Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dodatkowe 71 mln zł dla pomorskich przedsiębiorstw na dopłaty do wynagrodzeń. Wnioski są już przyjmowane

MT
Obecnie wniosków w urzżdzie pracy nie można złożyć osobiście. Dostępna jest tylko droga pocztowa i elektroniczna
Obecnie wniosków w urzżdzie pracy nie można złożyć osobiście. Dostępna jest tylko droga pocztowa i elektroniczna archiwum
Urzędy pracy uruchomiły nabory wniosków na wsparcie z EFS i programu POWER w ramach pakietu tarczy antykryzysowej. W tej chwili wnioski przyjmuje 17 powiatowych urzędów pracy z Pomorza, m.in. w Gdańsku, Gdyni, Bytowie, Kościerzynie, Malborku, Kwidzynie, Tczewie, Starogardzie Gdańskim, Lęborku i Słupsku.

Cały czas dołączają do nich kolejne jednostki, dlatego warto na bieżąco sprawdzać informacje na ich stronach internetowych. Wnioski można składać przez dwa tygodnie, zależnie od terminu uruchomienia w danym urzędzie. W razie konieczności terminy te będą wydłużane.Do dyspozycji jest dodatkowo 71 mln zł, o które wnioskował do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej marszałek Mieczysław Struk. Dzięki dodatkowym środkom przedsiębiorcy, osoby samozatrudnione oraz organizacje pozarządowe mogą starać się o wsparcie na prowadzenie działalności w czasie epidemii koronawirusa.

– Dwa instrumenty przeznaczone są dla firm zatrudniających pracowników oraz dla organizacji pozarządowych, które mogą starać się o dofinansowanie kosztów wynagrodzeń – mówi Michał Bruski, kierownik Wydziału Programów Rynku Pracy WUP w Gdańsku. – Trzeci to opcja dla samozatrudnionych, czyli jednoosobowych działalności, którym potrzebne jest wsparcie w pokryciu części kosztów prowadzenia działalności. Mogą te środki przeznaczyć na utrzymanie płynności, czyli np. na opłacenie najmu, bieżących rachunków za energię, telekomunikację czy zakup niezbędnych materiałów do pracy. Przy czym nie można opłacić z tych środków ZUS-u, jeśli samozatrudniony wcześniej wystąpił do ZUS-u o czasowe zniesienie składek – tłumaczy Bruski.

Są trzy progi dopłat do wynagrodzeń. Najmniejsze dofinansowanie, jakie można otrzymać, to 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, a najwyższe to 90 proc.

– W pierwszym progu, gdy spadek wynosi 30 proc. obrotu, przedsiębiorca otrzyma 1300 zł plus 233 zł na ZUS na pracownika na miesiąc – mówi Michał Bruski. – Dopłaty do wynagrodzeń będzie można otrzymywać w miesięcznych transzach przez 3 miesiące. Jednak co miesiąc do urzędu pracy trzeba będzie składać oświadczenie, że pracownik nadal w firmie pracuje. I znów, jeśli pracodawca w ZUS-ie postarał się o zwolnienie ze składek, to tej części dopłaty za ZUS również nie może dostać. Co więcej, pracodawca może zapłacić swojemu pracownikowi więcej, jeśli tak się z nim umówił. Ale urząd pracy dofinansuje tylko te 30 proc. minimalnego wynagrodzenia – wyjaśnia Bruski.

Kiedy obroty spadły o 50 proc. na pracownika można otrzymać 70 proc. minimalnego wynagrodzenia, a więc 1820 zł i dodatkowo 367 zł na opłaty do ZUS-u. Gdy obroty przedsiębiorcy spadły o 80 proc. W takim przypadku z urzędu pracy na pracownika można dostać 90 proc. minimalnego wynagrodzenia, co oznacza dopłatę 2340 zł i 419 zł na składkę ZUS.

Wnioski od będą przyjmowane przez 14 dni, a jeśli zajdzie taka konieczność, dyrektorzy PUP-ów ogłoszą następne nabory. – Wiemy, że tych wniosków będzie dużo, ale tak naprawdę nie ma górnej granicy – informuje Michał Bruski. – Po prostu w sytuacji, kiedy skończą się fundusze unijne, zostaną skierowane na te cele środki krajowe – tłumaczy.

Pracownicy urzędów pracy przyjmują wnioski elektronicznie i tradycyjnie na adres instytucji, jednak to forma online jest bardziej preferowana. Na dokumencie elektronicznym można podpisać się profilem zaufanym albo podpisem kwalifikowanym. – Elektroniczne wnioski wypełnia się przez dedykowaną platformę Publicznych Służb Zatrudnienia – mówi Michał Buski. – To, że wniosek wypełniony jest online, powoduje, że pracownik urzędu nie musi wpisywać danych, a jedynie weryfikuje merytoryczną zawartość dokumentów, co znacznie przyspiesza procedurę. Wnioski nie są skomplikowane, dlatego pracodawcy z łatwością sobie z nimi poradzą. Można także telefonicznie kontaktować się z pracownikami PUP-ów, by dopytać o ewentualne szczegóły – zaznacza Bruski.

W pomorskich urzędach pracy można także starać się o pożyczki z dla mikro przedsiębiorców. Na ten cel przeznaczonych jest w tym momencie 65 mln zł. Przedsiębiorcy będą mogli dostać 5 tys. zł. W tej chwili ustalane są szczegóły prawne dotyczące tych pożyczek. Ustawa czeka na podpis prezydenta RP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki