Dojrzeć do rzeczy ludzkich

  Dojrzeć do rzeczy ludzkich

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Masz pan papierosa? - pyta starsza pani. Trzej sędziwi panowie namiętnie grają w karty. Siwiuteńka kobieta robi staranny makijaż, specjalnie na wizytę ministra zdrowia Watykanu. Grupka osób na przemian dyskutuje i żartuje przy kawie i ciastkach. - W hospicjum też jest życie - podkreślają wolontariusze gdańskiego Hospicjum im. E. Dutkiewicza SAC.
  Pani Kazimiera ze wzruszeniem wspomina spotkanie w ramach Jeż Cafe sprzed dwóch tygodni. Przyjechały dzieci i wykonały pełen energii taniec. Było... Jest wiele radości.
  - Wesoło jest na tyle, na ile może być - mówi pani Kazimiera. - Nie oszukujmy się, że tańczymy i śpiewamy. Żadnych hołubasów tu nie wywijamy.

  Pani Kazimiera na czwartkowe spotkania przyjeżdża... na swoim łóżku. Choroba pozwala jej uczestniczyć w nich tylko w taki sposób.
  Tym razem bierze udział w przygotowaniu prac plastycznych pod tytułem "Hospicjum moim domem" na aukcję, która odbędzie się podczas koncertu z okazji 25-lecia istnienia gdańskiego hospicjum i VII Światowego Dnia Hospicjów, który przypada 11 października. Tydzień wcześniej oglądała z innymi pacjentami film.

  - To był "Katyń" Andrzeja Wajdy - przypomina sobie. - Miałam po nim kaca giganta.
  Nie mniejszego kaca mają ci, którzy po raz pierwszy odwiedzają hospicjum...
  Tak jak Halina Pawłowska, lat 46, na co dzień pracownik biblioteki uniwersyteckiej. Trzy lata temu zobaczyła w telewizji program promujący kampanię "Hospicjum to też Życie".

  Spytała koleżankę, czy nie pojechałaby z nią przyjrzeć się bliżej hospicjum i wolontariatowi. - A ona mówi, że właśnie zapisała się na kurs wolontariusza medycznego - wspomina pani Halina.
  1 3 4 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo