Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doktoranci Politechniki Gdańskiej przyjrzą się organizacji ruchu w Malborku

Jacek Skrobisz
Doktoranci Politechniki Gdańskiej mają się przyjrzeć organizacji ruchu w Malborku. To inicjatywa miejscowych samorządowców. Zwrócili się do gdańskiej uczelni, bo chcą zmienić część ulic na jednokierunkowe. To z kolei wymusza konieczność opracowania kompleksowego raportu dotyczącego organizacji ruchu w mieście.

Rozmowy o potrzebie zmian rozpoczęły się w ubiegłym roku, przy okazji zorganizowania objazdów na czas remontu newralgicznego skrzyżowania w centrum miasta (ulice Mickiewicza i Konopnickiej). Część ruchu na około 10 miesięcy przeniesiona została na ościenne ulice, gdzie jest on dwukierunkowy, ale są to jezdnie wąskie lub zastawione zaparkowanymi samochodami. Mieszkańcy Malborka zaapelowali do władz miasta o wprowadzenie tam nakazu jazdy w jedną stronę.

- Podchodzimy do tego tematu bardzo poważnie, dlatego istotny jest dla nas udział w całym procesie fachowców od ruchu - mówi Maciej Rusek, wiceburmistrz Malborka. - Spotkaliśmy się z przedstawicielami Politechniki Gdańskiej i rozmawialiśmy na temat możliwości nawiązania współpracy w zakresie opracowania koncepcji. Jako pokłosie spotkania sformułowaliśmy na piśmie nasze oczekiwania oraz to, co możemy zaoferować. Obecnie czekamy na odpowiedź w tej sprawie - dodaje Rusek.

Jeśli uczelnia będzie zainteresowana współpracą, to jej doktoranci rozpoczęliby badania studyjne nad tematem. Potem opracowanie przeanalizują samorządowcy.

Dlaczego urząd uznał, że to właśnie naukowcy z Politechniki Gdańskiej są w stanie znaleźć receptę na kłopoty komunikacyjne?

- Szukamy inspiracji i świeżych pomysłów, a temat jest bardzo szeroki, dotyczy nie tylko organizacji ruchu samochodów, wytyczenia dróg jednokierunkowych, ale również ścieżek rowerowych na terenie miasta, parkingów, chodników i tak dalej - wyjaśnia wiceburmistrz Rusek.

Analiza układu dróg i ścieżek rowerowych jest o tyle pilna, że Urząd Miasta planuje utworzyć przy dworcu PKP wypożyczalnię i przechowalnię rowerów, co ma promować ruch rowerowy w mieście. Tereny przydworcowe są otoczone jednak bardzo uczęszczanymi drogami - krajową i wojewódzką, i nie są one skomunikowane ścieżkami rowerowymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki