Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty bezpośrednie 2022 będą wyższe dla mniejszych gospodarstw. Kowalczyk: Realizujemy obietnice

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wyrównanie dopłat rolniczych ze średnią unijną w 2022 roku ma stać się faktem
Wyrównanie dopłat rolniczych ze średnią unijną w 2022 roku ma stać się faktem pixabay.com
Coraz bliżej wejścia w życie zmian w dopłatach bezpośrednich. Sejm przyjął 13 stycznia 2022 roku nowelizację ustawy o płatnościach dla rolników, a to oznacza, że wraca uzupełniająca płatność podstawowa. - Osiągamy średnią płatność europejską - mówi Henryk Kowalczyk, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

- Wczoraj Sejm zmianą ustawy przywrócił uzupełniają płatność obszarową - poinformował Henryk Kowalczyk podczas konferencji prasowej i przypomniał, że UPP funkcjonowała w latach 2004-2013, od 2014 była zlikwidowana.

Zmiany w dopłatach bezpośrednich 2022 - wraca uzupełniająca płatność podstawowa

Uzupełniająca płatność podstawowa pochodzi z budżetu krajowego, na 2022 rok przeznaczono 400 mln zł na płatności obszarowe.

- Płatność obszarowa powoduje to, że osiągamy dla gospodarstw mniejszych w roku 2022, czyli dla gospodarstw do 30 ha średnią płatność europejską, natomiast od 2023 r., kiedy to będzie nowa Wspólna Polityka Rolna, to kryterium pełnej średniej europejskiej będzie dotyczyło już gospodarstw do 50 ha, ponieważ tam będzie już uzupełnione o płatność redystrybucyjną - wyjaśnia Henryk Kowalczyk.

Wicepremier H. Kowalczyk: Te pieniądze z budżetu krajowego powodują, że zobowiązanie nasze wynikające z Polskiego Ładu do osiągnięcia co najmniej średniej europejskiej płatności obszarowej dla mniejszych gospodarstw już za rok 2022 zostanie zrealizowane.

Do jakich upraw uzupełniająca płatność podstawowa?

Krzysztof Ciecióra, podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa: - Ta płatność będzie przysługiwała w zasadzie wszystkim uprawom realizowanym obecnie przez rolników. Są to:

  • uprawy zbożowe,
  • rośliny oleiste,
  • wysokobiałkowe,
  • strączkowe,
  • len włóknisty, oleisty,
  • konopne na włókno,
  • rośliny przeznaczone na materiał siewny, rośliny motylkowe,
  • okopowe,
  • trawy na trwałych użytkach zielonych,
  • mieszanki roślin motylkowatych.

- To przekrój większości upraw w Polsce. Mało tego, ta dopłata będzie dotyczyć również tych gruntów, na których nie jest prowadzona produkcja. Dopłata bezpośrednia, którą dzisiaj przywracamy, nie ma na celu powodowania zachęt do większej produkcji żywności. Ma na celu przede wszystkim wsparcie dochodów rolników - relacjonuje Krzysztof Ciecióra.

- W ten rok tak jedną nogą wchodzimy w nowy system płatności bezpośrednich - zapowiedział szef resortu rolnictwa. - Od 2023 będziemy realizować nowy system. Będą to płatności podstawowe, redystrybucyjne i płatności w postaci ekoschematów. Do tego trzeba się przygotowywać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dopłaty bezpośrednie 2022 będą wyższe dla mniejszych gospodarstw. Kowalczyk: Realizujemy obietnice - Strefa Agro

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki