Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deweloper odkupił od dewelopera wylicytowaną od miasta rok temu działkę przy ul. Legnickiej na gdańskich Siedlcach

Aleksandra Chomicka
Aleksandra Chomicka
Na pierwszym planie - działka firmy Euro Styl, na której w przyszłym roku rozpocznie się budowa osiedla Perspektywa, w głębi - działka firmy Yareal, odkupiona przed kilkoma dniami od Robyga
Na pierwszym planie - działka firmy Euro Styl, na której w przyszłym roku rozpocznie się budowa osiedla Perspektywa, w głębi - działka firmy Yareal, odkupiona przed kilkoma dniami od Robyga Materiały prasowe Euro Styl
Niemal dokładnie w rocznicę wygranego przetargu firma Robyg sprzedała działkę w Gdańsku (przy ul. Legnickiej na Siedlcach) innemu deweloperowi, firmie Yareal. To nowy gracz na pomorskim rynku. Właśnie rozpoczyna sprzedaż apartamentów w dawnej siedzibie TVP przy ul. Sobótki.

Działka (15,8 tys. m kw.) została wystawiona w listopadzie ubiegłego roku na przetarg przez gminę za 19,5 mln zł. Spółka Robyg Marina Tower przebiła cenę wywoławczą o 200 tys. zł. Jednak z terenem wiążą się liczne ograniczenia: dotyczą zarówno gabarytów budynków, jak i zabudowy terenu. Inwestor możne zabudować jedynie 20 proc. powierzchni działki, a budynki (zgodnie z zapisami miejscowego planu z 2005 r. nie mogą być wyższe niż 14 m. Na parceli znajduje się kilka małych budynków.

Nabywcą jest firma Yareal, która rozpoczęła działalność na Wybrzeżu ponad dwa lata temu. Deweloper, działający dotychczas tylko w Warszawie, postawił na pozyskanie atrakcyjnych, dobrze skomunikowanych nieruchomości oraz przygotowanie realizacji pierwszych inwestycji, które rozszerzą ofertę mieszkań i apartamentów w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Działka przy ul. Legnickiej do takich niewątpliwie należy.

Natomiast firma Yareal to specjalista od trudnych zadań. Co do kupionych obecnie gruntów przedstawicielka firmy nie udziela żadnych informacji, na zasadzie "nie potwierdzam, ale i nie zaprzeczam". Jednak o sprawnym działaniu dewelopera świadczą postępy w realizacji pierwszego projektu.

Specjaliści od trudnych zadań

Przed ponad rokiem firma Yareal kupiła działkę przy ul. Sobótki (teren dawnej siedziby telewizji) - również od innego dewelopera, gdańskiej spółki Inwesting. Obecnie rozpoczęło się podpisywanie umów rezerwacyjnych na apartamenty w pierwszych budynkach osiedla Wzgórze Zinglera. Fakt, że tak skomplikowany projekt (wymagający m.in. licznych uzgodnień, w tym z konserwatorem zabytków) startuje po kilkunastu miesiącach od nabycia działki - należy w dzisiejszych realiach uznać za duży sukces.

Pierwsza inwestycja mieszkaniowa Yareal poza Warszawą powstanie na skraju kompleksu leśnego przy Jaśkowej Dolinie, która już od XVIII wieku była dla gdańszczan ulubionym miejscem rekreacji. Projekt zakłada odnowienie neorenesansowej willi z początku XX wieku oraz budowę 4 niewielkich apartamentowców.

To projekt z górnej półki, w ramach którego powstanie niewielki, elegancki kompleks, łączący nowoczesną architekturę z rewitalizacją historycznych pozostałości po czasach dawnej świetności ul. Sobótki.

Rezydencja Sobótki 15 Wzgórze Zinglera będzie składała się z 5 kameralnych budynków, zatopionych w leśnym otoczeniu. Oprócz zabytkowej willi, Yareal odnowi również częściowo zachowane elementy starej restauracji, wybudowanej prawie 180 lat temu przez gdańskiego kupca, od którego nazwiska pochodzi zarówno historyczna nazwa wzgórza Sobótki, jak i nowej inwestycji. Apartamentowce zostaną wkomponowane w zbocze wzgórza, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie atrakcyjnego, ogólnodostępnego wejścia do parku Jaśkowej Doliny.

- Starannie odnowimy neorenesansową willę, która - uzupełniona nową niską zabudową o architekturze nawiązującej do historycznego otoczenia - stanie się ozdobą tej nieruchomości. Rewitalizując zaniedbane miejsce chcemy uszanować jego historię, zachowując wcześniejszy charakter prestiżowej rezydencji, typowej dla zabudowy Jaśkowej Doliny - wyjaśnia Katarzyna Rauber, dyrektor trójmiejskiego oddziału Yareal. - Debiutujemy tą inwestycją na trójmiejskim rynku, dlatego zależy nam, aby trwały ślad naszej obecności w Gdańsku stanowił wartość dla miasta. Projektując Sobótki 15 Wzgórze Zinglera powróciliśmy do historycznych parkowych założeń przyjętych dla tej okolicy. Pozwoliło to, między innymi, na otwarcie przestrzeni i osi widokowych, które w czasie lat powojennych zarosły gęstwiną samosiejek, ukrywających pierwotny urok tych miejsc. Realizacja projektu Sobótki 15 Wzgórze Zinglera umożliwi po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat swobodny dostęp pieszy do parku na Górze Jana, skąd rozpościera się widok na panoramę Zatoki Gdańskiej.

Ogólnodostępne wejście zostanie odtworzone w historycznym miejscu, z którego gdańszczanie ruszali na spacery po parku. Będzie ono prowadzić wprost do przywracanych stopniowo, z inicjatywy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, punktów widokowych na wzgórzu.

Perspektywa w blokach. Startowych...

Wróćmy jednak na Siedlce. Przejęcie działki przy ul. Legnickiej przez nowego inwestora oddala perspektywę jej zagospodarowania na kolejne miesiące. Nie znaczy to jednak, że w tej okolicy nic się nie dzieje. Po sąsiedzku z parcelą, która właśnie zmieniła właściciela, znajduje się teren przy ul. Powstańców Warszawskich, kupiony we wrześniu ub. roku przez firmę Euro Styl. Tutaj sprawy przybrały inny obrót. Już w początkach tego roku odbył się konkurs architektoniczny na koncepcję zabudowy, nawiązującą do otoczenia. Trwa dopracowywanie projektu budowlanego i przygotowanie dokumentacji. Nowe osiedle będzie się nazywało Perspektywa. Jest szansa, że projekt wystartuje wiosną 2020 roku.

DOM I MIESZKANIE BEZ TAJEMNIC:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki