Dlaczego kobiety tkwią w związkach, w których jest przemoc. Przemoc wobec kobiet i w rodzinie. Czemu kobiety zostają z brutalnymi partnerami

Pola Lewicka
1. Poczucie winy Kobieta obarcza się winą za problemy w związku. Bierze na siebie problemy zarówno finansowe jak i emocjonalne - uważa, że być może to ona zaniedbała jakąś kwestię i gdyby tylko bardziej się starała, jej partner nie musiałby się denerwować. Jeśli to mężczyzna jest osobą dominującą w związku, swoją postawą może tak właśnie sugerować kobiecie - nie musiałby jej bić albo na nią krzyczeć, gdyby tylko zachowywała się odpowiednio.Kobieta sądzi, że to ona go sprowokowała - rzadziej wyraża własne zdanie, bo boi się reakcji. Nieważne, czy chodzi o kupno nowego samochodu czy wyjazd do rodziców.
1. Poczucie winy Kobieta obarcza się winą za problemy w związku. Bierze na siebie problemy zarówno finansowe jak i emocjonalne - uważa, że być może to ona zaniedbała jakąś kwestię i gdyby tylko bardziej się starała, jej partner nie musiałby się denerwować. Jeśli to mężczyzna jest osobą dominującą w związku, swoją postawą może tak właśnie sugerować kobiecie - nie musiałby jej bić albo na nią krzyczeć, gdyby tylko zachowywała się odpowiednio.Kobieta sądzi, że to ona go sprowokowała - rzadziej wyraża własne zdanie, bo boi się reakcji. Nieważne, czy chodzi o kupno nowego samochodu czy wyjazd do rodziców. unsplash
Przemoc pojawia się w wielu związkach i małżeństwach. Przemocą jest nie tylko bicie, ale także wyzywanie, poniżanie czy gwałt. Dlaczego kobiety tkwią w relacjach, w których są źle traktowane? Zewnętrznemu obserwatorowi ciężko czasem zrozumieć motywację, dla których te kobiety nie odejdą od mężczyzny, który zastrasza, bije, ucina kontakty z rodziną i znajomymi. Zdarza się również, że po złożeniu zeznań na policji, pokrzywdzone się z nich wycofują i wracają do domu, gdzie sytuacje dla nich trudne wciąż się powtarzają. Oto najczęstsze schematy w związkach z przemocą.

Według policyjnych statystyk ofiarami przemocy domowej w 2018 roku padło 65 057 kobiet. Trzeba jednak też wziąć pod uwagę, że ta liczba z pewnością jest dużo większa - kobiety z wielu powodów wolą nie powiadamiać organów ścigania o sytuacji w domu. Mąż, który podnosi rękę czy wydziela pieniądze i stosuje wyzwiska wciąż może być szarmanckim, zabawnym mężczyzną - a przynajmniej tak odbierać go może otoczenie. Albo i same kobiety, które tej przemocy doświadczają - bywają zaślepione miłością, która jest w stanie wiele wybaczyć.

Za zamkniętymi drzwiami domu rodzina jednak może doświadczać koszmaru przez wiele lat.

Jeśli więc ktoś bliski próbuje rozmawiać z nami o tym, że w jego otoczeniu pojawiała się przemoc, powinniśmy być czujni i pamiętać, że przybierać może ona różne formy i powinniśmy pomóc osobie, która się znalazła w trudnej sytuacji. Często osoby, które doświadczają przemocy potrzebują wsparcia psychicznego - wstydzą się rozmawiać o tym z rodziną, boją się reakcji otoczenia bądź partner odciął je od najbliższej rodziny, by je sobie podporządkować.

Psycholodzy i pracownicy opieki społecznej podają kilka powodów, dla których kobiety tkwią w związkach, w których dochodzi do przemocy. Oto najważniejsze z nich.

Przemoc domowa - jak reagować i postępować w przypadku pobicia?

W wielu rodzinach zastosowano procedurę "Niebieskiej Karty". To czynności podejmowane i realizowane w rodzinach, w których prawdopodobnie doszło do przemocy. Zdarza się tak, że sporadyczne uderzenie czy wyzwiska nie są uznawane przez kobietę jako przemoc. Nie chce czuć się jak ofiara, więc tłumaczy partnera, że jest "nerwowy" albo do pobicia doszło, gdy mąż, chłopak, ojciec znajdował się pod wpływem alkoholu.

Wiele kobiet, które opuściło swoich partnerów, po latach przyznaje, że powinny odejść dużo wcześniej - zanim zdenerwowany mąż zepchnął je ze schodów, kopnął ich psa czy uderzył na oczach rodziny.

W przypadku przemocy nie zawsze chodzi o rodziny w których nadużywa się alkoholu albo gdzie sytuacja finansowa jest niestabilna. Agresor może być człowiekiem wykształconym, mającym dobrą pracę i pasje - jednak agresję wyładowuje na swojej partnerce bądź dzieciach. Przemoc to podporządkowanie sobie innych osób, zadawanie cierpienia zarówno psychicznego, jak i fizycznego, groźby czy przemoc seksualna.

Przykłady przemocy domowej

  • 1. Przemoc seksualna - zmuszanie do różnych aktywności seksualnych mimo wyraźnego sprzeciwu, gwałt.
  • 2. Przemoc fizyczna - użycie siły fizycznej wobec innej osoby - bicie, szarpanie, popychanie, gryzienie, bolesne ściskanie, które zostawia siniaki, kopanie, zmuszanie do czynności, które przynoszą ból np. zamykanie w ciemnym, zimnym pomieszczeniu, przypalanie papierosem, duszenie czy polewanie zimną wodą. Przemocą fizyczną jest także uniemożliwianie partnerowi zaspokojenia podstawowych potrzeb - snu, odpoczynku czy troski o zdrowie.
  • 3. Przemoc psychiczna - agresja werbalna, upokarzanie, groźby, wyładowywanie złości na partnerze, wyzwiska, krytyka, wzbudzanie winy.
  • 4. Przemoc ekonomiczna - zarządzanie domowymi finansami bez zgody partnera, wydzielanie pieniędzy na podstawowe potrzeby, zarządzanie pieniędzmi partnera bez jego zgody.

Jeśli mamy do czynienia z przemocą domową, to warto poszukać pomocy.

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia"
Poradnia Telefoniczna "Niebieskiej Linii"
22 668-70-00

Kryzysowy Telefon Zaufania - 116 123

Przy pobiciu lub gwałcie osoba pokrzywdzona powinna zwrócić się do lekarza o wykonanie obdukcji. Takie zaświadczenie może być dowodem w sprawie w prokuraturze lub na policji.

Warto skorzystać z pomocy psychologa lub terapeuty.

Ostatnio głośno było o przemocy domowej w kontekście nowelizacji ustawy - planowano zmienić ustawę i zgodnie z nowymi zapisami jednorazowe pobicie nie byłoby już rozpatrywane jako przemoc domowa. Pomysł ten wywołał oburzenie wielu środowisk zajmujących się prawami kobiet.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Z autopsji wiem że takimi kobietami może kierować strach przed tym że sobie w życiu nie poradzą,że nie dadzą rady finansowo,po za tym kiedy są dzieci ,do tego małe dzieci tłumaczymy sobie że musimy to wytrzymać dla ich dobra bo potrzebują ojca,ale pamiętajmy w dzisiejszych czasach mamy szereg możliwości przez pomoc finansową,po psychologiczną,a kiedy myślimy że przetrwamy przemoc dla dzieci to działa to wręcz przeciwnie bo to właśnie dla nich powinnyśmy zawalczyc o siebie ,o spokój i dać im możliwość normalnego rozwoju,bez strachu i ciągłego haosu,szkoda że ja to tak późno zrozumiałam,odwagi dla wszystkich którzy doświadczają przemocy fizycznej bądź psychicznej
Dodaj ogłoszenie