Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do sądu za zmiany w wystawie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Rusza proces, pozwany dyrektor Karol Nawrocki

Katarzyna Gruszczyńska
Muzeum II Wojny Światowej
Muzeum II Wojny Światowej Karolina Misztal
Trwa spór o wystawę główną w Muzeum II Wojny Światowej. Gdański sąd ma rozstrzygnąć, czy obecne władze placówki, dokonując zmian w ekspozycji naruszyły prawa autorskie jej twórców. Pierwsza rozprawa odbędzie się 18 lipca.

Pozew przeciwko obecnemu dyrektorowi Muzeum II Wojny Światowej – dr. Karolowi Nawrockiemu złożyli twórcy wystawy: prof dr hab. Paweł Machcewicz, dr hab. Piotr M. Majewski, dr Janusz Marszalec, prof. dr hab. Rafał Wnuk.

Uważamy, że wystawa Muzeum II Wojny Światowym jest dobrem ogólnonarodowym i ogólnospołecznym. Bronimy jej przed ingerencją polityczną, która prowadzi do niszczenia wystawy stworzonej w ciągu ośmiu lat pracy przez najwybitniejszych polskich i światowych historyków

– tłumaczą autorzy wystawy.

Twierdzą oni, że kolejni zwiedzający z Polski i zagranicy powinni mieć szansę zapoznać się z wystawą w jej oryginalnym kształcie i wyrobić sobie na jej temat własne zdanie.

Prokuratura wszczęła śledztwo. Sprawdzą, czy w Muzeum II Wojny Światowej doszło do nadużyć na 5 mln zł

Odwoływanie się przez nas do praw autorskich służy obronie dobra wspólnego, jakim jest wystawa. Występujemy w imieniu nie tylko nas, autorów wystawy, ale też tych wszystkich, którzy utożsamiają się z oryginalnym kształtem wystawy. Bardzo pozytywne, a nawet entuzjastyczne opinie zdecydowanej większości zwiedzających - zarówno zwykłych ludzi, jak i najwybitniejszych ekspertów polskich i światowych - przekonują nas, ze warto tej wystawy bronić.

– tłumaczą.

Konflikt między poprzednim dyrektorem, a obecnymi władzami Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku trwa praktycznie od momentu odwołania ze stanowiska prof. Machcewicza w kwietniu 2017 roku. Dotyczy on przede wszystkim zmian w ekspozycji głównej, sygnowanych przez Karola Nawrockiego - nowego dyrektora tej placówki.

Już w styczniu autorzy oryginalnej koncepcji złożyli pozew w sprawie dokonanych modyfikacji. Domagali się przywrócenia stanu pierwotnego wystawy, przeprosin za wprowadzenie zmian bez ich zgody oraz wpłacenia 10 tys. zł na cel społeczny.
- Wystawa główna w Muzeum II Wojny Światowej jest systematycznie niszczona. Obecne kierownictwo muzeum dopuszcza się licznych manipulacji i cenzuruje wystawę - mówi nam prof. Machcewicz.

Kolejna zmiana na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej. To pogłębi konflikt?

Przedstawiciele M II WŚ za każdym razem ostro odpierają te i podobne zarzuty.
- Zmiany są podyktowane koniecznością korekty jej licznych mankamentów, z których niejeden nosi znamiona manipulacji faktami, jakiej dopuszczono się przy konstruowaniu pierwotnej wystawy – mówił nam Aleksander Masłowski z MIIWŚ.

Przypomnijmy, że maszyna zmian ruszyła w listopadzie ub. roku. Wtedy usunięty został film prezentowany w ostatniej części ekspozycji. Pokazywał on wydarzenia z czasów powojennych z perspektywy krajów oddzielonych żelazną kurtyną. Zastąpiono go animowaną produkcją pt. „Niezwyciężeni”, sygnowaną przez IPN. Wprowadzono też korekty związane m.in.z prezentacją sylwetki Ireny Sendlerowej.

Karol Nawrocki
Karol Nawrocki Karolina Misztal

W marcu br. do ekspozycji głównej dodano instalację prezentującą rodzinę Ulmów. Tak komentował to dr Karol Nawrocki, dyrektor placówki:

Zdemolowaliśmy właśnie z Markiem Szymaniakiem kolejną część ekspozycji. Otóż uznaliśmy, że w największej muzealnej inwestycji w polskiej historii nie może zabraknąć rodziny Ulmów, brutalnie zamordowanej przez Niemców za pomoc Żydom. Grozi nam za to kolejny proces. Jednak świadomość, że od dziś 2 tysiące zwiedzających zobaczy postawę Polaków z nieco innej niż dotychczas perspektywy buduje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki