reklama

Do prokuratury wpłynęło pismo w sprawie Mostu Tczewskiego od Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków [zdjęcia]

Krystyna PaszkowskaZaktualizowano 
Zabytkowy Most Tczewski Bogdana Wachowska
Do tczewskiej prokuratory wpłynęło pismo od Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - Jest to zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa poprzez niszczenie zabytkowego Mostu Tczewskiego - mówi Elżbieta Ziębka, prokurator Rejonowy w Tczewie

Igor Strzok, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Gdańsku, zrealizował postanowienie o powiadomieniu organów ścigania, które złożył podczas środowej konferencji prasowej.

Czytaj także

"Powiadomienie Prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na niszczeniu obiektu wpisanego do Rejestru Zabytków jest prawnym, bezwarunkowym obowiązkiem Konserwatora Zabytków. Zaniedbanie tego byłoby ciężkim naruszeniem obowiązków wynikających z obowiązującej nas „Ustawy o Ochronie Zabytków (…)”

PWKZ nie kwestionuje zasady przebudowy mostu w celu przynajmniej częściowego powrotu do form sprzed 1939, skoro jest to niezbędne dla stworzenia warunków dla ruchu dwukierunkowego.

Nie oznacza to jednak zniszczenia rzadkiego zabytku techniki, zwłaszcza że jest on elementem historii mostu, świadkiem podnoszenia go z wojennych zniszczeń." - napisał na stronie www.ochronazabytkow.gda.pl Igor Strzok.

Czytaj także

Warto przypomnieć, że tczewska prokuratura już raz przyglądała się realizacji prac przy Moście Tczewskim. Wówczas zgłoszenie o niszczeniu zabytku złożyło Towarzystwo Opieki na Zabytkami. W czerwcu sprawę umorzono, ale Towarzystwo się odwołało - sprawa wraca do analizy.

W zwiazku z zagrożeniem katastrofą budowlaną starosta tczewski Mirosław Augustyn zlecił zabezpieczenie nabrzeża, placu budowy. - Tymczasowe podpory zostaną usunięte, a w ich miejsce pojawią się nowe zabezpieczenia, które pozwolą uchronić most do - na tę chwilę bliżej nieokreślonego - czasu wznowienia prac.

Czy tczewski most odzyska dawny blask? Zobaczcie, jak teraz ...

Most Tczewski znika kawałek po kawałku. Rozebrano przyczółek...

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie