Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do końca roku darmowe badania profilaktyczne. Lepiej nie dać się zaskoczyć rakowi

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Wysoka umieralność na nowotwory jest w naszym kraju silnie związana m.in. z niską zgłaszalnością na badania profilaktyczne. Strach, brak świadomości czy czasu sprawiają, że wciąż niewiele osób decyduje się na regularną profilaktykę przesiewową, która jest bezwysiłkowym sposobem na przedłużenie życia.

- Niestety zgłaszalność na badania profilaktyczne jest cały czas niska, zwłaszcza w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskimi. W przypadku cytologii zgłaszalność sięga około 27 proc., podczas gdy w krajach skandynawskich nawet 90 proc. Widzimy ogromną dysproporcję, która oznacza, że mamy jeszcze dużo zrobienia - mówi Agnieszka Kapała - Sokalska, członkini zarządu województwa pomorskiego.

Raporty wskazują, że na wykonywanie mammografii pod kątem profilaktyki raka piersi decyduje się zaledwie kilka procent Polek. Niestety, taka sytuacja rzutuje potem na możliwości terapeutyczne.

- Gdańszczanka ma dwukrotnie mniejsze szanse przeżycia nowotworu złośliwego od paryżanki i czterokrotnie mniejsze od mieszkanki Sztokholmu. Jest to najwyższa pora, aby powiedzieć dość - mówi Dariusz Kostrzewa, prezes zarządu spółki Copernicus, która od dwóch lat realizuje projekt „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć!”. Inicjatywa ma na celu z jednej strony zwiększyć świadomość mieszkańców Pomorza, a z drugiej strony realizację darmowych badań profilaktycznych pod kątem raka szyjki macicy i raka jelita grubego.

- W ciągu dwóch lat kampanii przeprowadzono w ramach programów ponad 5,5 tys. badań cytologicznych i 3,3 tys. badań kolonoskopowych oraz 11 tys. indywidualnych spotkań edukacyjnych z uczestnikami projektów. W samym 2019 roku wykonano 2516 cytologii i 1642 kolonoskopii oraz przeprowadzono 4495 spotkań - informuje Katarzyna Brożek, rzecznik Szpitali Copernicus.

W przypadku cytologii na powtórną analizę zostały skierowane 84 osoby, a przeszło 30 pacjentów wymagało dalszej diagnostyki.

W ramach prowadzonej kampanii z darmowych badań będzie można skorzystać jeszcze do końca tego roku. W tym wypadku profilaktyka raka szyjki macicy jest skierowana do aktywnych zawodowo mieszkanek Pomorza w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanej cytologii w ramach programów przesiewowych.

Równolegle w ramach projektu „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć!” są prowadzone zgłoszenia na bezpłatne badania kolonoskopowe. Profilaktyka raka jelita grubego jest o tyle istotna, że nowotwór rozwija się stosunkowo powoli, nie dając przy tym często charakterystycznych objawów. Dodatkowo badania dolnego odcinka układu pokarmowego są cały czas uznawane za wstydliwe.

- Rak jelita grubego jest stosunkowo łatwy do wykrycia przy wykorzystaniu kolonoskopii. Dodatkowo jest to jeden z niewielu nowotworów, który rośnie powoli. Od momentu pierwszych zmian, które są widoczne, do przemiany nowotworowej może upłynąć siedem lat. Jest to bardzo dużo czasu, aby usunąć wczesne zmiany i zadziałać profilaktycznie - powiedziała dr n. med. Joanna Wypych, ordynator Oddziału Gastroenterologii w Szpitalu Copernicus. -Każdy po 50 roku życia powinien zrobić kolonoskopię i nie ma tu dyskusji czy można poczekać.

Jak informują specjaliści, badanie endoskopowe zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90 proc.

W ramach projektu zdrowotnego Copernicus profilaktyka w postaci bezpłatnej cytologii i kolonoskopii będzie realizowana jeszcze do końca tego roku. Zgłoszenia są przyjmowane drogą elektroniczną lub poprzez infolinię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki