Do wtorku 07.07.2020 r. jest czas na dopisanie się do spisu wyborców. Chcesz głosować na wakacjach? Uważnie śledź proces składania wniosku

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Udostępnij:
Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w szczycie urlopów i letnich wyjazdów wakacyjnych. Wiele osób, aby móc zagłosować, musi dopisać się do spisu wyborców w miejscowości, w której chce docelowo oddać głos. Korzystajac z internetowej rejestracji warto dokładnie śledzić procedury i przebieg zapisu, ponieważ w pierwszej turze wyborów tylko w Gdańsku problemy z głosowaniem miało kilkadziesiąt osób, a część z nich ostatecznie nie mogła wziąć udziału w wyborach.

Podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich otrzymaliśmy szereg syngałów od wyborców, którzy po stawieniu się w komisji wyborczej nie mogli oddać głosu. Chodzi o osoby, próbujące dopisać się do spisu wyborców w Gdańsku za pomocą platformy internetowej. Ich nazwisko ostatecznie nie znalazło się na liście, a członkowie komisji nie mieli możliwości dopuszczenia do głosowania. Okazuje się, że w przypadku stolicy Pomorza problem nie był marginalny.

- W trakcie całej niedzieli wyborczej kilkadziesiąt osób zgłosiło uwagi dotyczące braku w spisie, mimo złożenia wniosku przez epuap. Duża część z nich nie mogła znaleźć się w spisie i pomagaliśmy komisjom w odnalezieniu takiej osoby - przyznaje Izabela Kozicka-Prus z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Natomiast po kontakcie z Ministerstwem Cyfryzacji uzyskaliśmy informację, że były przypadki, gdzie u osoby wysyłającej wniosek elektronicznie nie zadziałał bankowy podpis elektroniczny, wówczas wniosek był wysyłany na epuap, ale z uwagi na brak formalny (jakim jest brak podpisu) wniosek nie był przepuszczany do urzędu konkretnego miasta, a obywatel nie otrzymywał urzędowego potwierdzenia przedłożenia (upp).

Wybory prezydenckie 2020. Problemy z głosowaniem poza miejscem zamieszkania

Ministerstwo Cyfryzacji potwierdza, że obecnie sprawdza zaistniałe sytuacje. Wszystko wskazuje, że skala zjawiska, zwłaszcza w kontekście ogólnopolskim, nie była duża. Każda uprawiona osoba, która nie mogła zagłosować, stanowi jednak istotną skazę na powszechności wyborów.

- Wszystkie sygnały o problemach osób składających wnioski o dopisanie do spisu wyborców lub wpisanie do rejestru analizujemy - poinformowała Joanna Dębek z biura komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji. - To, o czym należy pamiętać korzystając z e-usług wyborczych to upewnienie się, że po wysłaniu naszego wniosku otrzymaliśmy na naszą skrzynkę UPP, czyli Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia. To ono daje nam pewność, że nasz wniosek został wysłany i trafił do urzędu.

Przypominamy, że osoby, które dopisały się do spisu przed pierwszą turą wyborów nie muszą ponawiać tej czynności - nasze nazwisko automatycznie znajdzie się w spisie upoważniającym do głosowania w drugiej turze.

- Jeśli w pierwszej turze wyborów dopisano cię na twój wniosek do spisu wyborców w jednym miejscu, to w drugiej turze zagłosujesz w tym samym miejscu, co w pierwszej - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Do 07.07.2020 r. można dopisać się do spisu wyborców

Natomiast każdy, kto nie dopisał się przed pierwszą turą, a chce głosować w innym miejscu, niż to gdzie jest zapisany, ma czas na złożenie wniosku do 07.07.2020 r. Można to zrobić albo drogą elektroniczną albo w urzędzie.

Warto jednak pamiętać o dokładnym sprawdzeniu Urzędowego Poświadczenia Przedłożenia i śledzeniu korespondencji, jaka płynie ze strony urzędników.

- Jeśli po wysłaniu wniosku nie otrzymaliśmy UPP, możemy podjąć ponowną próbę złożenia wniosku lub skontaktować się z urzędem i zapytać z czego może wynikać problem - przypomina Joanna Dębek. - Przypominamy, aby osoby korzystające z e-usług wyborczych regularnie sprawdzały swoje skrzynki (na koncie Mój GOV lub pocztę e-mail, także spam). Urzędnicy mogą bowiem nas poprosić o uzupełnienie dokumentacji. Jeśli tego nie zrobimy, nasz wniosek nie zostanie rozpatrzony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie