Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dopłaty bezpośrednie 2017 - jakie zmiany w płatnościach? Sprawdź!

Redakcja
Rok 2017 przyniesie kilka znaczących zmian w systemie wsparcia bezpośredniego. Co rolnik powinien wiedzieć o tegorocznych dopłatach?

Bez zmian pozostają sektory, w których przydzielane jest wsparcie, czyli pozostają 4 w produkcji zwierzęcej (młode bydło, krowy, owce, kozy) i 8 w produkcji roślinnej (buraki cukrowe, rośliny wysokobiałkowe, owoce miękkie, ziemniaki skrobiowe, pomidory, chmiel, len, konopie włókniste). Po przeglądzie tej formy wsparcia ministerstwo zdecydowao o zmianach zasad przyznawania płatności w sektorze młodego bydła, krów, owiec, roślin wysokobiałkowych, owoców miękkich i buraków cukrowych.

Zmiany wprowadza ustawa z 21 października 2016 r. o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Nowe zasady zaczynają obowiązywać od 2017 roku. 

 

ZWIERZĘTA

Nie 30 a 20 sztuk w przypadku młodego bydła i krów to maksymalna liczba zwierząt, do których może zostać przyznana płatność. Co prawda zwierząt można zgłosić do dopłaty mniej, ale koperta finansowa zostaje taka, jak dotychczas, więc pieniędzy np. do jednej krowy powinno być więcej. "Wprowadzona zmiana pozwala na skoncentrowanie wsparcia w gospodarstwach, w których następuje systematyczny spadek liczby stad i pogłowia zwierząt, a więc gospodarstw, których sytuacja ekonomiczna jest najtrudniejsza", tłumaczy resort rolnictwa.

Szacuje się, że zwiększenie wsparcia obejmie około 82% rolników posiadających ok. 50% krajowego stada młodego bydła oraz około 79% rolników posiadających ok. 43% krajowego stada krów.

 

Wsparcie ma być wyższe w stadach tej wielkości, w przypadku których w okresie 2009-2016 odnotowuje się systematyczny spadek liczby stad i pogłowia zwierząt.

 

Hodowcy owiec powinni zwrócić uwagę na nowe terminy. Ustanowiono nowy okres przetrzymywania zwierząt kwalifikujących się do wsparcia – od 15 marca do 15 kwietnia roku składania wniosków (wczesniej było to od 20 października do 20 listopada). Na zmianę miały wpłynąć postulaty zgłaszane przez organizacje zrzeszające hodowców owiec i ma na celu ułatwienie zarządzania stadem.

 

"Niezależnie od tego uproszczono procedurę ubiegania się o wsparcie związane z produkcją w sektorze owiec i w sektorze kóz (tzw. system bezwnioskowy). Wprowadzenie tego rozwiązania ułatwi rolnikom ubieganie się o wsparcie do owiec i kóz, zwłaszcza w przypadku, gdy liczba zwierząt zgłaszanych do płatności jest duża (z uwagi na brak limitu liczby zwierząt w gospodarstwie, które mogą być objęte płatnością, liczba zwierząt zgłaszanych do płatności często wynosi kilkaset sztuk). Dotychczas wiązało się to z koniecznością wypisania w dołączanym do wniosku specjalnym oświadczeniu wielu numerów identyfikacyjnych, co było czasochłonne i stwarzało ryzyko popełnienia błędu", argumentuje resort.

Dopłaty bezpośrednie 2017 - jakie zmiany w płatnościach? Sprawdź!
ROŚLINY

I tu czeka gospodarzy kilka nowości w dopłatach bezpośrednich 2017. Pojawią się 2 płatności do roślin wysokobiałkowych: do roślin strączkowych przeznaczonych na ziarno oraz do upraw paszowych. "Dokonane zmiany biorą pod uwagę potrzebę zapewnienia krajowej produkcji białka roślinnego na pasze oraz lepszego ukierunkowania wsparcia, uwzględniającego sposób wykorzystania roślin wysokobiałkowych".

 

Dalej - płatność do roślin strączkowych na ziarno będzie przysługiwała do powierzchni upraw bobiku, grochu pastewnego, łubinów i soi. Płatność będzie miała charakter degresywny – wyższa stawka będzie stosowana do pierwszych 75 ha upraw w gospodarstwie, niższa do powierzchni powyżej 75 ha. Z kolei płatność do upraw paszowych będzie przysługiwała do powierzchni upraw roślin wykorzystywanych głównie do produkcji pasz objętościowych (esparceta, koniczyna, komonica, lędźwian, lucerna, nostrzyk, seradela i wyka). Uprawa zgłoszona do wsparcia nie może zostać przeznaczona na zielony nawóz. Płatnością będzie objęte nie więcej niż 75 ha upraw w gospodarstwie.

Truskawki - to jedyne w sektorze owoce miękkie, do kórych będzie przysługiwało wsparcie

 

Buraki cukrowe. W związku ze zniesiem kwotowania od 2017 r. wsparcie w sektorze buraków cukrowych będzie przyznawane do powierzchni upraw wszystkich buraków cukrowych.

 

To jeszcze nie koniec zmian. Ministerstwo rolnictwa zapowiada, że uchylony zostanie wykaz obszarów, które są wykorzystywane głównie do prowadzenia działalności pozarolniczej. Na takiej liście znajdowały się lotniska, boiska sportowe i pola golfowe. A to oznaczało, że "grunty rolne, na których były położone te obiekty, były a priori wykluczone z płatności bezpośrednich, niezależnie od tego, w jakim stopniu były one wykorzystywane do prowadzenia działalności rolniczej. Brak wykazu obszarów automatycznie wyłączonych ze wsparcia oznaczał będzie, że w przypadku gruntów, na których – poza działalnością rolniczą – prowadzona jest również działalność pozarolnicza, kierownik biura powiatowego ARiMR, w toku postępowania o przyznanie płatności, będzie każdorazowo oceniał, czy prowadzenie działalności rolniczej nie jest znacząco utrudnione przez intensywność, charakter, okres trwania i harmonogram działalności pozarolniczej. Jeżeli warunek ten będzie spełniony, grunty zostaną objęte wsparciem", objaśnia resort.

 

Źródło: informacja prasowa MRiRW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dopłaty bezpośrednie 2017 - jakie zmiany w płatnościach? Sprawdź! - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki