Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Diagnoza zmęczenia Polaków – Bodymax Niezbędna energia do zmian

Materiał Partnera Zewnętrznego
64% Polaków skarży się na zmęczenie kilka razy w tygodniu, a co piąty Polak zmaga się z nim codziennie. Tak wynika z badania „Diagnoza zmęczenia Polaków – Bodymax” przeprowadzonego w czerwcu b.r. Okazuje się, że tylko 15% ankietowanych wie, jak skuteczne zapobiegać wyczerpaniu. Pokonują je aktywnością ‒ precyzyjnie sprofilowaną do potrzeb organizmu, i podkreślają, że swoją energię zawdzięczają m.in. dbaniu o siebie… dla innych. Wierzą, że będą mieli wielu naśladowców, zwłaszcza wśród Przemęczonych.

Blisko ⅔Polaków czuje zmęczenie nawet kilka razy w tygodniu, a co trzeci badany przyznaje, że to uczucie niepokojąco się nasila. Jednak nawał obowiązków nie jest jedyną przyczyną. Paradoksalnie to brak pomysłu na to, jak zorganizować dzień, by wygospodarować chwilę dla siebie i przerwać rutynę, nużącą powtarzalność zajęć, szkodzi nam bardziej. Potrzebny nam bodziec, który pozwoli skierować naszą energię na dobre tory. Okazuje się, że jesteśmy otwarci na zmiany, bo mamy apetyt na sukcesy zawodowe i dbamy o podtrzymanie dobrych rodzinnych relacji, tylko trochę się pogubiliśmy. Specjaliści chcą nam pomóc i podpowiadają, jakie powinniśmy wdrożyć metody. Tym bardziej że grupa Przemęczonych to głównie ludziemłodzi do 44 roku życia (nieco częściej rodzice), przed którymi jeszcze wiele życiowych wyzwań.

Warto znaleźć sposób na zmęczenie
Pracujemy coraz więcej, a to oznacza, że energia jest nam niezwykle potrzebna.
Stale wyczerpani nie jesteśmy w stanie realizować powierzanych nam zadań, tracimy czujność i częściej popełniamy błędy. Wśród osób deklarujących wysoki poziom zmęczenia prawie ¼ niedostatecznie wypoczywa nawet w trakcie snu i budzi się już z uczuciem zmęczenia. Wielozadaniowość to znak czasów. Dane nie pozostawiają złudzeń:
•Kobiety bywają częściej zmęczone i mają mniej czasu dla siebie niż mężczyźni, co jest wynikiem licznych obowiązków domowych. Za to mężczyźni pracują więcej i dłużej, przez co później wracają do domu.
•Tylko 21% kobiet czas wolny po pracy przeznacza dla siebie, a nie na obowiązki domowe takie jak sprzątanie, gotowanie itp.
•Kobiety skarżą się na zmęczenie fizyczne i psychiczne, mężczyznom łatwiej się przyznać do tego drugiego.
•Jako naród pracujemy bardzo dużo: prawie ¼ z nas pracuje ponad 5 dni w tygodniu, a ponad ⅓ dłużej niż 8 godzin dziennie. W sumie przeciętny tydzień pracy wynosi u nas ok. 45 godzin.
•Aż 44% osób przemęczonych nie podejmuje żadnej aktywności w czasie wolnym, przez co nie potrafią go efektywnie wykorzystać na regenerację.

Siedzenie na kanapie to tylko namiastka odpoczynku!
Regenerowanie organizmu jest skomplikowane. Niektórym wydaje się, że sen czy siedzenie przed telewizorem rozwiąże ich problem. Jak pokazuje badanie, odpoczynek pasywny nie daje pożądanych rezultatów. Organizm przyzwyczajony do działania „na pełnych obrotach” nie potrafi się regenerować wyłącznie w ten sposób. Wszystko musi mieć dobre proporcje. Nie ma jednej uniwersalnej metody na zmęczenie, ale jest kilka elementów, które potęgują swoje działanie i mogą nam pomóc zniwelować spadek formy. Należą do nich: suplementacja, programy żywieniowe, aktywność fizyczna, ale równie ważne są np. przerwy w pracy. To niezwykle istotne ogniwa w procesie odzyskiwania formy. Niestety,i w tej sferze badanie ujawniło nasze zaległości. Ponad ⅓badanych nie była na urlopie w ciągu ostatniego roku, a ci, którym się to udało, przeznaczyli na relaks tylko tydzień.To nie służy zdrowiu i warto pomyśleć o pewnych zmianach w tym aspekcie.

Badanie „Diagnoza zmęczenia Polaków-Bodymax” wyłoniło 5 typów zachowań respondentów. Są wśród nich:
Przemęczeni (26%)–ta grupa to przede wszystkim młode, aktywne zawodowo osoby w wieku do 44 lat.Często kobiety mające dzieci. Są przeciążone obowiązkami zarówno w domu, jak i w pracy. Są zmęczone i niewyspane. Nie znajdują czasu na odpoczynek, nieustannie próbują nadrobić zaległości lub niedobór czasu. Dużo pracują, nie robią sobie przerw, często zostają w firmie po godzinach. Najrzadziej wyjeżdżają na urlopy, prowadzą niezdrowy styl życia.Aby walczyć ze zmęczeniem sięgają po kawę, batony, napoje energetyzujące.

Wskazówka:Osoby przemęczone powinny wprowadzać zmiany w swoichdziałaniach i zmienić radykalnie nawyki. Powinny odkryć w sobie motywację do zmian i znaleźć choć niewielką ilość czasu do wykorzystania tylko dla siebie. Warto, by zaplanowały czas na odzyskiwanie dobrej energii. Dbanie w pierwszej kolejności o siebie, a potem o innych przyniesie wiele korzyści. Odpowiednia suplementacja pozwoli im uzupełnić niedobory w diecie, a także odzyskać lepszą formę.

Zmęczeni (17%)‒ jak się okazuje większość Zmęczonych to mężczyźni powyżej 45 roku życia. Lubią swoją pracę i angażują w nią dużo energii, co odbija się na spadku formy. Tempo życia nieco ich przytłacza. Reprezentantów tej grupy dotyka głównie problem zmęczenia fizycznego, dlatego po powrocie do domu próbują odpoczywać, najczęściej w sposób bierny. Nie są przeciążeni obowiązkami domowymi, ale trudno im wyzwolić energię na aktywne formy spędzania wolnego czasu. Antidotum na zmęczenie jest dla nich kawa.

Wskazówka:Najlepszą radą dla osób zmęczonych jest zmobilizowanie się do wypoczywania w sposób aktywny, który pozwoli im odzyskać dobrą, zdrową energię. Potrzebują popracować nad swoimi nawykami i konieczniepołożyć silny akcent na ruch, dietę, a także suplementację.

Osłabieni (20%)–to w większości kobiety po 45 roku życia, mieszkanki mniejszych miejscowości. Najczęściej mają duże problemy ze snem, co także odbija się na ich zdrowiu i ogólnej kondycji. Osoby te czują się zmęczone, niewyspane i mają niedobory energii oraz brak im witalności. Bardzo często już od rana są zmęczone zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Odpoczynek nie przynosi ukojenia, bo powodem zmęczenia nie jest nadmiar obowiązków.

Wskazówka:Więcej aktywności oraz spokojny, dobrej jakości sen z pewnością poprawi jakość życia osób osłabionych. Odzyskać energię potrzebną do wytworzenia „zdrowego balansu” organizmu pomoże im odpowiednia suplementacja oraz zmiana diety na bogatsza w witaminy. Osoby z tej grupy powinny też zdecydowanie popracować nad swoją odpornością.

Znużeni (23%) ‒to głównie ludzie młodzi – nawet do 34 roku życia. Najczęściej mają stałą pracę, którą lubią i która zapewnia im stabilność finansową. Nie są nadmiernie zmęczeni ani zestresowani, natomiast przytłacza ich monotonia pracy. To rutyna odbiera im siłę do podejmowania nowych wyzwań, osłabia kreatywność. Zmęczenie odczuwają jako niechęć do działania, przez co nie są specjalnie aktywni w czasie wolnym. Odpoczywają pasywnie – lubią pospać lub posiedzieć przed telewizorem.

Wskazówka:Ponieważ ważna dla tej grupy osób jest harmonia psychiczna i równowaga, warto, by spróbowali skorzystać z suplementacji dodającej naturalnej energii, jak np. żeń-szeń, który dostarcza energii na zdrowym, zrównoważonym poziomie. Lepsze samopoczucie pozwoli łatwiej przepracować harmonogram dnia tak, by przerwać rutynę i odzyskać harmonię.

Wypoczęci (15%) ‒Jest to niestety najmniej liczna grupa. Szczęśliwcy nastawieni na sukcesy w maratonie życia.Obrali najwłaściwsze dla siebie tempo i są otwarci na dobre podpowiedzi. Chcą pielęgnować nawyki służące zdrowiu oraz formie. Znaleźli dobry balans między sferą prywatną a zawodową. Są zrelaksowani, sen ich regeneruje. Uczucie zmęczenia odczuwają dopiero na koniec dnia, jeśli w ogóle. Są świadomi, że powinni wypoczywać, by mieć energię do realizowania wymagających działań.

Wskazówka:Powinni systematycznie i regularnie dbać o swój organizm tak, by utrzymać dobrą formę. Rozwiązaniem dla nich jest aktywny odpoczynek, o którym nie mogą zapominać.

Badanie „Diagnoza zmęczenia Polaków Bodymax” pokazuje, że coraz częściej zatracamy się w codziennych obowiązkach, zapominając o odpoczynku. Regeneracja jest tak samo ważna jak realizowanie tygodniowego planu. Musimy pamiętać o tym, że nasz organizm nie działa jak perpetuum mobile. Potrzebuje wsparcia. Chociaż niektórym wydaje się to niemożliwe, zawsze nosimy w sobie ukryte pokłady energii, którą powinniśmy potrafić wykorzystać. Codzienne obowiązki, rutyna i „pętla zmęczenia” często uniemożliwiają korzystanie z życia w pełni i blokują nasze działania przeznaczone tylko na siebie. Warto wtedy zastanowić się, czy to nie jest moment, kiedy powinnyśmy pomyśleć o dodatkowym wsparciu dla naszego organizmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki