Dobrostan zwierząt w 2021 roku z kilkoma zmianami. Im więcej krów, tym mniejsza dopłata, pieniądze także dla owiec

OPRAC.:
Agata Wodzień
Agata Wodzień
pixabay.com/khamkhor
W 2021 roku rolnicy po raz drugi razem z wnioskami o dopłaty bezpośrednie będą mogli starać się o dodatkowe pieniądze w ramach dobrostanu zwierząt. Projekt rozporządzenia przewiduje kilka zmian i włączenie owiec do pomocy dobrostanowej. Wysokość płatności do krów mlecznych będzie zależna od tego, ile ich hodujemy.

Miniony rok był w Polsce pierwszym, gdy rolnicy mogli wnioskować o nową formę wsparcia - „Dobrostan zwierząt”, działanie wyodrębnione z PROW 2014–2020. W 2021 poza pomoc ma dotyczyć nie tylko krów i świń, ale również owiec, przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które 30 grudnia trafiło do Rządowego Centrum Legislacji.

  • "(...) zdecydowano o rozszerzeniu od 2021 r. tego typu wsparcia również o owce. Tym samym od 2021 r. wsparcie w ramach działania będzie obejmowało szerszy katalog gatunków zwierząt.
  • Doświadczenia z pierwszego roku wdrażania działania wskazały ponadto, na potrzebę wprowadzenia zmian, które pozwolą na łatwiejszą, a co się z tym wiąże efektywniejszą i sprawniejszą realizację działania".

Zmiany w dobrostanie zwierząt - utrzymywanie loch w systemie jarzmowym

Resort rolnictwa powołując się na oczekiwania rolników, którzy zwracali uwagę na potrzebę znalezienia kompromisu między dobrostanem loch a dobrostanem prosiąt utrzymywanych z tymi lochami, a także w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa ludziom obsługującym te zwierzęta, w projektowanym rozporządzeniu proponuje się wprowadzenie odstępstwa od całkowitego zakazu utrzymywania loch w systemie jarzmowym.

Tym samym dopuszczono możliwość czasowego utrzymywania loch w systemie jarzmowym jednak przez okres nie dłuższy niż 8 dni w okresie okołoporodowym

To też może Cię zainteresować

Rejestr sposobu utrzymywania loch. "W przypadku, jeżeli rolnik, w planie poprawy dobrostanu zwierząt lub w oświadczeniu składanym w kolejnym roku realizacji działania zamiast planu poprawy dobrostanu zwierząt (w sytuacji braku istotnych zmian w tym planie) oświadczy, że lochy są utrzymywane w systemie jarzmowym przez okres nie dłuższy niż 8 dni w okresie okołoporodowym, będzie on zobowiązany do prowadzenia na formularzu udostępnionym przez ARiMR rejestru sposobu utrzymywania loch w okresie okołoporodowym. W rejestrze tym w odniesieniu do każdej lochy rolnik będzie zobligowany wskazać datę wyproszenia tej lochy i liczbę prosiąt od niej odsadzonych wraz z podaniem terminów utrzymywania tej lochy w systemie jarzmowym", czytamy w projekcie rozporządzenia.

Jeżeli rolnik którejś z loch/lub żadnej nie będzie utrzymywał jednak w systemie jarzmowym w okresie okołoporodowym, mimo że tak wskazał w planie poprawy dobrostanu zwierząt, także będzie on zobligowany do prowadzenia takiego rejestru tyle, że w ograniczonym zakresie – w rejestrze tym będzie wskazana jedynie data oproszenia lochy i liczba odsadzonych prosiąt od niej pochodzących.

Rejestr trzeba będzie dostarczyć do kierownika biura powiatowego ARiMR w terminie 15-31 marca roku następującego po roku złożenia wniosku o przyznanie płatności w ramach wariantu dotyczącego dobrostanu loch.

Dopłaty do krów mlecznych zależne od ich liczby w gospodarstwie

Wsparcie z tytułu poprawy dobrostanu krów mlecznych nadal będzie skierowane do wszystkich gospodarstw posiadających krowy mleczne, jednak nie w tej samej wysokości stawki. Autorzy wyszli z założenia, że im wyższa liczba krów mlecznych w gospodarstwie, tym bardziej konkurencyjne i zdolne do samofinansowania dalszego rozwoju jest takie gospodarstwo, dlatego dopłata będzie niższa.

To też może Cię zainteresować

"W uchwale Komitetu Monitorującego PROW 2014-2020 zaproponowano wprowadzenie limitu posiadanych w gospodarstwie krów mlecznych, do których można uzyskać wsparcie. W toku uzgodnień wypracowano jednak rozwiązanie polegające na wprowadzeniu degresywności płatności dobrostanowej, w odniesieniu do wariantów dotyczących krów mlecznych".

Płatność dobrostanowa do krów mlecznych jest przyznawana w wysokości:

  • 100% stawki płatności – za każdą sztukę krowy mlecznej od 1 sztuki do 100 sztuki;
  • 75% stawki płatności – za każdą sztukę krowy mlecznej od 101 sztuki do 150 sztuki;
  • 50% stawki płatności – za każdą sztukę krowy mlecznej powyżej 150 sztuki.

Biorąc pod uwagę, że przeciętnie gospodarstwa o wielkości stada do 100 sztuk krów nie osiągają poziomu konkurencyjności pozwalającego na samofinansowanie inwestycji rozwojowych, w tym dostosowujących do zmieniających się wymagań prowadzenia produkcji bez wsparcia, zaproponowano, że płatność dobrostanowa w przypadku takich gospodarstw była wypłacana w ramach danego wariantu w wysokości 100% stawki płatności – za liczbę krów mlecznych od 1 do 100 sztuk.

Dobrostan zwierząt - płatnści do owiec

W 2021 roku ma pojawić się wariant 3.1. Dobrostan owiec – zwiększona powierzchnia w budynkach:

  • I wymóg dotyczący zapewnienia, wszystkim utrzymywanym w gospodarstwie rolnym grupom technologicznym zwierząt z gatunku owca domowa przez co najmniej 120 dni w sezonie wegetacyjnym, wypasu lub dostępu do wybiegu powinien być realizowany w okresie od dnia 1 kwietnia (w przypadku jeśli rolnik złoży wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej do dnia 1 kwietnia) lub od dnia złożenia wniosku o przyznanie takiej płatności (w przypadku jeśli wniosek został złożony po dniu 1 kwietnia). W obu przypadkach dniem, do którego należy realizować przedmiotowy wymóg jest dzień 15 października roku złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej,
  • II wymóg polegający na zapewnieniu wszystkim grupom technologicznym zwierząt z gatunku owca domowa zwiększonej powierzchni bytowej w pomieszczeniach (względem powszechnie obowiązującego prawa) powinien być realizowany od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej do dnia 14 marca kolejnego roku;

Inne zmiany w dobrostanie zwierząt 2021

  • Jedna ze zmian odnosiła się do wariantu dotyczącego dobrostanu krów mamek. Polega ona na uwzględnieniu do wymaganego okresu wypasu krów mamek również dni wypasu, które miały miejsce przed złożeniem wniosku, o ile wniosek taki został złożony po dniu 1 kwietnia i rolnik w oświadczeniu składanym do Agencji potwierdził, że w tych dniach również był prowadzony wypas krów mamek.
  • Mając na uwadze, że w przypadku, jeżeli rolnik w kolejnym roku realizuje ten sam wariant, a w gospodarstwie nie zaszły zmiany skutkujące koniecznością sporządzenia nowego planu poprawy dobrostanu zwierząt, to posiada ten sam plan (tzn. nie sporządza się nowego planu poprawy dobrostanu zwierząt) – proponuje się również, aby utrzymywanie loch w systemie jarzmowym przez okres nie dłuższy niż 8 dni w okresie okołoporodowym nie było traktowane jako zmiana skutkująca koniecznością sporządzenia nowego planu poprawy dobrostanu zwierząt.

Wideo

Materiał oryginalny: Dobrostan zwierząt w 2021 roku z kilkoma zmianami. Im więcej krów, tym mniejsza dopłata, pieniądze także dla owiec - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie