Do nowej siedziby Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie wejdziemy już w lipcu 2021 r.! Muzeum Gdańska podsumowuje 15 lat bursztynowej wystawy

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Do nowej siedziby Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie wejdziemy już w lipcu!
Do nowej siedziby Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie wejdziemy już w lipcu! Karol Makurat/Jakub Steinborn/archiwum
Udostępnij:
Otwarcie nowej siedziby gdańskiego Muzeum Bursztynu w nowej siedzibie coraz bliżej. Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska poinformował w środę, 14.04.2021 r., że będzie można odwiedzić je w Wielkim Młynie już w lipcu. Otwarcie nowej siedziby planowane jest na 23.07.2021 r. Przy okazji ogłoszenia terminu oficjalnej przeprowadzki z Katowni do Wielkiego Młyna, dyrektor Waldemar Ossowski podsumował 15 lat działalności Muzeum Bursztynu w Zespole Przedbramia.

Nowa siedziba Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie w Gdańsku. Kiedy otwarcie?

Oficjalnie kończy się historia Muzeum Bursztynu w Zespole Przedbramia, znanym popularniej jako Katownia. Przygotowania do otwarcia wystawy w Wielkim Młynie, wzniesionym w XIV wieku przez Krzyżaków i który od kilku lat stoi pusty, są na ostatniej prostej. Pod koniec 2018 r. prezydent Paweł Adamowicz podpisał umowę na prace remontowe, które miały przygotować budynek to umiejscowienia w nim bursztynowej wystawy. Przez ten czas udało się poprawić stan budynku, wymieniając stolarkę okienną czy dach.

Podczas środowej konferencji prasowej (14.04.2021 r.) w Ratuszu Głównego Miasta dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski poinformował, że otwarcie nowej siedziby Muzeum Bursztynu planowane jest na 23.07.2021 r.!

– Już od 23 lipca odwiedzający będą mogli poznać nową opowieść o bursztynie bałtyckim. Nowe Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie będzie miało trzy razy większe sale wystawowe, będzie także w pełni dostępne dla wszystkich, w tym zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnościami ruchu i wzroku. Mam nadzieję, że od tego lata nowe Muzeum Bursztynu ruszy z nową energią, realizując misję promocji bursztynnictwa i naszego miasta – zapowiedział Waldemar Ossowski.

Pierwsi zwiedzający, którzy odwiedzą Muzeum Bursztynu w pierwszych dwóch dniach Jarmarku św. Dominika (sobota i niedziela, 24-25.07.2021 r.), będą mogli obejrzeć wystawę bezpłatnie.

– Naszedł moment pożegnania, podsumowania i wdzięczności, ale otwiera się nowe. Prace w Wielkim Młynie idą obiecująco i mam nadzieję, że latem Muzeum Bursztynu powróci w nowej odsłonie. Robimy to wszystko, żeby pokazać, jak ważny jest bursztyn dla naszego miasta, dla jego kultury, sztuki, rzemiosła, ale także dla gospodarki – mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

15-lecie Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Muzeum Gdańska podsumowało 15 lat działalności Muzeum Bursztynu. To:

  • ponad milion zwiedzających,
  • 103 wystawy czasowe, również za granicą (m.in. w Belgii i w Niemczech),
  • ponad 2 000 eksponatów.

133 darczyńców z całego świata wsparło przez ten czas gdańskie Muzeum Bursztynu. Przekazane przez nich nowoczesne wyroby jubilerskie, ciekawe okazy inkluzji bądź żywic kopalnych z całego świata stanowią ok. 40 proc. obiektów w kolekcji Muzeum Bursztynu.

– Przez 15 lat, głównie dzięki wsparciu środowiska bursztynników, Muzeum Bursztynu udało się osiągnąć bardzo wiele. Wizytówkę Światowej Stolicy Bursztynu odwiedziło ponad milion turystów z Polski i świata. W tym czasie zorganizowaliśmy 103 wystawy czasowe, w tym 11 za granicą. Rekordowy pod tym względem był 2018 rok, w którym otworzyliśmy 18 wystaw czasowych – mówił dyrektor Ossowski.

– Dziękuję bardzo za te 15 lat. Dziękuję muzeum, jego przyjaciołom i wszystkim darczyńcom, bo aż 40 proc. eksponatów to dary. Mam nadzieję, że jak najszybciej latem spotkamy się w nowej siedzibie, żeby pokazać, jak bardzo miasto Gdańsk jest zdeterminowane, żeby bursztyn był jedną z naszych marek rozpoznawczych – mówiła prezydent Dulkiewicz.

Bursztynowa gitara elektryczna w zbiorach Muzeum Bursztynu!

Wyjątkowym akcentem uroczystości było przekazanie do zbiorów muzealnych maseczki z bursztynem bałtyckim, która będzie pamiątką po okresie pandemicznym.

Wyjątkowym akcentem uroczystości było przekazanie do zbiorów muzealnych maseczki z bursztynem bałtyckim, która będzie pamiątką po okresie pandemiczn
Wyjątkowym akcentem uroczystości było przekazanie do zbiorów muzealnych maseczki z bursztynem bałtyckim, która będzie pamiątką po okresie pandemicznym Przemysław Świderski

Eksponowane miejsce w nowej siedzibie Muzeum Bursztynu zajmie też bursztynowa gitara elektryczna typu stratocaster, która była już w zbiorach muzealnych od 2011 roku. Powstała w roku 2007 jako pierwszy instrument muzyczny z bursztynu. Wykonał ją gdański rzemieślnik Walenty Rybak, przy wsparciu Adama Szamockiego. Do stworzenia instrumentu wykorzystano drewno klonowe oraz 15 kg bursztynu, z którego po obróbce zostało 2,5 kg.

Jako pierwszy zagrał na niej Dariusz Kozakiewicz, gitarzysta Perfectu. Do Muzeum Gdańska trafiła dzięki wsparciu środowiska bursztynników, m.in. Adama Pstrągowskiego, Wojciecha i Bożeny Kalandyków oraz Reginy Kramarskiej. W zbiórce uczestniczyli również koncertujący na gitarze Tymon Tymański i Wojciech Mazolewski. Wykonany przez ostatniego z muzyków utwór „Bursztynowa Rapsodia” został zagrany tylko jeden raz, w 2011 roku, podczas finisażu wystawy „Szeptem”.

Przy okazji środowej konferencji, w ratuszu dwa utwory jazzowe wykonał na bursztynowej gitarze muzyk i producent Krzysztof Hadrych.

Podczas konferencji prasowej zagrano koncert na bursztynowej gitarze elektrycznej
Podczas konferencji prasowej zagrano koncert na bursztynowej gitarze elektrycznej Przemysław Świderski

Wręczono także pamiątkowe Medale Muzeum Gdańska. Odznaczenia przyjęli:

  • prof. Jacek Szwedo, wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników,
  • Andrzej Gielo, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu.

Prezes Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu wręczył tytuł Honorowego Prezesa Izby mistrzowi bursztynnikowi i złotnikowi Zbigniewowi Strzelczykowi. Zasłużony bursztynnik jest również jednym z inicjatorów powołania Muzeum Bursztynu.

Wielki Młyn pięknieje w oczach. Zyskał nowe okna i dachówki z Włoch

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie