Dodatek osłonowy, czyli dopłata do domowych rachunków. Kto może otrzymać osłonowe i w jakiej kwocie? Tak złożysz wniosek

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Wniosek o dodatek osłonowy można złożyć przez internet. Do uzyskania jest nawet ponad 1400 zł.
Wniosek o dodatek osłonowy można złożyć przez internet. Do uzyskania jest nawet ponad 1400 zł. Bartek Syta / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Udostępnij:
Dodatek osłonowy (tzw. osłonowe) to element Tarczy Antyinflacyjnej. Jednorazowe wsparcie finansowe może uzyskać każda osoba o odpowiednio niskich dochodach. Kwota dodatku zależy m.in. od wielkości gospodarstwa domowego. Sprawdź, do kiedy trzeba złożyć wniosek i ile pieniędzy można otrzymać.

Spis treści

Dodatek osłonowy na wyższe rachunki. Czym jest osłonowe?

Dodatek osłonowy (tzw. osłonowe) to wypłacane jednorazowo świadczenie pieniężne, które według zapowiedzi ma zrekompensować Polakom wzrost opłat za prąd, ogrzewanie i inne domowe wydatki.

Jest to kluczowy element rządowej Tarczy Antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności – czytamy w rządowym serwisie gov.pl.

Dodatek wypłacany jest w gotówce lub przelewem na wskazane konto bankowe.

Jak złożyć wniosek o osłonowe?

Dodatek przyznawany jest na wniosek, który trzeba złożyć w lokalnym urzędzie gminy, miasta lub dzielnicy (można to zrobić także przez ePUAP). Wnioski można składać do 31 października 2022 r. W materiale wideo można zobaczyć, jak wypełnić wniosek o dodatek osłonowy.

Ci, które złożyli wniosek do końca stycznia, otrzymają osłonowe wypłacone w dwóch ratach:

 • rata pierwsza – do 31 marca 2022 r.,
 • rata druga – do 2 grudnia 2022 r.

Osoby, które złożą wniosek po 31 stycznia, otrzymają cały dodatek osłonowy naraz. Gmina będzie go wypłacać jak najszybciej, nie później niż do 2 grudnia 2022 r. Wnioski złożone po 31 października nie będą rozpatrywane. W razie wątpliwości o zasady składania wniosków warto zapytać w swoim urzędzie.

Co ważne, jeśli kilka osób z tego samego wieloosobowego gospodarstwa domowego złoży wniosek o osłonowe, to pieniądze zostaną przyznane tylko temu, kto zrobił to jako pierwszy. Przyjmuje się, że jedna osoba może należeć tylko do jednego gospodarstwa domowego.

Jak duże kwoty można otrzymać?

O dodatek mogą wnioskować osoby, których dochód miesięczny nie przekracza 2,1 tys. zł (jednoosobowe gospodarstwo domowe) lub 1,5 tys. zł (wieloosobowe gospodarstwo domowe). Przewidziano następujące kwoty do uzyskania:

 • 400 zł – dla gospodarstwa domowego złożonego z 1 osoby,
 • 600 zł – dla gospodarstwa złożonego z 2 lub 3 osób,
 • 850 zł – dla gospodarstwa złożonego z 4 lub 5 osób,
 • 1150 zł – dla gospodarstwa złożonego z 6 lub więcej osób.

Według szacunków na wsparcie może liczyć około 7 mln najuboższych gospodarstw domowych w całym kraju.

Jeżeli gospodarstwo domowe nieznacznie przekracza kryterium dochodowe, nadal można otrzymać dodatek osłonowy, tyle że pomniejszony.

– W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł - czytamy na gov.pl.

Wyższe kwoty osłonowego dla tych, którzy ogrzewają się węglem

Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, wyższe kwoty dopłat przewidziano dla osób, które ogrzewają swój dom m.in. piecem węglowym, kuchnią węglową czy kominkiem – pod warunkiem, że to źródło ciepła zostało przed złożeniem wniosku o osłonowe zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W takiej sytuacji kwoty dodatku osłonowego będą wyglądać następująco:

 • 500 zł – dla gospodarstwa domowego złożonego z 1 osoby,
 • 750 zł – dla gospodarstwa złożonego z 2 lub 3 osób,
 • 1062,50 zł – dla gospodarstwa złożonego z 4 lub 5 osób,
 • 1437,50 zł – dla gospodarstwa złożonego z 6 lub więcej osób.

Kontrowersyjna poprawka pojawiła się w projekcie ustawy w czasie prac sejmowych. Jak uzasadniano, gospodarstwa domowe ogrzewające się węglem należą zwykle do najuboższych, dlatego należy im się szczególna uwaga.

– Zwiększenie tego dodatku osłonowego dla gospodarstw domowych wykorzystujących węgiel dla celów ogrzewania indywidualnego ma na celu ochronę odbiorcy wrażliwego ekonomicznie przed znacznymi podwyżkami cen tego surowca, które są obecnie zauważalne i które przekładają się na wymierny wzrost kosztów ogrzewania – wyjaśnia cytowany przez money.pl Krzysztof Tchórzewski z PiS, były minister energii, który zgłosił tę poprawkę do ustawy.

Czy obcokrajowcy mogą otrzymać dodatek osłonowy?

Z dodatku osłonowego mogą skorzystać również cudzoziemcy. Muszą oni jednak zamieszkiwać na terytorium Polski i przebywać w naszym kraju na podstawie:

 • zezwolenia na pobyt stały,
 • zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej,
 • zezwolenia na pobyt czasowy (w określonych przypadkach),
 • w związku z uzyskaniem statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej,
 • w związku z uzyskaniem zgody na pobyt ze względów humanitarnych lub zgody na pobyt tolerowany w formie schronienia, posiłku, niezbędnego ubrania oraz zasiłku celowego.

O osłonowe mogą się starać także obywatele UE oraz obywatele państw zrzeszonych w EFTA, a także członkowie ich rodzin.

Aktualne promocje z Duki

miejsce #2

DUKA

BIRD HACZYK PTAK 11,5X10X9,5 CM BIAŁY

39,99 zł12,90 zł-68%
miejsce #3

DUKA

BIRD HACZYK PTAK 11,5X10X9,5 CM SZARY

39,99 zł12,90 zł-68%
miejsce #19

DUKA

ARTDECO KIELISZEK 7,6 x7,0x22,0CM

29,99 zł19,90 zł-34%
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Dodatek osłonowy, czyli dopłata do domowych rachunków. Kto może otrzymać osłonowe i w jakiej kwocie? Tak złożysz wniosek - RegioDom.pl

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
AB
Ja tam pale opony zużyte jest najtaniej
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie