reklama

Dłużnicy mogą się pakować. Będą eksmisje

J. Surażyńska, E. OkoniewskaZaktualizowano 
Z trzypokojowego mieszkania trafił do noclegowni. Obecny rekordzista nie płaci czynszu od lat i ma 70 tys. zł długu.

Przed tygodniem mieszkaniec Kościerzyny został wyeksmitowany. Od 8 lat nie płacił czynszu, a jego dług przekroczył 50 tys. złotych. Zajmował trzypokojowe mieszkanie, które było w opłakanym stanie. Po prawomocnym wyroku sądu trafił do noclegowni w Wielu. Jego przypadek nie jest odosobniony. Kolejna na czarnej liście dłużników jest dwuosobowa rodzina. Zadłużenie w tym przypadku wynosi już 70 tys. złotych.

- Obecnie prowadzimy rozmowy z burmistrzem miasta w sprawie mieszkania socjalnego dla tej rodziny - mówi Andrzej Gierszewski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Wspólny Dom w Kościerzynie. - Mamy już trzy kolejne prawomocne wyroki dotyczące eksmisji.

Jak się okazuje, dłużnicy nie są zainteresowani pracą, dzięki której mogliby odpracować czynsz. Co ciekawe, zaległości wobec spółdzielni ma obecnie 900 mieszkańców.

Choć mogą odpracować swój dług, nie są tym zainteresowani. Na liście dłużników Spółdzielni Mieszkaniowej Wspólny Dom w Kościerzynie znajduje się 900 osób. Jedynym sposobem, aby spółdzielnia odzyskała należne jej pieniądze, jest kierowanie wniosków do sądu. Sprawy najczęściej kończą się eksmisją.

- W ubiegłym roku przeprowadziliśmy dwie eksmisje - mówi Andrzej Gierszewski, prezes spółdzielni Wspólny Dom w Kościerzynie. - Obecnie mamy 900 dłużników, przy czym 330 osób ma zaległości z jednego miesiąca. Rekordzista ma 70 tys. zł długu. Łączne zadłużenie wynosi 1 mln 40 tys. zł, co stanowi 7,8 proc. zadłużenia w stosunku do rocznego naliczenia czynszu.

Zadłużenie spółdzielni spadło w ostatnim roku. Ma to związek z dwiema eksmisjami. W ten sposób odzyskano 180 tys. złotych. W tym roku jeden z mieszkańców został wyeksmitowany do noclegowni. Niewykluczone, że w najbliższym czasie dwuosobowa rodzina również za długi straci swoje mieszkanie. W tej sprawie zapadł już prawomocny wyrok.

- Mamy również trzy kolejne prawomocne wyroki eksmisyjne - mówi Andrzej Gierszewski.

Jak pokazują statystyki, z czynszem najczęściej zalegają osoby powyżej 40. roku życia. W tym przypadku program Rodzina 500+ nie wpływa na poprawę sytuacji spółdzielni. Jak się okazuje, większość dłużników ma już dorosłe dzieci i nie korzysta z pomocy w tym zakresie.

Choć mieszkańcy nie zawsze płacą czynsz, to jednak spółdzielnia regularnie musi wykładać za nich należności za śmieci.

- Wykładamy te pieniądze, bo tak nakazuje ustawa - dodaje Andrzej Gierszewski. - Następnie sami musimy egzekwować należność od dłużnika.

W Kościerzynie lista oczekujących na mieszkania socjalne lub komunalne jest długa.

- Mamy ok. 80 osób zweryfikowanych zgodnie z regulaminem, które czekają na takie mieszkania - mówi Michał Majewski, burmistrz Kościerzyny. - W 2017 roku planujemy oddać do użytku 24 mieszkania socjalne, które powstają przy ul. Gajowej w Kościerzynie. Przymierzamy się też, aby podjąć decyzję o budowie mieszkań komunalnych przy ul. Heykego. Zapotrzebowanie na mieszkania jest spore i próbujemy ten problem rozwiązać.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie