Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Domowe sposoby na uszczelnienie okien przed zimą

Joanna Turakiewicz
Przez nieszczelne okna ucieka nawet do 25 procent ciepła.
Przez nieszczelne okna ucieka nawet do 25 procent ciepła. Oknoplast
Przez nieszczelne okna ucieka nawet do 25 procent ciepła. Przed nastaniem prawdziwych mrozów warto więc sprawdzić i w miarę możliwości poprawić ich szczelność.

Termostaty w grzejnikach rozkręcone na full, a nam na kanapie pod kocem chłodno. Mało tego – przechodząc przez pokój czujemy wyraźnie przeciąg, choć okna i drzwi są pozamykane. To oznacza, że czas sprawdzić szczelność okien.

Wystarczy powoli przesunąć dłonią wzdłuż krawędzi ramy okiennej, a także wzdłuż krawędzi szyby. Czujesz chłodny podmuch? Właśnie w tym miejscu mniejsza lub większa szpara wpuszcza do domu chłód i pozwala uciekać ciepłu.

Nawet stosunkowo nowe okna z PVC mogą wypuszczać z domu ciepło

Dlatego przed zimą trzeba sprawdzić, czy nie wymagają regulacji. Najprostszym sposobem jest test z kawałkiem papieru, którego kawałek wkładamy między ościeżnicę i skrzydła (byle nie na ryglu), po czym zamykamy okno. Jeśli po zamknięciu papier da się łatwo usunąć, znaczy to, że docisk wymaga wyregulowania.

Jeśli regulacja docisku nie przyniesie oczekiwanego efektu, przestrzeń między skrzydłem, a ościeżnicą dodatkowo uszczelniamy. Ten zabieg dotyczy w zasadzie okien każdego rodzaju.

Pierwsza pomoc przy nieszczelnych skrzydłach okiennych to samoprzylepne uszczelki z pianki poliuretanowej lub gumowe. Te drugie są nieco droższe. Dobieramy produkt o odpowiednim przekroju (np. P). Układamy je na ościeżnicach okiennych, których powierzchnia musi być idealnie gładka i czysta. Jeśli więc ze starej framugi odchodzi złuszczona farba, trzeba ją najpierw zeskrobać, wygładzić papierem ściernym, a nawet pomalować. Dokładnie czyścimy też obwód skrzydła. Do brudnych powierzchni taśma będzie słabiej przylegać. A nie o to przecież chodzi, by po otwarciu okna pianka odpadła razem z farbą. Z taśmy pociętej na kawałki o odpowiedniej długości ściągamy pasek ochronny i, mocno dociskając, przyklejamy ją do ościeżnic od narożnika do narożnika w taki sposób, żeby skrzydło po zamknięciu dociskało się do niej. Pamiętajmy o tym, że taśmy nie należy rozciągać.

Nie tylko szczelność samego okna ma znaczenie

Oceniając szczelność okna, sprawdźmy też miejsce pomiędzy ościeżnicą a murem oraz między ościeżnicą i parapetem. Tamtędy również może uciekać ciepło. Niewielkie szpary zakleimy, oklejając od wewnątrz ramę dookoła specjalną butylową taśmą paroizolacyjną. Jeśli szczeliny są szersze, wypełnimy je pianką montażową lub specjalną poliuretanową taśmą rozprężną. Zastosujemy ją na całym obwodzie lub na jednym boku, w zależności od skali problemu. Sprawdzamy szerokość szczeliny. Może się zdarzyć, że trzeba będzie ją nieco poszerzyć, by taśma się zmieściła. Podłoże dokładnie oczyszczamy, a następnie układamy taśmę, która po kilku minutach pod wpływem temperatury ulegnie rozprężeniu i wypełni przestrzeń.

Dużym problemem starych okien są szpary między szybą, a ramą okienną

Kiedyś łatało się je za pomocą kitu szklarskiego. Ten tani i łatwy w użyciu produkt miał jednak jedną wadę – był nietrwały, bardzo szybko pękał i się wykruszał. Dziś do samodzielnego wykonania uszczelnienia wykorzystamy silikon szklarski lub neutralny albo transparentny uszczelniacz polimerowy, odporny na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne. Zarówno silikon, jak i uszczelniacz polimerowy nanosi się ręczną wyciskarką na czystą i suchą powierzchnię i profiluje szpachelką lub palcem. Wytrzymałość tego rozwiązania wynosi na ogół od kilku do kilkunastu miesięcy, przy czym uszczelniacz polimerowy jest trwalszy niż silikon.

Pamiętajmy też, że ucieczkę ciepła i przenikanie chłodu ograniczą rolety zewnętrzne, ale też grube zasłony, które stanowią swoistą barierę dla ewentualnych podmuchów zimnego powietrza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Domowe sposoby na uszczelnienie okien przed zimą - RegioDom.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki