Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Domy aukcyjne pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd sprawdzi m.in. Sopocki Dom Aukcyjny

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Zdjęcie ilustracyjny / Sopocki Dom Aukcyjny
Zdjęcie ilustracyjny / Sopocki Dom Aukcyjny Karolina Misztal
Czy domy aukcyjne w Polsce naruszały zbiorowe prawa konsumentów albo stosowały w umowach niedozwolone klauzule? Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, praktyki domów aukcyjnych zostały objęte postępowaniem wyjaśniającym, a wśród nich znalazł się Sopocki Dom Aukcyjny. Tylko w 2021 roku odbyło się 578 aukcji, których obroty przekroczyły 600 milionów złotych.

Jak informuje UOKiK, rok 2021 przyniósł rekordy na rynku sztuki. Z danych, które zbiera i udostępnia Artinfo w corocznych raportach wynika, że minionego roku na terenie Polski odbyło się aż 578 aukcji. W tym czasie wylicytowano ponad 28 tysięcy obiektów, podczas gdy w 2020 roku – ponad 21 tysięcy obiektów. Obroty na aukcjach sztuki w 2021 roku wyniosły 634 miliony zł. W porównaniu z 2020 rokiem, kiedy zanotowano 380 milionów zł, daje to roczny wzrost o blisko 67 procent.

Czy w Sopockim Dom Aukcyjnym padną rekordy (27.11)? Obraz Jacka Malczewskiego „Przy studni” może zostać sprzedany za 2 mln zł

Rok 2021 był szczególny pod jeszcze jednym względem, mianowicie po raz pierwszy kolekcjonerzy otrzymali ofertę sztuki cyfrowej.

Z uwagi na rozrastający się rynek oraz rosnące zainteresowanie obrotem dzieł sztuki, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił wszcząć postępowanie wyjaśniające sprawdzające działalność pięciu największych domów aukcyjnych w Polsce, którymi są: Agra - Art, Desa Unicum, Dom Aukcyjny Polswiss Art, Rempex oraz Sopocki Dom Aukcyjny.

- W postępowaniach wyjaśniających zbadamy, jak przebiega współpraca między domami aukcyjnymi a konsumentami - zaznacza prezes UOKiK Tomasz Chróstny. - W czasie, kiedy wiele branż przeżywało kryzys wywołany pandemią, rynek sztuki rósł w siłę. Dla wielu konsumentów zakup dzieł sztuki to nie tylko inwestycja w kulturę, ale również forma ochrony pieniędzy przed inflacją. Chcemy zweryfikować, czy prawa i interesy konsumentów nie są przez przedsiębiorców działających na rynku sztuki naruszane.

Jak informuje UOKiK, w ramach wszczętych postępowań wyjaśniających urząd zbada stosowane w relacjach z konsumentami wzorce umów oraz ewentualne zasady ich zmiany. Sprawdzi również reklamacje napływające do domów aukcyjnych w ciągu ostatnich dwóch lat oraz tryb i efekt ich rozpatrywania. Prezes UOKiK przyjrzy się również stosowanym przez domy aukcyjne reklamom.

Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jeżeli po wstępnej analizie okaże się, że są podstawy do postawienia domom aukcyjnym zarzutów, to prezes UOKiK będzie mógł wszcząć postępowanie w sprawie naruszania zbiorowych interesów konsumentów albo stosowania we wzorcach umów klauzul niedozwolonych.

Obrazy polskich artystów idą w cenę! Padł rekord na aukcji: ile zapłacił kolekcjoner lub inwestor za M 39?
Za taki czyn grożą kary finansowe w wysokości do 10 procent rocznego obrotu przedsiębiorcy i konieczność usunięcia skutków bezprawnych działań.

Co dokładnie zbada UOKiK w domach aukcyjnych?

  1. Stosowanie w relacjach z konsumentami wzorce umów oraz ewentualne zasady ich zmiany.
  2. Tryb i efekty rozpatrywania reklamacji składanych przez konsumentów.
  3. Reklamy stosowane przez domy aukcyjne.
Julian Fałat, "Wyjazd na polowanie"

Obrazy za miliony w Sopocie. Czy padnie rekord sprzedaży?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki