Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Donald Tusk w Gdańsku: "Musimy walczyć o swoją europejskość". Uroczystości na Górze Gradowej, 01.05.2022 ZDJĘCIA

Kamil Kusier
Kamil Kusier
1 maja 2022 roku przypada 18. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji na Górze Gradowej w Gdańsku, jak co roku, odbyły się uroczystości mające na celu upamiętnienie tego wydarzenia. Wśród zaproszonych gości, oprócz Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska, czy posłów na Sejm Małgorzaty Chmiel, Tadeusza Aziewicza i Agnieszki Pomaskiej, obecny był Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Jednak na miejscu zjawiło się zaledwie kilkanaście osób.

Donald Tusk w Gdańsku. 18. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej, 01.05.2022 r

- 1 maja 2022 roku to symboliczna data, to 18. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej, w której jako Polacy, jako członkowie osiągnęliśmy pełnoletność - mówił przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. - Do swoich 18. urodzin tutaj (na Górze Gradowej red.) spędzałem każdorocznie 1 maja. W Gdańsku się urodziłem, tutaj się wychowałem, nie ma lepszego miejsca, aby ten jeden z najoptymistyczniejszych dni tutaj spędzić.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej w swoim wystąpieniu odniósł się również do sytuacji na Ukrainie.

- Nikt z nas nie przypuszczał, że kolejna rocznica obecności Polski w Unii Europejskiej będzie obchodzona w nastrojach dramatycznych — podkreślał przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej. - Jesteśmy co prawda optymistami, optymizm to nasza cecha wrodzona, podobnie jak i wiara w swoje siły, ale wiemy, że każdego dnia Ukraina jest i pozostaje w naszych głowach i sercach. Nie tylko dlatego, że gościmy tysiące braci i sióstr z Ukrainy w Polsce, ale dlatego też, że każdy, kto poznał Ukrainę, dobrze wie, że dla nich ten dzień, też jest ważny.

Jak dodał Donald Tusk, Ukraińcy również marzą o tym, aby obchodzić 1 - 5 - 10 rocznicę wejścia do Unii Europejskiej.

- To nie jest takie ot sobie celebrowanie i okazja do tego, aby wypowiedzieć parę banałów na temat Europy i wartości europejskich - dodał Donald Tusk. - Niedaleko stąd ludzie giną o to, o co staraliśmy się jako Europejczycy, jako Polacy. Nie musieliśmy jednak płacić za to najwyższej ceny. Wolność i suwerenność to nie są banały dla nich. Ukraińcy giną w imię wolności swojej ojczyzny. Pierwszym głosem politycznym z Ukrainy było wezwanie do Unii Europejskiej, aby ta przyjęła Ukrainę do swojej rodziny, to jeden z podstawowych celów, trwającej rewolucji ukraińskiej — uczestnictwo w UE. Oni by dzisiaj lepiej nauczyli świat niż my, jak wiele znaczy ten podstawowy zestaw wartości, na których zbudowana jest Unia Europejska. Wolność słowa, poszanowanie słabszego, prawo do samostanowienia, prawa obywatelskie, życie wolne od korupcji i przemocy, szacunek dla sąsiadów, to wszystko, za co Europa była i jest budowana. To wszystko, za co Ukraińcy oddają życie. To nie są zwykłe słowa.

Były premier wezwał również Polaków do tego, że i oni muszą — w opinii przewodniczącego PO — walczyć o swoją europejską tożsamość, gdyż przykład Ukrainy pokazuje, że nic nie jest dane raz na zawsze.

Donald Tusk w Gdańsku
Karolina Misztal

Aleksandra Dulkiewicz na Górze Gradowej: "Marzę o Polsce zjednoczonej w różnorodności"

W podobnym tonie wypowiadała się prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, która tak jak Donald Tusk, w swoim wystąpieniu na temat wartości europejskich skupiła się wokół zdarzeń na Ukrainie oraz na oczekiwaniach związanych z obecnością Polski w Unii Europejskiej.

- Czy można robić coś lepszego w niedzielny poranek? - pytała wszystkich zgromadzonych na Górze Gradowej prezydent Gdańska. - 1 maja to szczególny dzień. 18 lat temu nasza ojczyzna stała się członkiem wspólnoty europejskiej. Spełniło się marzenie, marzenie wielu Polaków, wielu pokoleń Polaków, marzenie, którego nie mieliśmy świadomości, ze się spełni.

Jednak pytanie Aleksandry Dulkiewicz mogło wywołać śmiech - na miejscu oprócz zaproszonych polityków nie pojawił się prawie nikt. Mieszkańcy praktycznie zignorowali to spotkanie, z założenia uroczyste.

Prezydent Gdańska odniosła się również do tego, w jakim celu powstała Unia Europejska.

- Unia Europejska powstała jako odpowiedź na koszmar II wojny światowej — mówiła Aleksandra Dulkiewicz. - Ludzie, którzy nie chcieli powtórki nazizmu, mordowania ludzi, braku poszanowania godności ludzkiej, braku pokoju, potrafili usiąść razem do stołu, zebrać wartości, wokół których mają porozumienie. Wartości, które chcą wyznawać. Po to powstała Unia Europejska. To nasz przywilej i zobowiązanie dla każdego z nas. UE powstała po to, aby troszczyć się o własne otoczenie, dla tych, którzy kochają Pomorze, dla tych, którzy marzą o silnej, otwartej i mądrej Polsce w zjednoczonej Europie.

Prezydent Gdańska dodała także, że 18. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej to również doskonały czas na refleksję.

- Zastanówmy się, co każdy z nas może zrobić dla swojego miasta, regionu, ojczyzny — dodała Aleksandra Dulkiewicz. - 22 lata temu Unia Europejska za swoje motto przyjęła — zjednoczeni w różnorodności. Moje marzenie, to taki Gdańsk, takie Pomorze, taka Polska właśnie zjednoczona w różnorodności.

Donald Tusk w Gdańsku: "Musimy walczyć o swoją europejskość"...

Wideo możecie zobaczyć poniżej.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki