Dieta pudełkowa jeszcze kilka lat temu stosowana była jedynie przez celebrytów. Jednak niedawno dotarła do korporacji i biur w dużych miastach w Polsce. Dieta pudełkowa jest znamienna np. dla warszawskiego mordoru. Czym jest dieta pudełkowa? To smaczne, zdrowe i zbilansowane posiłki, które firmy cateringowe dowożą do pracy lub naszego domu. Idea jest prosta: mamy mało czasu, dużo pracujemy, ale chcemy jeść zdrowo, częściej, mniejsze porcje, aby przyspieszyć metabolizm. Jednak dieta pudełkowa oprócz niewątpliwych zalet, ma także swoje wady.

DIETA PUDEŁKOWA: CO TO JEST, NA CZYM POLEGA, DLA KOGO

Dieta pudełkowa inaczej zwana jest cateringiem dietetycznym lub fit cateringiem. Nazwa dieta pudełkowa wzięła się oczywiście z tego, że firmy cateringowe przywożą dania w pudełkach. Dieta pudełkowa to dieta kompleksowa: śniadanie, lunch, obiad i kolacja. Często można wybrać trzy lub cztery posiłki dziennie. Nie trzeba kupować produktów, aby przygotować posiłki, nie trzeba gotować i liczyć kalorii. Wystarczy zamówić, ustalić godziny dostawy i... jeść!

- Dieta pudełkowa to bardzo dobry sposób na udaną sylwetkę, do tego zwalnia nas z obowiązku codziennego gotowania - mówi Anna Falisz, dietetyk kliniczny, właścicielka Centrum Edukacji Żywieniowej i Sportu w Świętochłowicach. - Warto jednak zadbać o to, aby posiłki były zbilansowane i dostarczane o odpowiednich porach - dodaje Anna Falisz.

Dieta pudełkowa, czyli zbilansowana dieta
Jak podkreśla dietetyczka, możemy już mówić o modzie na dietę pudełkową, szczególnie w wielkich miastach, gdzie ludzie długo pracują, mają mało czasu, wiecznie się gdzieś spieszą, a tempo życia jest zawrotne. Do tego presja, aby dobrze wyglądać jest duża.

DIETA PUDEŁKOWA: DIETETYK TO PODSTAWA

Zanim zdecydujemy się na dietę pudełkową, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze, czy firma cateringowa oferuje kilka rodzajów menu. Powinno być ono zróżnicowane, z podziałem np. na dietę 1000 kcal, 1500 kcal, 2100 kcal itp. Ale także z wyodrębnieniem diety wegetariańskiej, bezglutenowej czy dedykowanej osobom aktywnie uprawiającym sport.

- Koniecznie trzeba sprawdzić, czy firma oferująca cetering dietetyczny zatrudnia dietetyka, który dba o to, aby posiłki zawierały odpowiednią ilość białka, tłusczu, węglowodanów, witamin i minerałów, aby miały odpowiednią kaloryczność. Musi być osoba, która czuwa nad komponowaniem posiłków, inaczej taki catering nie ma sensu - radzi Anna Falisz.

Dieta pudełkowa: przykładowe menu na śniadanie, drugie śniadanie, obiad i kolację
Przykładowe posiłki diety pudełkowej? Śniadanie to jogurt naturalny z kompozycją zbóż i gruszką, jaglanka z płatkami zbożowymi i owocami albo pasta z awokado i jajkiem. Drugie śniadanie: sałatka z rukoli, kurczaka, pomidorów i czarnego sezamu albo jajko sadzone z papryką. Menu obiadowe? Polędwiczka wieprzowa z warzywami (np. buraczkami) i kaszą pęczak; filet z indyka ze szpinakiem i kaszą jaglaną albo filet z kurczaka z batatem i czarnym ryżem. Kolacja: sałatka z pieczonego buraka, ricotty i orzechów włoskich; sałatka z rukoli, wędzonego łososia i prażonego słonecznika.

Dieta pudełkowa: firmy cateringowe a porady dietetyka
Jeśli dietetyk jest, warto zapytać, czy specjalnie dla nas skompunuje codzienną dietę.

Taka porada dietetyka coraz częściej jest bezpłatna, bo sama dieta pudełkowa nie jest tania - zaznacza ekspertka.

Niestety, w polskich realiach porada dietetyka najczęściej ogranicza się do... porad wirtualnego dietytyka, czyli skomponowania posiłków na stronie internetowej danej firmy cateringowej.
Zobacz galerię
Magdalena Poprawa z Gliwic od kilku lat pracuje w Warszawie. Z diety pudełkowej korzysta od niedawna.

- Namówiła mnie koleżanka w pracy, w mojej firmie sporo osób taki catering zamawia, to bardzo wygodne - mówi Magda. - Wiem jednak, że na dłuższą metę nie ma to sensu, bo jest to droga dieta, więc pewnie przerzucę się na samodzielne przygotowywanie lunch boxów do pracy - dodaje.

ILE KOSZTUJE DIETA PUDEŁKOWA. SPRAWDŹ NA NASTĘPNEJ STRONIE