Trójmiejscy miłośnicy dużych jednostek morskich zostali wystawieni dziś na wielką próbę. Termin wejścia kontenerowca Charlotte Maersk był wielokrotnie przesuwany.

Zobacz galerię

Pojawiły się też informacje, że być może statek zobaczymy dopiero w środę. W końcu przy słonecznej, ale wietrznej pogodzie, jednostka zaczęła po godz. 15 zbliżać się majestatycznie do wejścia portu.

Przeczytaj więcej na temat gdyńskiego portu>>

Charlotte to aktualnie najdłuższy kontenerowiec, jaki zawinął do gdyńskiego portu. Jednostka mierzy 346,98 m długości i może pochwalić się ładownością 9640 TEU. Statek został zwodowany w 2002 roku i jest wykorzystywany przez duński koncern Mærsk będący liderem żeglugi kontenerowej. Dotychczasowym gdyńskim rekordzistą pod względem nominalnej ładowności był statek MSC Asya.

Kontenerowiec Charlotte Maersk - film z kamer portowych:

Warto nadmienić, że wejście tak dużej jednostki stanowiło także nie lada wyzwania również dla pracowników portu. Wprowadzenie Charlotte było precyzyjną operacją, która polegała między innymi na obróceniu statku wewnątrz portu. Wszystko to wydarzyło się na oczach tłumu widzów, jaki zgromadził się na molo przy kapitanacie.

Z Gdyni kontenerowiec Charlotte Maersk uda się na kotwicowisko Bałtijska i Kaliningradu w celu bunkrowania paliwa, a następnie przypłynie do DCT w Gdańsku.

Kontenerowiec Charlotte Maersk - charakterystyka:

państwo bandery: Dania
rok budowy - 2002
stocznia
długość całkowita: 346,98 m
szerokość:42,80 m
zanurzenie: 14,93 m
tonaż pojemnościowy brutto: 92 198
tonaż pojemnościowy netto: 53 625
ładowność kontenerów: 9612 TEU
załoga: 15 osób

MAPA STATKÓW NA ŻYWO:

Zobacz wideo:MSC Maya największy kontenerowiec świata wchodzi do portu w Gdańsku

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU: