Do żniw gotowi…START!

Artykuł sponsorowany
Jak już wszyscy zdążyliśmy zauważyć, tegoroczna pogoda nas nie rozpieszcza. Każdego miesiąca wydaje się być coraz bardziej nieprzewidywalna. Dlatego najlepsze rozwiązanie to przygotowanie się do sezonu prac polowych już teraz.

Żniwa wkrótce się rozpoczną. Czy plony spełnią nasze oczekiwania? Czy jakość ziarna będzie odpowiednia? W zależności od regionu Polski, możemy na ten temat długo dyskutować. Jednak warto już teraz dokonać przeglądu maszyn w naszych gospodarstwach. Bez względu na to, czy jesteśmy posiadaczami nowego, czy starego kombajnu – każdy z nich musimy sprawdzić.

Każdy chciałby uniknąć awarii, ponieważ to oznacza nie tylko dodatkowe koszty, ale przede wszystkim przestój w pracy maszyny, a co za tym idzie spowolnienie żniw. Potrzebne części zamienne, tuż przed żniwami, ale także w razie awarii podczas prac, znajdziemy na www.kramp.com (największy dostawca części dla sklepów rolniczych w Polsce) oraz w sklepach rolniczo-technicznych Grene, które są dystrybutorami produktów Kramp – rozmieszczonymi w całym kraju.

Na dobry początek

Jak zawsze zaczynamy od weryfikacji stanu oleju silnikowego, filtrów układu paliwowego i co warte uwagi – klimatyzacji, która w czasie upałów okazuje się nieoceniona. Sprawdzamy również, czy układ chłodzenia nie przecieka i w jakim stanie znajduje się nasz zbiornik paliwowy. Czeka nas wielogodzinna, intensywna praca w polu, dlatego zaczynamy przegląd kombajnu. Noże muszą być ostre i w komplecie. Szeroki wybór wytrzymałych nożyków sieczkarni i hederu znajduje się na www.kramp.com.

Bez przestojów

Jak szybko poradzić sobie z awarią? Znaleźć zaufanego dostawcę części, który zapewni w krótkim czasie szukaną przez nas część. Jeżeli niezbędna jest wymiana bagnetów, m.in. najbardziej popularnych marek kombajnów, z szeroką ofertą przychodzi Kramp. Sklep proponuje dużą dostępność systemów tnących Schumacher, które można zastosować do każdego typu kombajnów zbożowych. Elementy składowe systemów Schumacher stanowią stabilny i efektywny, nawet w trudnych warunkach, czy w czasie wieczornej rosy, system tnący. W pracy przy poległym zbożu pomogą podnośniki łanu, pasujące do różnych marek kombajnów. W czasie żniw ważna jest dostępność pasów do kombajnów i pasów do pras. Tu sprawdzą się pasy marki Kramp i system łączenia MATO. Dodatkowo Kramp oraz wybrane sklepy stacjonarne Grene wykonują usługę zakuwania pasów. Najbliższy sklep, świadczący usługę można znaleźć tutaj.

Ostrożności nigdy za wiele

Maszyna musi być sprawna – to nie podlega wątpliwości. Ale zwróćmy też uwagę na najważniejszy aspekt pracy – na bezpieczeństwo. Koniecznie, upewnijmy się, czy nasze oświetlenie działa, czy nie uległo uszkodzeniu podczas zeszłorocznych żniw. Jeśli lampy wymagają wymiany, w polu świetnie sprawdzi się testowany przez wielu rolników zestaw lamp bezprzewodowych 12V na magnes, który można zamocować na każdej maszynie. To wygodne i bardzo szybkie rozwiązanie. Przydatne w polu okażą się również wydajne lampy robocze LED o niskim poborze energii i praktycznych mocowaniach.

Komfort pracy

Komfort w kabinie w czasie żniw to przede wszystkim wygodne siedzenie z regulowanym zagłówkiem i podłokietnikami, amortyzowane mechanicznie lub pneumatycznie – według wyboru produktu. W Kramp znajdziemy szeroki asortyment siedzeń, a wśród nich fotele Grammer wraz z akcesoriami i częściami zamiennymi. W czasie awarii warto mieć przy sobie potrzebne narzędzia. W każdej kabinie powinno się pojawić miejsce dla ergonomicznych narzędzi ręcznych Kramp, które nie zawiodą w razie potrzeby.

Zanim jednak wyjedziemy w pole, by zacząć młócić, musimy się upewnić, że zboże się do tego nadaje. Możemy to sprawdzić wilgotnościomierzem, który umożliwi szybki i dokładny pomiar wilgotności w 32 różnych rodzajach zbóż - nawet w przypadku świeżo zebranego ziarna. Jak to działa? Test jest oparty na miażdżeniu i ścieraniu ziarna w urządzeniu. Cały mechanizm działa w systemie zamkniętym, bez dostępu czynników zewnętrznych na wynik pomiaru. Otrzymujemy miarodajny wynik wilgotności zboża.