polski od morza.
Jednak znając trochę historię Kaszub , uważam że bywały okresy zaniedbań tego regionu przez władze Polskie.Te niedociągnięcia należy nadrabiać.

e
emeryt 70

Cytuje Pan Albina Siwaka? Tego CZŁONKA Komitetu Centralnego PZPR ?! To może lepiej Dzierżyńskiego, albo Bieruta ! Znalazł Pan niezłego mentora !Tylko pogratulować przyjaciół !

w
wojtek

DLATEGO W POLSCE ROBI BAJZEL ZEBY NIMCY PEZEJELI POLSKE

G
Gość

Zagrożeniem dla Śląska czy Pomorza nie są Wypędzeni czy E. Steinbach tylko obłudny nacjonalizm i eksploatatorska polityki Warszawy rabująca kraj. Państwo ze stolicą w Warszawie nie zasługuje na lojalność.

m
mabo

Jeates glupsza od Kaczora i jego bredni na temat Slazakow

k
kiki

tymi wypowiedziami to pani robi krzywde kaszybom ,jak chce pani sie przybodobac prezesow pis to niech pani wymysli cos madrego a pani wypowiada sie rzadko ale jak juz pani coc palnie to ni przypial ni przylatal to juz lepiej niech pani nic nie mowi i nie przynosi wstydu kaszubom tymi wypowiedziami.

W
Władysław

"W czasie obrad II Kongresu
"W czasie obrad II Kongresu Kaszubskiego w dniach 12 - 14 czerwca 1992 r w Gdańsku, w Domu Technika przy ul. Rajskiej 6 Donald Tusk, jako wiceprzewodniczący Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego. 13 czerwca wygłosił programowe przemówienie p.t. `Pomorska idea regionalna jako zadanie polityczne'. Przedstawił w nim program pełnej autonomii Pomorza i Kaszub, które powinny zdaniem D.Tuska posiadać własny rząd, własny pieniądz i własne wojsko. Przemówienie to wywołało oburzenie ks. prof. Janusza Pasierba, posłów Alojzego Szablewskięgo i Feliksa Pieczki, a takie reprezentantów Wielkopolan i Górno-Ślązaków, oraz wielu innych uczestników kongresu. Poseł Pieczka w odpowiedzi wygłosił poza programowe, piękne, patriotyczne kontr-przemówienie, podkreślając iż oddzielenie Kaszub od Polski byłoby nie tylko przestępstwem wobec polskiej racji stanu, ale i wobec interesu Kaszubów. Przypomniał też zebranym fragment hymnu kaszubskiego, który w języku polskim brzmi:" nie ma Kaszub bez Polonii, a bez Kaszub Polski" Oświadczenie uczestnika II Kongresu Kaszubskiego, Andrzeja Marszałkowskiego, przewodniczącego Rady Naczelnej Stronnictwa Narodowego> Organizacja Polityczna Narodu Uwaga: W pisemnym sprawozdaniu z obrad kongresu usunięto program oderwania Pomorza od Polski autorstwa Tuska, lecz wygłoszenie takiego programu potwierdzają uczestnicy kongresu oraz osoba z obsługi biurowej. Oto cała prawda o Tusku. Czy mozna wierzyć takiemu człowiekowi? W miesięczniku `Znak' nr 11 -12 z 1997 r. na str. 190, Donald Tusk tak mówi o sobie: Jak wyzwolić się z tych stereotypów, które towarzyszą, nam niemal od urodzenia, wzmacniane literaturą, historią, powszechnymi resentymentami? Co pozostanie z polskości, gdy odejmiemy od niej cały ten wzniosło-ponuro-śmieszny teatr niespełnionych marzeń i nieuzasadnionych urojeń? Polskość to nienormalność - takie skojarzenie nasuwa mi się z bolesną uporczywością,, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie niezmiennie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i- Bóg wie co jeszcze, wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnej ochoty dźwigać .... Piękniejsza od Polski jest ucieczka od Polski - tej ziemi konkretnej, przegranej, brudnej i biednej. I dlatego tak często nas ogłupia, zaślepia, prowadzi w krainę mitu. Sama jest mitem !"

e
ed

szkoda gadać

Dodaj ogłoszenie