Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku wróciło zaginione dzieło - niezwykle cenny ołtarz Pietas Domini

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Przemysław Świderski
W Bazylice Mariackiej w Gdańsku można podziwiać oryginalny ołtarz Pietas Domini. Ten gdański, niezwykle cenny zabytek sztuki sakralnej, przez lata był uważany za zaginiony, wrócił do Gdańska dwa lata temu. Uroczysta msza z okazji powrotu dzieła do bazyliki odbyła się 11 czerwca. Odłożono ją ze względu na pandemię.

Bazylika Mariacka - obraz

Główny obraz ołtarzowy przedstawia Boga Ojca trzymającego ciało zdjętego z krzyża Chrystusa, a także Ducha Świętego w postaci gołębicy.
Malowidło umieszczono na siedmiu połączonych ze sobą dębowych deskach. Obraz namalowano temperą na drewnie z użyciem złotej folii. Na podbudowie ołtarza widzimy postać św. Jerzego, Trójcy Świętej w wersji Tronu Łaski oraz prawdopodobnie św. Olafa. Obraz, według specjalistów, nawiązuje do dawnego malarstwa niderlandzkiego.

Dzieło powstało w Gdańsku przed 1435 rokiem ( prawdopodobnie w latach latach 20. XV) na zamówienie Bractwa Świętego Jerzego, a jego autor jest nieznany. Pierwotnie główny obraz stanowił część tryptyku, prawdopodobnie miał skrzydła. Kopia obrazu, która znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie, aż do II wojny światowej takie dodatkowe elementy posiadała.

Ołtarz do maja 1943 r. znajdował się w Bazylice Mariackiej. Następnie, na podstawie decyzji niemieckich służb, został zdemontowany i wywieziony do Niemiec. Do roku 1999 uważany był za zaginiony. Jedna część dzieła przechowywana była w protestanckim kościele św. Jana w berlińskiej dzielnicy Moabit, a inna w Gemäldegalerie w Berlinie.

Dzieło do Gdańska powróciło już dwa lata temu, ale ze względu na pandemię dopiero w tym roku ( 11 czerwca 2022 r.) zostało uroczyście powitane w Bazylice Mariackiej.

ołtarz Pietas Domini - msza 2022

Mszy dziękczynnej przewodniczyli metropolita gdański abp Tadeusz Wojda i ewangelicki biskup Christian Stäblein. Na uroczystości nie zabrakło konsul generalnej Niemiec w Gdańsku, była też prezydent Gdańska, a także politycy, duchowni, muzealnicy.

- Dzisiaj we wspólnotowej modlitwie dziękujemy Bogu i ludziom za dar ocalenia i powrót tego ołtarza na swoje miejsce. Niech ta modlitwa oraz wspólne dzieło przywracania świątyni mariackiej dawnej świetności zbliży nas do Boga w Trójcy Świętej Jedynego i do siebie nawzajem - mówił ks. Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej.

Podczas uroczystości podkreślono, że powrót ołtarza do Gdańska po 78 latach był możliwy dzięki współpracy proboszcza bazyliki ks. Ireneusza Bradtke z konsul generalną Niemiec w Gdańsku Cornelią Piepe i biskupami Kościoła ewangelickiego.

Decyzja o przywróceniu ołtarza do miejsca, dla którego został stworzony, jest wielkim sukcesem obu Kościołów: polskiego Kościoła Katolickiego oraz Kościoła Ewangelickiego w Berlinie. Wydarzenie to i postawa duchownych i wiernych obu Kościołów oświetla blaskiem całość relacji polsko-niemieckich i stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w tych relacjach po 1989 r.- czytamy na profilu Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku.

Do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku wróciło zaginione dzieło - ...

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki