Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolina Krzemowa na Pomorzu. Dzieci z 66 szkół na Pomorzu będą się uczyć programować [zdjęcia]

(KGK)
Oficjalna inauguracja Projektu KoderJunior – Szkoła Mistrzów Programowania Pomorskie odbyła się w poniedziałek 20 sierpnia na Uniwersytecie Gdańskim.
Oficjalna inauguracja Projektu KoderJunior – Szkoła Mistrzów Programowania Pomorskie odbyła się w poniedziałek 20 sierpnia na Uniwersytecie Gdańskim. Przemyslaw Swiderski
Rewolucja w nauce programowania w szkołach na Pomorzu. Przez najbliższy rok szkolny 2018/2019 prawie 4 tys. najmłodszych uczniów z 66 pomorskich szkół - głównie z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, przede wszystkim z regionu chojnickiego i starogardzkiego, weźmie udział w innowacyjnych zajęciach z programowania.

Oficjalna inauguracja Projektu KoderJunior – Szkoła Mistrzów Programowania Pomorskie odbyła się w poniedziałek 20 sierpnia na Uniwersytecie Gdańskim.

W ramach programu w roku szkolnym 2018/2019 uczniowie z klas I-III oraz nauczyciele z powiatów: chojnickiego, człuchowskiego, kościerskiego, kwidzyńskiego, malborskiego, starogardzkiego, sztumskiego, tczewskiego zdobędą unikalne kompetencje, a szkoły otrzymają sprzęt do prowadzenia zajęć, m.in. tablety, gry edukacyjne i roboty.

Projekt adresowany jest tylko do małych, wiejskich i miejsko-wiejskich szkół.

Uczniowie Zespołu Kształcenia i Wychowania nr 1 w Pelplinie już od jakiegoś czasu uczą się programowania.

- Ten program jest szansą na utrwalenie wiedzy dla 146 naszych najmłodszych uczniów. Poza tym szkoła dużo zyska. Cieszymy się, że dostaniemy tablety, gry edukacyjne czy roboty - mówi nam Lucyna Bielińska, dyrektor placówki.

Jednak na początku zdarzało się, że w mniejszych gminach opór był spory. Zaporę stanowiło samo słowo „programowanie”. Na szczęście udało się wszystkich przekonać do działania i dyrektorzy oraz nauczyciele z entuzjazmem zaangażowali się w projekt.

- Istotne jest to, by odczarować hasło „programowanie”. To przecież nie tylko tworzenie kodów. Każdy z nas wykonuje takie zadania na co dzień, planując listę zakupów, dojazd do szkoły czy pracy. Programowaniem jest nawet tworzenie listy zakupów – mówi w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” Magdalena Janczewska z Fundacji Pro Cultura, która odpowiada za projekt KoderJunior.

Po zakończeniu projektu szkoła zostanie ze sprzętem i z wiedzą. To ważne, ponieważ nierzadko są to małe, niedoposażone placówki.

- Cieszymy się, że nasza szkoła została zakwalifikowana do uczestnictwa w projekcie KoderJunior. Udział w zajęciach umożliwi naszym uczniom naukę programowania a placówka wzbogaci się o sprzęt i materiały potrzebne do realizacji projektu - mówią przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Bruku, wsi w powiecie sztumskim.

- Może nasze dzieci za jakiś czas zaczną zdobywać Dolinę Krzemową - komentuje Magdalena Janczewska z Fundacji Pro Cultura.

Projekty KoderJunior – Szkoła Mistrzów Programowania Pomorskie rozwijają kompetencje cyfrowe uczniów, nauczycieli, ale także pracowników publicznych instytucji działających w otoczeniu szkoły, m.in. bibliotek, ośrodków kształcenia nauczycieli, ośrodków kultury.

- Przeszkolimy 100 pracowników bibliotek, ośrodków kultury z Pomorza. Liczymy na to, że gdy ich przeszkolimy, sami zaczną prowadzić zajęcia – podkreśla Magdalena Janczewska.

A już w październiku br. 285 nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej (117 nauczycieli z regionu chojnickiego i 168 z regionu starogardzkiego) zostanie przeszkolonych i zajęcia będą mogły się rozpocząć.

Szkoła Mistrzów Programowania Pomorskie nie zostałaby zainaugurowana, gdyby nie Fundacja Pro Cultura (lider projektu), Uniwersytet Gdański oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo – Sieciowe.

Projekt został dofinansowany z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki