Dobry kredyt = tani kredyt

Materiał informacyjny Direct Money
Kredyt gotówkowy to jedna z najpowszechniejszych form kredytu, dostępna dla klientów banków. Każdy bank posiada go w swojej ofercie, dlatego ilość opcji na rynku jest ogromna. Wybór tej najlepszej powinien być poparty szczegółową analizą finansową, ponieważ najlepszy kredyt to najtańszy kredyt.

Sprawdzone, atrakcyjne oferty kredytów gotówkowych na direct.money.pl są dowodem na to, że można obecnie znaleźć tani kredyt. Podczas wyboru oferty pod uwagę trzeba wziąć wszystkie koszty kredytu, począwszy od odsetek, przez prowizję i koszty pozaodsetkowe, aż po wysokość składki ubezpieczeniowej.

Koszty kredytu

Myśląc o tanim kredycie, większość konsumentów zwraca uwagę głównie na odsetki kredytowe. Każdy wie, że im ich wartość będzie niższa, tym tańszy okazuje się być kredyt. Odsetki to jednak nie jedyne koszty, które musi ponieść kredytobiorca. Całkowita kwota kredytu składa się z kilku elementów:

•kapitału podstawowego,
•odsetek,
•prowizji banku,
•opłat przygotowawczych,
•ubezpieczenia.

Tak więc kredytobiorca spłaca nie tylko kwotę, którą pożyczył i odsetki, czyli wynagrodzenie banku, ale również tzw. koszty pozaodsetkowe. Najpowszechniejsza jest prowizja, a więc opłata pobierana przez bank od kredytobiorcy za wykonanie konkretnych czynności. W przypadku kredytu gotówkowego jest to najczęściej uruchomienie środków po zawarciu umowy kredytowej. Wraz z prowizją trzeba zapłacić również opłatę przygotowawczą, naliczaną za przygotowanie i rozpatrzenie wniosku kredytowego. Innymi słowy jest to opłata, która pokrywa wszystkie koszty związane z przygotowaniem dokumentów i umowy kredytowej. Ostatni element, czyli ubezpieczenie, nie jest obowiązkowy w przypadku kredytów gotówkowych, ale banki często proponują jego wykupienie. W zależności od oferty, ubezpieczenie może być płatne w ratach, a wtedy jego koszt co miesiąc jest dodawany do raty kredytowej, lub w całości na początku okresu kredytowego. W drugim przypadku koszty kredytu zostają zwiększone o sumę ubezpieczenia i nie stanowią odrębnego zobowiązania.

RRSO

Ilość kosztów kredytowych jest duża, co znacznie utrudnia wybór najkorzystniejszej oferty. Ustawa o kredycie konsumenckim nakłada jednak na kredytodawców obowiązek podawania wartości RRSO, czy rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Sposób wyliczenia tego wskaźnika jest skomplikowany i opiera się na matematycznym algorytmie, dlatego kredytobiorcy otrzymują gotową informację w postaci wartości procentowej. RRSO należy rozumieć jako całkowity koszt kredytu, który ponosi kredytobiorca w skali roku. Wartość tego wskaźnika obejmuje jednak nie tylko same koszty odsetkowe i pozaodsetkowe, ale bierze również pod uwagę zmianę wartości pieniądza w czasie. Trzeba o tym pamiętać przy porównywaniu ofert kredytowych, szczególnie jeśli kredytobiorca interesuje się ofertami z ratami malejącymi. W tym wypadku kredyt o niższym RRSO w ogólnym rozrachunku może się okazać droższy od ofert z wyższym RRSO.

Ubezpieczenie

Choć nie jest elementem koniecznym i zwiększa koszt kredytu, kredytobiorcy coraz częściej decydują się na wykupienie ubezpieczenia. Jego warunki zwykle obejmują przeniesienie na ubezpieczyciela odpowiedzialności za spłatę zobowiązania w przypadku śmierci kredytobiorcy. Rozszerzona odpowiedzialność dotyczy również skutków utraty pracy - w przypadku braku możliwości spłaty należności w terminie z powodu bezrobocia, po spełnieniu przez kredytobiorcę określonych warunków, ubezpieczyciel przejmuje czasowo obowiązek spłaty kredytu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie