Dla kogo dopłaty do prądu? Jakie zasady? Kto może dostać? Ministerstwo Klimatu i Środowiska zdradza szczegóły. Sprawdź

Mateusz Bąk
Mateusz Bąk
Dopłaty do rachunków prądu najprawdopodobniej będą przyznawane już od 2022 roku. Ministerstwo klimatu i środowiska szacuje, że co piąte gospodarstwo domowe w Polsce będzie mogło otrzymać wsparcie. Rząd przeznaczy na to rocznie około półtora miliarda złotych. Minister Michał Kurtyka skierował już do prac rządowych odpowiedni projekt ustawy. Kto dostanie dopłaty do prądu? Ile wyniesie dofinansowanie? Jakie trzeba będzie spełnić warunki? Poznajcie szczegóły!CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH --->
Dopłaty do rachunków prądu najprawdopodobniej będą przyznawane już od 2022 roku. Ministerstwo klimatu i środowiska szacuje, że co piąte gospodarstwo domowe w Polsce będzie mogło otrzymać wsparcie. Rząd przeznaczy na to rocznie około półtora miliarda złotych. Minister Michał Kurtyka skierował już do prac rządowych odpowiedni projekt ustawy. Kto dostanie dopłaty do prądu? Ile wyniesie dofinansowanie? Jakie trzeba będzie spełnić warunki? Poznajcie szczegóły!CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH --->Sławomir Kowalski
Udostępnij:
Dopłaty do rachunków prądu najprawdopodobniej będą przyznawane już od 2022 roku. Ministerstwo klimatu i środowiska szacuje, że co piąte gospodarstwo domowe w Polsce będzie mogło otrzymać wsparcie. Rząd przeznaczy na to rocznie około półtora miliarda złotych. Minister Michał Kurtyka skierował już do prac rządowych odpowiedni projekt ustawy. Kto dostanie dopłaty do prądu? Ile wyniesie dofinansowanie? Jakie trzeba będzie spełnić warunki? Oto szczegóły!

ZOBACZ WIDEO: Przed nami podwyżki cen prądu

Spis treści

Rząd dopłaci do rachunków za prąd. "Ustawa szybko trafi pod obrady Sejmu"

Podwyżki cen prądu są niemal pewne, choć dokładne stawki operatorzy podadzą dopiero w listopadzie. Niektóre rodziny będą jednak mogły liczyć na dopłaty od rządu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska skierowało już do prac rządowych projekt nowelizacji Prawa energetycznego, który ma na celu m.in. wprowadzenie nowych dodatków energetycznych, zwiększenie ochrony odbiorcy wrażliwego oraz innych, niefinansowych narzędzi wsparcia.

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW ZNAJDZIESZ >>> TUTAJ <<<

> - Ta pomoc zagwarantuje najsłabszym odbiorcom zaspokojenie jednej z podstawowych potrzeb, jaką jest dostęp do energii elektrycznej. Już na etapie przygotowywania ustawy Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzgodniło szczegóły m.in. z Ministerstwem Finansów i zapewniło finansowanie na poziomie minimum 1,5 mld zł. Jestem przekonany, że ustawa szybko trafi pod obrady Sejmu – zapewnia minister Michał Kurtyka.

Polecamy

Ministerstwo klimatu: co piąte gospodarstwo domowe otrzyma wsparcie

Nowelizacja zakłada rozszerzenie grupy uprawnionych do pobierania dodatku energetycznego. Według szacunków resortu klimatu liczba beneficjentów wzrośnie do ok. 2,63 mln gospodarstw domowych.

Kto zatem będzie mógł liczyć na dopłaty do prądu?

- Przyjęliśmy, że co piąte gospodarstwo domowe w Polsce będzie mogło otrzymać wsparcie. Proponowane rozwiązanie rozszerza znacznie grupę uprawnioną, też o tych, którzy nie mogli ubiegać się o dodatek np. z uwagi na nadmetraż lokalu i tym samym byli wykluczeni z przyznania dodatku mieszkaniowego. Dotyczy to w szczególności odbiorców samotnie zamieszkujących domy jednorodzinne w małych miejscowościach i na wsiach, których sytuacja materialna uzasadnia przyznanie zasiłków stałych lub okresowych - czytamy na stronie resortu klimatu.

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW ZNAJDZIESZ >>> TUTAJ <<<

Polecamy

Kto otrzyma dopłaty do prądu? Jakie kryterium dochodowe?

Dodatkiem energetycznym zostaną także objęte:

  • osoby korzystające z zasiłków pomocy społecznej,
  • emeryci ze świadczeniem poniżej minimalnej emerytury,
  • emeryci i renciści ze świadczeniem równym najniższej emeryturze,
  • rodziny wielodzietne.

Aby otrzymać dodatek, trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe - 1563 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1115 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Polecamy

Ile wyniosą dodatki energetyczne?

Dopłaty będą przyznawane na okres sześciu miesięcy. Ich wysokość wzrośnie z 30 do 50 procent. W ciągu roku będzie można otrzymać od 324 zł do 876 zł. W latach 2022-2031 na dopłaty rząd planuje przeznaczyć ok. 1,5 - 1,7 mld zł rocznie.

- Projekt został skierowany pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów, następnie trafi do rozpatrzenia przez Radę Ministrów, a potem zostanie przekazany do prac w parlamencie - informuje resort klimatu.

Szczegóły na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

źródło: gov.pl, money.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Dla kogo dopłaty do prądu? Jakie zasady? Kto może dostać? Ministerstwo Klimatu i Środowiska zdradza szczegóły. Sprawdź - Nowości Dziennik Toruński

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie