Do sądu za zmiany w wystawie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Rusza proces, pozwany dyrektor Karol Nawrocki

Katarzyna Gruszczyńska
Muzeum II Wojny Światowej Karolina Misztal
Trwa spór o wystawę główną w Muzeum II Wojny Światowej. Gdański sąd ma rozstrzygnąć, czy obecne władze placówki, dokonując zmian w ekspozycji naruszyły prawa autorskie jej twórców. Pierwsza rozprawa odbędzie się 18 lipca.

Pozew przeciwko obecnemu dyrektorowi Muzeum II Wojny Światowej – dr. Karolowi Nawrockiemu złożyli twórcy wystawy: prof dr hab. Paweł Machcewicz, dr hab. Piotr M. Majewski, dr Janusz Marszalec, prof. dr hab. Rafał Wnuk.

Uważamy, że wystawa Muzeum II Wojny Światowym jest dobrem ogólnonarodowym i ogólnospołecznym. Bronimy jej przed ingerencją polityczną, która prowadzi do niszczenia wystawy stworzonej w ciągu ośmiu lat pracy przez najwybitniejszych polskich i światowych historyków

– tłumaczą autorzy wystawy.

Twierdzą oni, że kolejni zwiedzający z Polski i zagranicy powinni mieć szansę zapoznać się z wystawą w jej oryginalnym kształcie i wyrobić sobie na jej temat własne zdanie.

Prokuratura wszczęła śledztwo. Sprawdzą, czy w Muzeum II Wojny Światowej doszło do nadużyć na 5 mln zł

Odwoływanie się przez nas do praw autorskich służy obronie dobra wspólnego, jakim jest wystawa. Występujemy w imieniu nie tylko nas, autorów wystawy, ale też tych wszystkich, którzy utożsamiają się z oryginalnym kształtem wystawy. Bardzo pozytywne, a nawet entuzjastyczne opinie zdecydowanej większości zwiedzających - zarówno zwykłych ludzi, jak i najwybitniejszych ekspertów polskich i światowych - przekonują nas, ze warto tej wystawy bronić.

– tłumaczą.

Konflikt między poprzednim dyrektorem, a obecnymi władzami Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku trwa praktycznie od momentu odwołania ze stanowiska prof. Machcewicza w kwietniu 2017 roku. Dotyczy on przede wszystkim zmian w ekspozycji głównej, sygnowanych przez Karola Nawrockiego - nowego dyrektora tej placówki.

Już w styczniu autorzy oryginalnej koncepcji złożyli pozew w sprawie dokonanych modyfikacji. Domagali się przywrócenia stanu pierwotnego wystawy, przeprosin za wprowadzenie zmian bez ich zgody oraz wpłacenia 10 tys. zł na cel społeczny.
- Wystawa główna w Muzeum II Wojny Światowej jest systematycznie niszczona. Obecne kierownictwo muzeum dopuszcza się licznych manipulacji i cenzuruje wystawę - mówi nam prof. Machcewicz.

Kolejna zmiana na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej. To pogłębi konflikt?

Przedstawiciele M II WŚ za każdym razem ostro odpierają te i podobne zarzuty.
- Zmiany są podyktowane koniecznością korekty jej licznych mankamentów, z których niejeden nosi znamiona manipulacji faktami, jakiej dopuszczono się przy konstruowaniu pierwotnej wystawy – mówił nam Aleksander Masłowski z MIIWŚ.

Przypomnijmy, że maszyna zmian ruszyła w listopadzie ub. roku. Wtedy usunięty został film prezentowany w ostatniej części ekspozycji. Pokazywał on wydarzenia z czasów powojennych z perspektywy krajów oddzielonych żelazną kurtyną. Zastąpiono go animowaną produkcją pt. „Niezwyciężeni”, sygnowaną przez IPN. Wprowadzono też korekty związane m.in.z prezentacją sylwetki Ireny Sendlerowej.

Karol Nawrocki Karolina Misztal

W marcu br. do ekspozycji głównej dodano instalację prezentującą rodzinę Ulmów. Tak komentował to dr Karol Nawrocki, dyrektor placówki:

Zdemolowaliśmy właśnie z Markiem Szymaniakiem kolejną część ekspozycji. Otóż uznaliśmy, że w największej muzealnej inwestycji w polskiej historii nie może zabraknąć rodziny Ulmów, brutalnie zamordowanej przez Niemców za pomoc Żydom. Grozi nam za to kolejny proces. Jednak świadomość, że od dziś 2 tysiące zwiedzających zobaczy postawę Polaków z nieco innej niż dotychczas perspektywy buduje.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zib

Brawo za odwagę dr Nawrocki! Political correct poprzedników był tak nachalny, że aż zachodziło podejrzenie, że robiony był na cudze? (kogo?) zlecenie...
Adamowicz jest wysoko podejrzaną personą coraz bardziej oddalającą się od polskiego narodowego interesu. Mam nadzieję, że to już jego ostatnia kadencja...
Gdańsk zawsze polski!

A
AJB

"prof. dr hab. Rafał Wnuk."???
Czytać hadko! Bo i tak najbardziej znanym WNUKIEM w tej dekadzie XXI wieku jest hiPOtetyczny (choć z urody wypisz wymaluj dziadek) WNUK towarzysza I Sekretarza PZPR Władysława Gomułki, pseudonim Wiesław, niejaki Borysław Budka, bywszy minister Bezprawia i Niesprawiedliwości w rządzie Pani Premiery Eutanazji Kopaczowej! ;-}

W
Wojtek

...ciężko przeżywają utratę ciepłych stołeczków, do których nie dorośli. Sądzą, że Muzeum jest ich własnością a ich pomysły jedynie słuszne? Więcej pokory by się przydało.

P
Polihistor

Ale zawsze można spróbować pociągać dyrektora po sądach.
Ech, doczekaliśmy czasów ...

Dodaj ogłoszenie