Problem niedoborów wapnia w dietach polskich dzieci jest cały czas aktualny. Nawet 50 proc. otrzymuje zbyt małą ilość tego makroelementu. Jak dowodzą najnowsze badania przeprowadzone przez markę Danonki, polscy rodzice nie znają zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia dotyczących liczby porcji produktów mlecznych w diecie dzieci w wieku przedszkolnym.

Jedynie co czwarty badany rodzic deklaruje, że zapewnia swoim dzieciom zalecaną ilość produktów mlecznych. Zdecydowana większość podaje za mało, bo tylko 1 lub 2 porcje, podczas gdy rekomendowana liczba to 3-4 porcje.
Z badań wynika także, że wielu polskich rodziców nie ma wiedzy na temat zalecanej liczby porcji produktów mlecznych lub mleka: 49 proc. badanych udzieliło błędnej odpowiedzi na pytanie o zalecenia opracowane przez Instytut Żywności i Żywienia, a 14 proc. nie umiało w ogóle odpowiedzieć na pytanie.

Rodzice nie wiedzą, ile porcji produktów mlecznych dziennie powinny zjadać ich dzieci, Dlaczego produkty mleczne są istotnym elementem codziennej diety dzieci?

Ze względu na wapń, który jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci – oczywiście ważna jest także zbilansowana i zróżnicowana dieta oraz zdrowy tryb życia. Produkty mleczne są jednym z głównych źródeł wapnia w diecie. Z opracowanej w 2016 roku przez Instytut Żywności i Żywienia Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej Dzieci i Młodzieży wynika, że dzieci powinny spożywać dziennie 3-4 porcje mleka lub produktów mlecznych, by dostarczyć organizmowi niezbędną ilość wapnia.

– Mleko i produkty mleczne, takie jak jogurty, kefiry, sery i serki są bardzo dobrym źródłem wapnia: zawierają duże ilości tego składnika oraz obecny w nich wapń jest dobrze przyswajalny. Powszechnie wiadomo, że wapń jest niezbędny w diecie dzieci do budowy mocnych kości. Warto pamiętać, że Instytut Żywności i żywienia wyraźnie zaleca dzieciom 3-4 porcje produktów mlecznych dziennie, właśnie z tego względu – komentuje dietetyk Karolina Jaworska.

Karta Dużej Rodziny pozwala korzystać ze zniżek cenowych i specjalnych ofert. Ciągle pojawiają się nowe, w tym bardzo przydatne w wakacje. Kliknij w ten tekst a dowiesz się co zaoferował Lidl, gdzie kupisz tańsze paliwo i na jakie inne korzyści możesz liczyć!

W kwietniu 2018, Instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie marki Danonki przeprowadził badania na próbie reprezentatywnej rodziców dzieci w wieku przedszkolnym, w których pytał m.in. o to, ile porcji mleka lub produktów mlecznych dziennie zjadają ich pociechy, a także o to czy znają zalecenia opracowane przez zespół ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia,

Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Będziesz wtedy na bieżąco z aktualnymi i ważnymi informacjami dotyczącymi budżetu domowego. Naprawdę warto!