Dodatkowe wsparcie dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w sopockim MOPS-ie

EAZaktualizowano 
Dzienne miejsca opieki wytchnieniowej, indywidualne wsparcie psychologiczne dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze w zakresie rehabilitacji dzieci do 16 roku życia w miejscu zamieszkania – to dodatkowe formy wsparcia oferowane od września przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie. Miasto otrzymało na te projekty dofinansowanie ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Wraz z początkiem września, w Środowiskowym Domu Samopomocy - Ośrodku Adaptacyjnym MOPS Sopot uruchomione zostały miejsca dziennej opieki wytchnieniowej. Osoba, która na co dzień opiekuje się swoim niesamodzielnym krewnym może znaleźć dla siebie chwilę wytchnienia, odpocząć lub załatwić swoje sprawy. W tym czasie podopiecznym zajmuje się wykwalifikowany opiekun. Usługi te świadczone są od pon. do pt. w godz. 8-16.

- Oprócz zapewnienia kompleksowego wsparcia dla osób niesamodzielnych, w Sopocie systematycznie rozwijana jest również sieć oparcia społecznego dla rodziny sprawującej opiekę nad swoim niesamodzielnym krewnym – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. - Jest to odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez osoby opiekujące się swoimi bliskimi. Wieloletnia opieka nad osobą wymagającą stałego wsparcia jest dużym obciążeniem psychicznym. Opiekun często z trudami życia codziennego musi radzić sobie sam. Dlatego wzmocnienie opiekunów rodzinnych w pełnieniu ich trudnej roli jest kluczowym elementem umożliwiającym pozostanie osób niesamodzielnych w ich miejscach zamieszkania, bez konieczności umieszczania w całodobowych placówkach – dodaje.

Opiekunowie, którzy sprawują bezpośrednią opiekę nad osobami niesamodzielnymi mogą również skorzystać z dodatkowego indywidualnego wsparcia psychologa w miejscu zamieszkania. Aby otrzymać takie wsparcie, opiekun powinien przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności osoby, którą się opiekuje.

Z dodatkowego wsparcia – usług opiekuńczych w zakresie rehabilitacji mogą skorzystać dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz koniecznością stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Zakres usług, które wykonywane są w miejscu zamieszkania, ustalany jest zgodnie z zaleceniami lekarskimi lub specjalisty w zakresie rehabilitacji ruchowej lub fizjoterapii.

Wszystkie wymienione wyżej formy wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów są bezpłatne i będą realizowane do grudnia br.

- Oprócz tych dodatkowych form wsparcia zapewniamy osobom niesamodzielnym usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania oraz ośrodkach wsparcia. Osoby najbardziej potrzebujące mogą skorzystać z ciepłego posiłku dowożonego do domu, wsparcia psychologa (również w miejscu zamieszkania), bezpłatnej teleopieki czy pomocy Asystenta Osoby z Niepełnosprawnością – kontynuuje Andrzej Czekaj.

Sopocki MOPS uruchomił w ubiegłym roku specjalny numer telefonu dla osób, które opiekują się osobami z niepełnosprawnościami, niesamodzielnymi, wymagającymi wsparcia. Pod nr tel.: (58) 341-83-18, w środy w godz. 10-13 dyżuruje psycholog, z którym można porozmawiać na ważne dla opiekunów tematy.

Szczegółowe informacje o formach wsparcia osób z niepełnosprawnościami, niesamodzielnych oraz ich opiekunów można uzyskać w Dziale Pomocy Seniorom i Osobom Niepełnosprawnym MOPS Sopot, ul. Kolejowa 14, tel. 58 551 17 10 wew. 232.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

polecane: Kolejne niedziele bez handlu. Od stycznia zaostrzenie przepisów.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie