"Dla Dimasha straciłyśmy głowę", czyli niezwykły, polski fanklub 50+ kazachskiego piosenkarza, który zachwyca cały świat

Ryszarda Wojciechowska
Ryszarda Wojciechowska
Monika Wasylewska po koncercie w St. Petersburgu dostała się za kulisy…
Monika Wasylewska po koncercie w St. Petersburgu dostała się za kulisy… Archiwum fanklubu
Udostępnij:
Jesteśmy na dobre "zadimashowane". Ale to dojrzała fascynacja idolem. Nie mdlejemy na jego koncertach. Nie podskakujemy z piskiem. Tylko w pocie czoła pracujemy dla niego - mówią członkowie fanklubu niezwykłego kazachskiego piosenkarza Dimasha Kudaibergena.

Teresa Kąkol z Gdańska mówi, że ma jedno marzenie. Chce, aby kazachski piosenkarz Dimash Kudaibergen stał się wreszcie popularny w Polsce. Bo dla niej to geniusz muzyczny XXI wieku, największy od lat talent, który śpiewa tak, że zapiera słuchającym dech w piersiach. Razem z Moniką Wasylewską założyły stowarzyszenie Dimash Kudaibergen Fanklub Polska.

- To dla Dimash’a nauczyłam się tego, czym jest Facebook i jak się po nim poruszać, jak prowadzić fanpage i Instagram. To wreszcie dla niego założyliśmy własne radio - Radio Dimash - opowiada Teresa.

Przez lata broniła się przed mediami społecznościowymi. Niewiele o tym wiedziała. Wydawało się jej to stratą czasu. Ale kazachski wokalista niejako zmusił ją do tego, żeby wymieniać swoje przeżycia i doświadczenia z ludźmi, którzy też się nim zachwycili.

- On sprowokował to nasze życie w mediach społecznościowych - tłumaczy. I dodaje, że ta fascynacja kazachskim idolem jest w ich przypadku o tyle ciekawa, że średnia wieku w ich fanklubie to 50 plus. Najstarsza polska fanka Dimasha miała 104 lata. Niestety, pani Irena z Warszawy, niedawno zmarła. - Ale kiedy nasz klubowy kolega ją odwiedzał, zawsze z uśmiechem pytała: - Jak tam ten nasz chłopak z Kazachstanu?

Dla Teresy Kąkol fascynacja tym piosenkarzem zaczęła się zupełnie przypadkowo. Jej brat, który interesuje się śpiewem i sam ma świetny głos, pewnego dnia przysłał jej link do jednej z piosenek tego wokalisty, zatytułowanej S.O.S. Zaczęła słuchać i... "zawiesiła" się. Wzruszenie było tak silne, że nie dosłuchała do końca. Po chwili wróciła do piosenki i zaczęła odtwarzać ją raz po raz. A potem zaczęły się bezsenne noce. Szukała bowiem w Internecie wszystkiego, co ukazało się na temat tego artysty. I wtedy trafiła na jego fankluby, które znajdowały się w innych krajach.

- Jesteśmy niezwykle aktywną grupą. Większość z nas nigdy nie była fanem żadnego piosenkarza. Ja nawet czułam wcześniej wewnętrzny opór przed takim zakochiwaniem się w idolu. Wydawało mi się to takie infantylne. Ale dla Dimash’a, cóż... straciliśmy głowę - twierdzi Teresa.

Sama ma wykształcenie muzyczne i przez całe życie pracowała jako nauczyciel muzyki, prowadziła również dziecięcy chór. Ale jak mówi, nigdy wcześniej nie spotkała się z takim wokalem, z takim niebywałym talentem. I wreszcie znalazła. To była eureka, odkrycie życiowe.

Po trzech miesiącach od wysłuchania po raz pierwszy piosenki S.O.S, zdecydowała, że chce wykonawcę usłyszeć na żywo.
Pojechała na festiwal Słowiański Bazar w Witebsku na Białorusi, gdzie Dimash występował. Tam spotkała Monikę Wasylewską, z którą wcześniej założyły fanklub.

- Monika jest fotografem, artystyczną duszą. Doskonale się rozumiemy i nadajemy na tych samych częstotliwościach. Współpraca jest świetna, mimo że Monika najpierw mieszkała w Niemczech, a teraz w Dubaju. Ale nasz fanklub działa nieprzerwanie od 2018 roku - opowiada Teresa. Jak mówi, fani z ich fanklubu mieszkają w różnych miastach Polski, a nawet w różnych krajach. Ale wspólnie jeżdżą na koncerty Dimasha. Byli już m.in. w Londynie, kilka razy w Moskwie, Petersburgu, Rydze, Kijowie.

Do Soczi Teresa pojechała jednak sama. Wzięła ze sobą nowiutki, ciepły jeszcze, można powiedzieć, baner ich fanklubu.

- Po próbie generalnej stanęłam koło naszego artysty i mówię do niego po rosyjsku: - Dimash, przyjechałam sama, przywożąc baner polskiego fanklubu. Jestem tutaj tylko jedną Polką, a wszyscy fani w naszym kraju czekają na twoje zdjęcie na tle naszego banera.

Po tych słowach, kazachska fanka, bardzo sympatyczna i dowcipna odparła: - Dimash ona prijechała adna, ona egoist.
A na to ja: - Dimash ja adna ale ja gieroj.
Zaczęliśmy się wszyscy śmiać.

I nie znudziło się takie jeżdżenie na koncerty tylko jednego wokalisty? - pytam.

- Nie. Często słyszę to pytanie. Ale każdy koncert Dimasha jest inny. Byliśmy dużą grupą na koncercie w Nur-Sułtan w stolicy Kazachstanu. Mieliśmy na sobie obowiązkowe klubowe stroje, w turkusowym kolorze (nawiązującym do flagi Kazachstanu). Stanowiliśmy niezwykle barwną grupę. Zresztą, mówiąc nieskromnie, nasz fanklub wyróżnia się wśród innych tego typu klubów na świecie. I jesteśmy wśród "zadimashowanych" znani.

Na razie, tłumaczy Teresa, w tej ścisłej, dyskusyjnej grupie jest 1600 osób. Ale na fanpage' u obserwuje ich ponad 9 tysięcy.

- U nas trzeba jednak troszkę popracować na rzecz idola. Sami to sobie narzuciliśmy. Kto ma czas, promuje więc Dimasha gdzie i jak może. Przyświeca nam jeden cel: chcemy pokazać rodakom młodego, charyzmatycznego artystę, którego największe autorytety muzyczne określają najlepszym głosem na świecie. Wspieramy i popularyzujemy jego twórczość w każdy możliwy sposób. Piszemy o nim na mediach społecznościowych, opowiadamy w audycjach radiowych, jeździmy na koncerty, współpracujemy z fanami z całego świata - mówi Teresa i przekonuje, że to naprawdę najlepszy głos na świecie. Jego zakres to... 6 oktaw, a zakres głosu Michaela Jacksona to były tylko 4 oktawy. Ma niesamowitą technikę i śpiewa w każdym rejestrze z wielką swobodą i ładunkiem emocjonalnym. To właśnie działa na słuchaczy.

Kiedy Teresa Kąkol opowiada o ich idolu, w jej głosie słychać wielkie emocje. Ogromną fascynację, trochę jak u nastoletniej fanki. Jak to wytłumaczyć? - pytam.

- Nie wiem - śmieje się. - W tym przypadku reaguję rzeczywiście bardzo emocjonalnie. Jestem osobą bardzo stateczną i taki stan umysłu zdarzył mi się pierwszy raz.

Przyznaje, że poza wielkimi emocjami, oni od Dimasha dostają jeszcze coś innego.

- Dzięki niemu staliśmy się bardzo kreatywni.

Opowiada jak przed dwoma laty ten kazachski artysta wydał swoją pierwszą płytę i to w Chinach, po zajęciu w tamtejszym talent show drugiego miejsca. I to polski fanklub jako pierwszy ściągnął tę płytę dla fanów. Z fanklubu kazachskiego, z którym się przyjaźnią przychodziły pytania: - jak wam się udało załatwić? Bo dla nas to wstyd. My nie mamy tych płyt, a wy macie... A my wykorzystaliśmy prywatne kontakty i przez znajomego biznesmena w Chinach, dokonaliśmy zakupu - wspomina Teresa.

A płyta, dodaje, była warta uwagi, bo po niecałych 37 sekundach od wypuszczenia jej, okrzyknięto ją platynową, a po minucie była to już trzykrotna platyna.

Oni w fanklubie mówią, że Dimash to nie tylko głos. Gdyby to był inny artysta z takim samym talentem, to być może ta ich fascynacja byłaby mniejsza. Ale to przede wszystkim charyzmatyczny, młody człowiek. Ma dopiero 27 lat i wiele wyjątkowych cech.

- Poznałam go osobiście, więc mogę powiedzieć, że to niezwykle skromny, kulturalny człowiek. Jego zachowanie na scenie, poza nią, stosunek do fanów, do swoich rodziców, których miałam przyjemność poznać, jest wyjątkowe. Dla mnie to ewenement we współczesnym szołbiznesie, deficytowy towar - że tak nazwę. On buduje swoją karierę według własnych, prywatnych zasad, nie za wszelką cenę. I może dlatego ta kariera nie rozwija się jak burza - twierdzi Teresa.

Zaskoczył ją mocno nie raz. Kiedyś wziął udział w amerykańskim programie The World 's Best. Dotarł do finału razem z hinduskim, cudownym dzieckiem fortepianu. Wszystkie rankingi wskazywały, że to jednak Dimash może wygrać. Ale on podczas finałowego występu wyszedł na scenę i powiedział, że przychodząc do tego konkursu, postawił sobie jeden warunek, że nie będzie konkurować z dziećmi. I skoro tak się stało, to się wycofuje. Zszokował jury tą decyzją i wielu fanów. z Teresa Kąkol dumą wspomina o ich ostatnim fanklubowym dziecku - internetowym radiu Dimash, które ma siedzibę w centrum Warszawy. I nie jest ono zapętlone tylko na piosenkach tego artysty. Ale prowadzą w nim audycje.

Wielu z nich zobaczyło, że dzięki Dimashowi odkryło w sobie nowe talenty, o których siebie nawet nie podejrzewali. Prowadzą wywiady na żywo, listę przebojów. Ale nie tylko. Są też audycje poświęcone Kazachstanowi - krajowi, który ich pośrednio przez Dimasha zafascynował. Chcą słuchaczom pokazać kraj, który go ukształtował jako człowieka. Prezentują tamtejszą muzykę, mają stałego korespondenta kazachskiego, który opowiada o tym kraju w języku polskim i kazachskim.
Teresa Kąkol uśmiecha się, kiedy słyszy, że o swoim idolu może długo opowiadać.

- To jak jazda bez trzymanki - przyznaje żartem. - Tak to jest z idolami. Dla nich wszystko - tłumaczy i przypomina, że kiedy pojechali na koncert Dimasha do Kazachstanu, to od polskich fanów wieźli mu w prezencie kaszubski kabat - szyty na zamówienie, granatowy, wyszywany złotymi nićmi. Kiedy przyjedzie do Polski, to na pewno w nim wystąpi. Bo on z szacunkiem podchodzi do prezentów od swoich fanów. Ma też nadzieję, że zaśpiewa jakąś polską piosenkę. Bo to już tradycja, że w kraju, w którym koncertuje wykonuje jakiś ich utwór.

- Dimash w repertuarze ma już polską piosenkę. Niestety, nie śpiewa jej w naszym języku tylko po kazachsku. To oczywiście nasza "Szła dzieweczka...". Z tą piosenką było tak, jeszcze w czasach PRL do Warszawy przyjechał na koncert jeden z kazachskich zespołów. Usłyszeli naszą dzieweczkę i spodobała się. Zabrali piosenkę, przetłumaczyli na swój język i od tamtego czasu ona zaczęła żyć kazachskim życiem. Kiedy w Internecie natrafiłam na informacje, że to taka świetna, kazachska piosenka, napisałam, że to nieprawda. Bo piosenka jest nasza i na dowód wrzuciłam wykonanie tego utworu przez zespół Mazowsze - wspomina Teresa.
Teraz mają jedno marzenie, żeby Dimash przyjechał na koncert do Polski. Już szykują cały program dla niego. Tylko niech przyjedzie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

LG

LG 32LQ630B6LA

1 829,30 zł910,00 zł-50%
miejsce #2

Philips

PHILIPS 43PFS5505

1 626,79 zł1 099,00 zł-32%
miejsce #3

Kruger & Matz

Kruger&Matz KM0224

732,00 zł540,00 zł-26%
miejsce #4

TCL

TCL 50P615

2 092,99 zł1 594,00 zł-24%
miejsce #5

Samsung

Samsung UE50TU7092

1 889,00 zł1 569,00 zł-17%
miejsce #6

TCL

TCL 65C825

5 999,00 zł5 799,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gdynianka

Dimash został zaproszony i wystąpił w koncercie online dla Joe Bidena i Kamali Harris z okazji ich inauguracji na prezydenta i wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Zaśpiewał SOS (w j. francuskim) oraz Samaltau - w j. kazachskim.

Dimash śpiewa piosenki w bardzo wielu językach - kazachskim, rosyjskim, angielskim, francuskim, włoskim, ukraińskim, tureckim i MANDARYŃŚKIM. Wydał nawet płytę na rynek chiński.

M
Monika_S

Dimash jest wokalistą wykształconym klasycznie, ale śpiewa różne gatunki muzyczne. Nie da się go zakwalifikować do jednego gatunku. Najnowsza piosenka Dimasha - BE WITH ME - jest w stylu pop / rap / funky i jest puszczana na MTV USA. To jest utwór inspirowany twórczością Michaela Jacksona.

Za naszą południową granicą - w Czechach, ta właśnie piosenka (Be with me) okupuje pierwsze miejsce w plebiscycie OCKO TV.

A w Polsce? Nikt o Dimashu nie słyszał... To znaczy - fani słyszeli. Dziennikarze muzyczni nie słyszeli :-)

M
Monika_S

Z tym fanklubem 50 to przesada. Fanklub skupia ludzi w różnym wieku. Natomiast rzeczywiście niesamowite jest to, że ze względu na Dimasha pokolenie ludzi w średnim wieku przekracza swoje granice i wkracza w obszar internetu i social mediów.

Może ktoś zada sobie pytanie, dlaczego to robią?

Otóż NIE MAJĄ WYJŚCIA, bo w polskim radiu i telewizji informacji o Dimashu nie znajdą. Jeśli chcą posłuchać piosenek swojego ulubionego artysty, muszą się zaznajomić co najmniej z Youtubem, a najlepiej też z Facebookiem i Instagramem.

Może ktoś zada sobie pytanie, dlaczego artysta, o którym piszą już nawet podręczniki dla dzieci (mowa o polskim podręczniku do muzyki dla dzieci klas 7, gdzie jest informacja o Dimashu i jego 6-oktawowej skali głosu) nie może doczekać się chociażby wywiadu z polskim dziennikarzem muzycznym? Dlaczego jego piosenek nie puszcza żadna polska rozgłośnia radiowa?

Kogo promują polskie rozgłośnie radiowe? Talent jakiego dotąd świat nie widział to za mało?

G
Guciowa

W internecie znajdziecie tysiące filmików z nagranymi reakcjami ludzi z różnych krajów na występy Dimasha. Nauczyciele śpiewu zgodnym chórem pieją z zachwytu, bo takiego głosu jeszcze nie słyszeli.

Dimash ma głos o skali wychodzącej poza fortepian. Śpiewa na zmianę głosem męskim i żeńskim i to bez żadnego wysiłku.

Zainteresowanym polecam przesłuchać Olimpico (Ogni Pietra) - w tym utworze Dimash śpiewa w duecie sam ze sobą :-)

G
Guciowa

Dimash podbił Chiny - jest tam najpopularniejszym zagranicznym wokalistą. Jest popularny w Rosji i w krajach byłego ZSRR - na Ukranie, Białorusi, Litwie, Łotwie.

Koncertował w Czechach, Niemczech, Londynie i Nowym Yorku. Na MTV USA od wielu tygodni wygrywa w konkursie The Most Requested Artist (czyli jest artystą, o którego najczęściej proszą internauci).

W Polsce do tej pory było o Dimashu cicho - a szkoda, bo taki talent nie rodzi się codziennie. A szczerze mówiąc - chyba nigdy jeszcze się nie urodził :-) I żal serce ściska, gdy sobie pomyślę, że w Polsce głos o skali 6 oktaw to za mało, by dziennikarze muzyczni zainteresowali się tym fenomenem. Smutne.

G
Gość

Fantastyczny głos, charyzmatyczna osobowość, a zarazem skromny młody człowiek. Bardzo się cieszę, że są w tych czasach tacy ludzie. Dziękuję za ten artykuł! Dowodzi on, że nie tylko nieszczęścia i dramaty są wciąż pokazywane. Potrzebne są właśnie takie pozytywne rzeczy. Pasja nie zależy od wieku, czy wykształcenia. Zawsze może się pojawić i to jest wspaniałe.

Wykonań Dimasha Kudaibergena słucham od 2, 5 roku i wciąż jestem tak samo zachwycona. Naprawdę polecam. Posłuchajcie, może też Was zachwyci, albo na pewno docenicie jego talent 🙂

S
Starsza pani

Jestem 73 letnią kobietą i ja nigdy nie byłam fanką żadnego.wokalisty do momentu gdy przez przypadek usłyszałam w nocy wykonanie Dimasha Opera2 i S.O.S.. od tego czasu nie ma dnia bym nie słuchała Jego wykonań. Zamówiła mi koleżanka również Jego 2 płyty. To wielki, cudny głos, wirtuoz wokalistyki. Jego głosu nie można porównywać z żadnym wokalistą. On jest jedyny w swoim rodzaju. Porównywanie go z Jaconem to nieporozumienie. Jego charyzmatyczny głos, powala, porusza wszystkie zakamarki duszy. To wielki, skromny artysta choć tak jeszcze młody to już wyjatkowy . Chylę czoła i mam wielki szacunek dla tych którzy załozyli Jego fanclub . Wielkim moim marzeniem jest posłuchać Dimasha w realu..

A
AiA

Co mi tam, dorzucę jeszcze Ay Karagoz z Aliszerem. Piękna kazachska pieśń.

Dla fanów filmu "Piąty element" - Diva Dance z Bastau, końcowa część arii Divy Plavalaguny.

A dla lubiących rap i nie tylko, niestandardowe wykonanie Earth Song MJ: raper Victor Ma i Dimash.

A
AiA

A tam, 50 . Młodsi też lubią Dimasza.

Polecam jeszcze Olimpico (Igor Krutoy) czy Samal Tau z Tokyo Jazz Festival 2020.

Bądź bardziej operowe Ulisse.

To utwory, w których można dodatkowo docenić niskie rejestry głosu Dimasza.

Wywiad bardzo ciekawy!

I
Iwona

Cudne kobiety ! Pełne pasji, werwy, zaangażowania ! 50 plus to nowa 30-stka! Zresztą ten artysta na to zasługuje. Dimash jest wyjątkowy, unikalny i nieziemski !

Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie