MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do wtorku 07.07.2020 r. jest czas na dopisanie się do spisu wyborców. Chcesz głosować na wakacjach? Uważnie śledź proces składania wniosku

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w szczycie urlopów i letnich wyjazdów wakacyjnych. Wiele osób, aby móc zagłosować, musi dopisać się do spisu wyborców w miejscowości, w której chce docelowo oddać głos. Korzystajac z internetowej rejestracji warto dokładnie śledzić procedury i przebieg zapisu, ponieważ w pierwszej turze wyborów tylko w Gdańsku problemy z głosowaniem miało kilkadziesiąt osób, a część z nich ostatecznie nie mogła wziąć udziału w wyborach.

Podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich otrzymaliśmy szereg syngałów od wyborców, którzy po stawieniu się w komisji wyborczej nie mogli oddać głosu. Chodzi o osoby, próbujące dopisać się do spisu wyborców w Gdańsku za pomocą platformy internetowej. Ich nazwisko ostatecznie nie znalazło się na liście, a członkowie komisji nie mieli możliwości dopuszczenia do głosowania. Okazuje się, że w przypadku stolicy Pomorza problem nie był marginalny.

- W trakcie całej niedzieli wyborczej kilkadziesiąt osób zgłosiło uwagi dotyczące braku w spisie, mimo złożenia wniosku przez epuap. Duża część z nich nie mogła znaleźć się w spisie i pomagaliśmy komisjom w odnalezieniu takiej osoby - przyznaje Izabela Kozicka-Prus z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Natomiast po kontakcie z Ministerstwem Cyfryzacji uzyskaliśmy informację, że były przypadki, gdzie u osoby wysyłającej wniosek elektronicznie nie zadziałał bankowy podpis elektroniczny, wówczas wniosek był wysyłany na epuap, ale z uwagi na brak formalny (jakim jest brak podpisu) wniosek nie był przepuszczany do urzędu konkretnego miasta, a obywatel nie otrzymywał urzędowego potwierdzenia przedłożenia (upp).

Wybory prezydenckie 2020. Problemy z głosowaniem poza miejscem zamieszkania

Ministerstwo Cyfryzacji potwierdza, że obecnie sprawdza zaistniałe sytuacje. Wszystko wskazuje, że skala zjawiska, zwłaszcza w kontekście ogólnopolskim, nie była duża. Każda uprawiona osoba, która nie mogła zagłosować, stanowi jednak istotną skazę na powszechności wyborów.

- Wszystkie sygnały o problemach osób składających wnioski o dopisanie do spisu wyborców lub wpisanie do rejestru analizujemy - poinformowała Joanna Dębek z biura komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji. - To, o czym należy pamiętać korzystając z e-usług wyborczych to upewnienie się, że po wysłaniu naszego wniosku otrzymaliśmy na naszą skrzynkę UPP, czyli Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia. To ono daje nam pewność, że nasz wniosek został wysłany i trafił do urzędu.

Przypominamy, że osoby, które dopisały się do spisu przed pierwszą turą wyborów nie muszą ponawiać tej czynności - nasze nazwisko automatycznie znajdzie się w spisie upoważniającym do głosowania w drugiej turze.

- Jeśli w pierwszej turze wyborów dopisano cię na twój wniosek do spisu wyborców w jednym miejscu, to w drugiej turze zagłosujesz w tym samym miejscu, co w pierwszej - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Do 07.07.2020 r. można dopisać się do spisu wyborców

Natomiast każdy, kto nie dopisał się przed pierwszą turą, a chce głosować w innym miejscu, niż to gdzie jest zapisany, ma czas na złożenie wniosku do 07.07.2020 r. Można to zrobić albo drogą elektroniczną albo w urzędzie.

Warto jednak pamiętać o dokładnym sprawdzeniu Urzędowego Poświadczenia Przedłożenia i śledzeniu korespondencji, jaka płynie ze strony urzędników.

- Jeśli po wysłaniu wniosku nie otrzymaliśmy UPP, możemy podjąć ponowną próbę złożenia wniosku lub skontaktować się z urzędem i zapytać z czego może wynikać problem - przypomina Joanna Dębek. - Przypominamy, aby osoby korzystające z e-usług wyborczych regularnie sprawdzały swoje skrzynki (na koncie Mój GOV lub pocztę e-mail, także spam). Urzędnicy mogą bowiem nas poprosić o uzupełnienie dokumentacji. Jeśli tego nie zrobimy, nasz wniosek nie zostanie rozpatrzony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki