Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje? Co zrobić, żeby dostać świadczenie?

AB

Wideo

ZUS znów wypłaci rodzicom dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Świadczenie obowiązuje od 28 grudnia 2020 roku do 17 stycznia 2021 roku. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany także w okresie ferii zimowych, które wyjątkowo, ze względu na pandemię, odbędą się w tym samym terminie dla całego kraju. Od 28 grudnia do 17 stycznia, a zatem do końca ferii, rodzice dzieci mogą ubiegać się o świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zobacz, czy kwalifikujesz się do dodatkowego zasiłku opiekuńczego i co zrobić, żeby dostać wsparcie.

Od 28 grudnia bieżącego roku do 17 stycznia 2021 roku ZUS ponownie wypłaci rodzicom dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to świadczenie, które okresowo jest przyznawane rodzicom i opiekunom. Gdy rząd wyda odpowiednie rozporządzenie podczas epidemii koronawirusa, o świadczenie mogą wnioskować rodzice dzieci do lat 8 oraz wybrani rodzice i opiekunowie dzieci i dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Co ważne, okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie ma wpływu na prawo do tradycyjnego zasiłku opiekuńczego.

KTO MOŻE SKORZYSTAC Z DODATKOWEGO ZASIŁKU OPIEKUŃCZEGO?
SPRAWDŹ W GALERII ZDJĘCIOWEJ

O terminie i zasadach przyznania dodatkowego zasiłku opiekuńczego decyduje rząd. Kroki w tej sprawie są podejmowane z powodu obostrzeń wprowadzanych w ramach działań mających na celu powstrzymanie pandemii. Rada Ministrów wydaje rozporządzenia regulujące zasady przyznawania dodatkowego zasiłku opiekuńczego z możliwością przedłużenia okresu obowiązywania przepisów. Aby być na bieżąco, warto śledzić informacje w mediach oraz na stronie gov.pl. Listę osób uprawnionych do świadczenia oraz zasad przyznawania zasiłku przedstawiamy w formie galerii.

Do dodatkowego zasiłku opiekuńczego są uprawnieni rodzice dzieci do lat 8, ubezpieczeni rodzice dzieci z niepełnosprawnościami, jak też ubezpieczeni rodzice wybranych osób dorosłych z niepełnosprawnościami.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje:

  • rodzicom dzieci do lat 8,

ubezpieczonym rodzicom dzieci:

  • do 16 lat z orzeczeniem o niepełnosprawności,
  • do 18 lat z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
  • ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

O dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 28 grudnia do 17 stycznia można się ubiegać:

  • w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego chodziły dzieci lub dorosłe osoby niepełnosprawne,
  • w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez: żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19,
  • w przypadku ograniczonego otwarcia powyżej wymienionych placówek.

Po raz pierwszy wypłata zasiłku w okoliczności pandemii nastąpiła wiosną. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwał z datą wsteczną od 12 marca 2020 roku. Początkowo świadczenie mogli otrzymać rodzice lub opiekunowie prawni dzieci, którzy sprawowali opiekę nad dzieckiem poniżej 8. roku życia i byli objęci ubezpieczeniem chorobowym (m.in. pracownicy, zleceniobiorcy, osoby prowadzące działalność pozarolniczą). Z czasem grono beneficjentów uprawnionych do świadczenia poszerzono o rodziców i opiekunów dzieci oraz osób dorosłych z niepełnosprawnościami, ale w dalszym ciągu trzeba spełnić określone kryteria, aby zakwalifikować się do świadczenia.

Przeczytaj również na temat:

Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Podstawę stanowi średnie miesięczne wynagrodzenie brutto z ostatnich 12 miesięcy przed miesiącem, w którym rodzic sprawował opiekę nad dzieckiem.

Jak złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, należy złożyć odpowiednie oświadczenie u swojego płatnika składek, np. u pracodawcy lub zleceniodawcy. Jeżeli płatnikiem składek jest ZUS, także można złożyć oświadczenie u osoby, dla której się pracuje. W takiej sytuacji pracodawca czy zleceniodawca przekaże oświadczenie Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Może to zrobić, korzystając z platformy PUE ZUS. Należy wówczas wysłać:

  • zaświadczenie Z-3 / Z-3a
  • skan oświadczenia potwierdzonego za zgodność z oryginałem

Jeżeli o dodatkowy zasiłek opiekuńczy ubiega się osoba prowadząca działalność pozarolniczą lub jej współpracownik/ współpracownica, oświadczenie trzeba złożyć bezpośrednio w ZUS, bez konieczności składania wniosku Z-15A czy zaświadczenia płatnika składek Z-3b.

Oświadczenie dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można przesłać, korzystając z platfomy PUE ZUS. Należy wówczas wypełnić wniosek ZAS-58 Skarga/Wniosek świadczeniobiorcy/ płatnika składek w sprawie świadczeń z tytułu choroby, macierzyństwa lub zasiłku pogrzebowego. Wnioski do wypełnienia znajdują się na oficjalnej stronie ZUS.

Wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego może nastąpić z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego, do których dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały podczas epidemii koronawirusa.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje? Co zrobić, ż...

Źródło: gov.pl

Materiał oryginalny: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu przysługuje? Co zrobić, żeby dostać świadczenie? - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie