Dodatkowe miliony złotych na usuwanie skutków...

  Dodatkowe miliony złotych na usuwanie skutków ubiegłorocznych nawałnic. Pieniądze dają Lasy Państwowe i Unia Europejska

  Zdjęcie autora materiału

  Ewelina Oleksy

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Dodatkowe miliony na usuwanie skutków nawałnicy z 2017 roku
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Piotr Hukało

  Choć od katastrofalnych nawałnic, które zniszczyły tysiące hektarów pomorskich lasów i zabiły 5 osób, minęło już 9 miesięcy, to walka ze skutkami żywiołu nadal trwa. Pojawiły się na ten cel dodatkowe pieniądze.
  7 mln zł na naprawy i przebudowy dróg zniszczonych przez nawałnice z sierpnia ubiegłego roku, przekazały dla lokalnych samorządów Lasy Państwowe.
  Najbardziej ucierpiał teren Nadleśnictwa Lipusz, gdzie huragan zniszczył las na łącznej powierzchni 7 165 ha.Do tej pory udało się uporządkować ok. 2500 ha.  -Wielu mieszkańców i turystów przebywających w okolicach odczuwa skutki intensywnej pracy leśników w porządkowaniu tych terenów.
  Duża ilość samochodów ciężarowych przewożących drewno pogorszyła stan dróg leśnych i publicznych. Leśnicy widząc ten problem nie pozostają bierni. Dlatego też w ostatnich tygodniach Nadleśnictwo Lipusz podpisało umowy z lokalnymi samorządami na partycypowanie w kosztach remontów dróg gminnych i powiatowych. Łącznie Lasy Państwowe przekazały na ten cell blisko 7 mln zł- informuje Jerzy Krefft, rzecznik Reginalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

  Zobacz galerię

  Te pieniądze zostały podzielone na poszczególne gminy. Starostwo Powiatowe w Kościerzynie otrzymało 1 205 400 zł, Starostwo Powiatowe w Bytowie -1 460 800 zł . Gminy w ramach inwestycji wspólnych otrzymały : Gmina Dziemiany - 1 754 600 zł, Gmina Lipusz - 1 428 000 zł, Gmina Karsin - 416 600 zł oraz Gmina Parchowo - 484 500 zł.

  Jak podkreśla Jerzy Krefft, priorytetem dla lipuskich leśników jest przede wszystkim uprzątnięcie zniszczonych terenów. -Planuje się, że zakończenie prac porządkowych na tym terenie nastąpi do końca marca 2019r.- mówi Krefft. Jednocześnie trwają przygotowania do nowych zalesień.

  https://dziennikbaltycki.pl/borsztal-gmina-dziemiany-akcja-sadzimy-las-dla-niepodleglej-harcerze-posadzili-las-na-100lecie-odzyskania-niepodleglosci-zdjecia/ar/13117320

  Pieniądze na likwidację skutków ubiegłorocznej nawałnicy da też Unia Europejska. Polska ma szanse na 12,2 mln euro z Funduszu Solidarności UE. Ostateczną decyzję będzie wspólnie podejmować Parlament Europejski i Rada UE. Pieniądze będą podzielone na woj. pomorskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskiego. – Z satysfakcją przyjąłem informację o tym wsparciu-mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa– Cieszy mnie, że m.in. determinacja poszkodowanych w trakcie zeszłorocznej nawałnicy samorządów doprowadziła do złożenia wniosku przez, początkowo sceptyczną w tej kwestii, stronę rządową – dodaje Struk. Urząd Marszałkowski oszacował straty po sierpniowej nawałnicy w 2017 r. na 2,66 mld zł.  – Potrzeby w naszym województwie są ogromne, dlatego czuję pewien niedosyt związany z wielkością przyznanych środków – wyjaśnia marszałek Struk. – Zdaję sobie jednak sprawę, że są one pochodną strat szacowanych przez MSWiA. Mam tylko nadzieję, że głos poszkodowanych samorządów będzie brany pod uwagę przy rozdysponowywaniu przyznanych Polsce środków – podkreśla Struk.

  Fundusze z UE pomogą odbudować m.in. sieć energetyczną, wodociągową oraz kanalizację. Sfinansowane zostaną też nakłady poniesione na akcję ratunkową związaną z usuwaniem skutków kataklizmu.

  Jak wskazuje Michał Piotrowski, rzecznik marszałka województwa, regionom, które ucierpiały, dziś możemy pomóc wspierając turystykę. Na Pomorzu wystartowała specjalna kampania „Spotkamy się tego lata na Kaszubach”. Marszałek Mieczysław Struk w spotach radiowych i wideo zachęca do spędzenia wakacji na terenach dotkniętych nawałnicą. Dochody z turystki mogą pomóc mieszkańcom odbudować domy i gospodarstwa. – Po ubiegłorocznej nawałnicy niemal wszyscy jeździliśmy tam z pomocą – mówi Mieczysław Struk. – Zbieraliśmy pieniądze, wysyłaliśmy wsparcie. Mieszkańcy poszkodowanych przez nawałnicę terenów wciąż potrzebują pomocy. Odbudowali bazę turystyczną, dlatego warto skorzystać z oferowanych noclegów, gastronomii i innych usług turystycznych.


  Usuwanie skutków nawałnicy w Rytlu - sierpień 2017


  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:
  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo