Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom Literatury w byłym rosyjskim domu kultury. "Będziemy angażowali autorów z Ukrainy i Białorusi"

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Jakub Steinborn
W piątek, 18 marca br. Rosjanie wyprowadzili się z kamienicy na ul. Długiej w Gdańsku, gdzie dotychczas mieściło się Rosyjskie Centrum Nauki i Kultury. W tym samym czasie, zgodnie z decyzją prezydent Aleksandry Dulkiewicz, nad koncepcją zagospodarowania tego budynku wspólnie pracowały Miasto, ECS i strona ukraińska. Teraz w miejscu byłego rosyjskiego domu będzie "Dom Literatury".

W połowie marca 2022 r. "Dziennik Bałtycki" poinformował, że w związku z zakończeniem umowy najmu lokalu, Gdańskie Nieruchomości wezwały najemcę do niezwłocznego opróżnienia i wydania zajmowanego lokalu.

„Wolne słowo. Autorzy przeciw autokracji” to gdański pomysł na zagospodarowanie kamienicy przy ul. Długiej 35, która do tej pory służyła rosyjskiemu domowi kultury. Budynek po 60 latach przejęło miasto i przekazało go na rzecz nowego projektu kulturalnego, który będzie służył m.in. autorom i autorkom ze wschodu tworzącym w Gdańsku.

"Wolne słowo" jest częścią programu Gdańsk Miasto Literatury, który docelowo, jako Dom Literatury znajdzie swoją lokalizację w sercu Starego Miasta – w dawnej ochronce przy ulicy Sierocej. Natomiast na czas remontu budynku przy Sierocej projekt będzie realizowany przy ulicy Długiej 35.

- Długa 35 będzie miejscem projektu kulturalnego o nazwie "Wolne słowo. Autorzy przeciw autokracji". To projekt, którego nazwa symbolicznie nawiązuje do zniszczonego przez Rosjan legendarnego charkowskiego Domu Słowo, „pomnika” awangardy i wolności twórczej, który jako reprezentujący skazaną przez agresora na eksterminację kulturę ukraińską stał się jedną z pierwszych ofiar machiny wojennej Putina - mówi Dulkiewicz. - My w Gdańsku bardzo mocno wierzymy, że kultura, słowo, literatura jest jednym z nośników życia społecznego, jednym z czynników kształtującym społeczeństwa, narody, wspólnoty. W kontekście wojny na Ukrainie decyzja programowa dla działalności w tym miejscu była oczywista. Dla nas istotne jest, aby było to dom słowa, dom wolnego słowa, rozmowy, bo wierzymy, że słowo jest nośnikiem zmiany i idei.

W budynku przy ul. Długiej 35 będą prowadzone m.in. działania wokół kultury i literatury ukraińskiej.

- Będziemy angażowali autorów z Ukrainy i Białorusi, ale także wszystkich twórców, którzy musieli uciekać ze swoich ojczyzn. Wolne Słowo będzie także centrum programu rezydencyjnego ICORN dla pisarzy uchodźców - oznajmia prezydent Gdańska.

"Wolne Słowo. Autorzy przeciw autokracji"

Urząd Miejski w Gdańsku podaje, że projekt "Wolne Słowo" jest istotnym elementem programu kulturalnego Gdańska, który w roku 2023 zamierza przystąpić do sieci miast kreatywnych UNESCO w dziedzinie literatury.

- Nazwa tego projektu nawiązuje zarówno do tradycji Wolnego Miasta Gdańska, jak i do kluczowej dla budowania współczesnych relacji społecznych problematyki wolności słowa (wolności twórczej, prawa do prawdy) jako fundamentalnej wartości ekosystemu demokratycznego, a jednocześnie podstawowego narzędzia przeciwstawiania się propagandzie i dezinformacji, które napędzają reżimy autorytarne - informuje Marta Formella z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Nazwa "Wolne Słowo" nawiązuje także do zniszczonego przez Rosjan legendarnego charkowskiego Domu Słowo.

Finansowanie projektu

Środki na uruchomienie projektu pochodzą z budżetu kulturalnego Gdańska. Zostały przesunięte z budżetu programowego i wynagrodzeń oddziału Dom Chodowieckiego i Grassa (oddział GGM), którego działalność w związku z rozpoczętym procesem inwestycyjnym i przekazaniem na ten cel obiektu przy ul. Sierocej w tym roku i w latach kolejnych nie będzie kontynuowana.

- Planowane jest także współfinansowanie projektu Gdańsk Miasto Literatury ze źródeł zewnętrznych - dodaje Marta Formella.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki