Derby Trójmiasta 2020. Lechia Gdańsk - Arka Gdynia 4:3. Goście dwa razy wychodzili na prowadzenie, ale nosa miał Flavio Paixao [ZDJĘCIA]

Lechia Gdańsk po niesamowitej drugiej połowie pokonała w derbach Trójmiasta Arkę Gdynia 4:3 Przemyslaw Swiderski
PKO Ekstraklasa. Lechia Gdańsk i Arka Gdynia zaprezentowały niesamowite widowisko w 44. derbach Trójmiasta. W niedzielę, 31 maja na Stadionie Energa Gdańsk działo się wiele w drugiej połowie. Prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. Bohaterem Lechii ponownie okazał się Flavio Paixao, który zaliczył klasycznego hat-tricka. Łącznie ma już dziesięć bramek w derbach Trójmiasta. Lechiści w ogóle strzelili pięć bramek, bo raz pomylił się Jarosław Kubicki. Biało-zieloni pokonali żółto-niebieskich 4:3! To był mecz aż z czterema rzutami karnymi.

Lechia Gdańsk - Arka Gdynia RELACJA NA ŻYWO

Lechia Gdańsk wygrała i wróciła na 7. miejsce w tabeli PKO Ekstraklasy. Oby drużyna Piotra Stokowca pięła się nadal w tym zestawieniu, bo rywale będący nad nią zaczęli grę niemrawo.

Arka Gdynia musi więc wciąż czekać na historyczne zwycięstwo w derbach Trójmiasta na poziomie ekstraklasy. Tym razem żółto-niebiescy byli bardzo blisko. Trzymamy kciuki za gdynian, aby utrzymali się w PKO Ekstraklasie.

44. derby Trójmiasta znakomicie podsumował trener Lechii Gdańsk. - Szkoda, że tego meczu nie mogli zobaczyć kibice - powiedział po derbach Piotr Stokowiec.

Najwięcej kontrowersji, jeśli chodzi o dyktowanie rzutów karnych, wzbudziła ostatnia decyzja Szymona Marciniaka. Wydaje się, że sędzia mógł poprosić o powtórkę na nagraniach z kamer. Ewentualny faul w polu karnym Frederika Helstrupa z Arki na Michale Nalepie z Lechii budzi mieszane uczucia wśród obserwatorów derbów Trójmiasta. Gdyński obrońca wybijał piłkę spod nóg obrońcy gdańskiego, a ten drugi upadł. Z pewnością nie był to tzw. twardy faul.

Niewiarygodny mecz na Stadionie Energa Gdańsk. Lechia 4, Arka 3. W strzałach celnych 6-7 na korzyść Arki. W rożnych przewaga Lechii 6-2. W skuteczności podań wyrażonej w procentach na korzyść Lechii 84-77. Lechia przebiegła w niedzielę 114 km, a Arka 118 km.

Koniec!!! Lechia Gdańsk - Arka Gdynia 4:3!!! To była niesamowita druga połowa. Flavio Paixao po raz kolejny okazał się "katem" Arki, kompletując klasycznego hat-tricka!

Dusan Kuciak odbija piłkę po strzale jednego z arkowców. Futbolówka skacze na poprzeczce i rzut rożny dla Arki.

90+8 Arka ma jeszcze ostatnią okazję. Co tam się wydarzyło pod bramką Kuciaka?

To jest szaleństwo. Arka Gdynia prowadziła dzisiaj dwa razy w drugiej połowie, a mimo to może wyjechać z Gdańska bez punktów!

Portugalczyk ograł Łotysza i Lechia Gdańsk prowadzi 4:3 z Arką Gdynia!

90+6 Flavio Paixao kontra Pavels Steinbors!

Wielkie zamieszanie w polu karnym Arki. Helstrup sfaulował Michała Nalepę z Lechii i sędzia wskazał "na wapno".

90+4 Rzut karny dla Lechii Gdańsk!!!

90+1 Michał Nalepa mocno kopnął Conrado!!! Pomocnik Arki zobaczył żółtą kartkę i może mieć szczęście, że nie była ona koloru czerwonego. To było niezwykle chamskie zagranie, od tyłu.

Sędzia doliczył jeszcze 5 minut do czasu drugiej połowy. Czy zobaczymy kolejne bramki?

90' Conrado żółtą kartę ogląda za faul.

90' Davit Skhirtladze zszedł do środka pola, tuż przed pole karne. Mocno uderzył, ale czujny był Dusan Kuciak.

To jest cios za cios. Obydwa zespoły prezentują wysoką skuteczność pod bramkami rywali.

Łukasz Zwoliński pięknym szczupakiem się popisał. Wyprzedził obrońcę Arki i uderzył piłkę tak, że Steinbors nie miał najmniejszych szans. Znakomitą asystą, wrzutką z lewej części boiska, popisał się Conrado.

87' A jednak! Lechia - Arka 3:3!!! Fantastyczna akcja po stronie Lechii!

86' Schodzi Vejinović, a jego miejsce w zespole Arki zajmuje Doug Bergqvist.

Nie ma bramki!!! Sędzia Marciniak dostał informację o tym, że Brazylijczyk pomógł sobie ręką tuż przed strzałem tuż pod poprzeczkę. Decyzja jak najbardziej słuszna. Tutaj nie ma kontrowersji.

Lechia - Arka 3:3!!!! Co tutaj się dzieje? Conrado wpakował piłkę do bramki Arki!

Jak doszło do trzeciego w tym meczu, a drugiego dla Arki rzutu karnego? Po rzucie wolnym Arki Łukasz Zwoliński dotknął piłkę ręką i sędzia Marciniak wskazał "na wapno".

Co za niesamowita druga połowa 44 derbów Trójmiasta!!! Lechia Gdańsk - Arka Gdynia 2:3 po 82 minutach!!!

82' Marko Vejinović ponownie naprzeciw Kuciaka! Tym razem strzela w drugi róg i Arka znowu wychodzi na prowadzenie!

81' Kolejny rzut karny dla Arki Gdynia!!!

80' Z boiska schodzi Oskar Zawada, którego zastępuje Davit Skhirtladze.

80' Conrado! Miał wyborną okazję w środku pola karnego, ale zastopowali go obrońcy.

79' Lechia jest wyraźnie podrażniona. Zaserwowała teraz kilka ciekawych akcji. Naciska na rywali. Nie nadążamy z pisaniem :)

Rzut rożny dla Lechii Gdańsk i wielkie zamieszanie pod bramką Arki. Piłkę sparował jeszcze Steinbors, którego wspierał Vejinović. Do bezpańskiej futbolówki dopadł jednak Paixao i uderzył z najbliższej odległości na 2:2!

Kto strzelił dla Lechii? Flavio Paixao!!!

76' Jest wyrównanie!!! Lechia - Arka 2:2.

75' Dwie zmiany. Nemanja Mihajlović zmienia Jankowskiego w zespole Arki. W Lechii Kenny Saief wchodzi na plac za Mihalika.

74' Jarosław Kubicki otrzymuje żółtą kartkę za taktyczny faul w środku boiska na Michale Nalepie.

73' Łukasz Zwoliński pojawia się na murawie. Zastępuje Karola Filę.

Kto zdobył bramkę dla Arki? Piłkę z rzutu rożnego posłał Michał Nalepa. Głową uderzał Adam Marciniak, ale tor jej lotu zmienił jeszcze interweniujący Jarosław Kubicki. Najważniejsze dla fanów Arki, że futbolówka wleciała do bramki Dusana Kuciaka.

Lechia Gdańsk - Arka Gdynia 1:2 Coś niebywałego!!!

71' Gola dla Arki Gdynia!!!

68' Conrado atakował lewą stroną, ale wywalczył tylko rzut rożny.

65' Ze Gomes schodzi z boiska. W jego miejsce w drużynie Lechii Gdańsk Conrado.

Wracamy do punktu wyjścia, do wyniku remisowego. Arce Gdynia udało się odpowiedzieć 10 minut po trafieniu Lechii Gdańsk. W rolach głównych wystąpili liderzy swoich drużyn - Flavio Paixao z Lechii (11 trafienie w sezonie, a 8 w historii derbów Trójmiasta) oraz Marko Vejinović** z Arki (6 trafienie w sezonie). Nie można jednak powiedzieć, że ci piłkarze grają dzisiaj wybitnie.

Jak doszło do podyktowania rzutu karnego? Aktywny Mateusz Młyński wszedł lewą stroną w pole karne Lechii Gdańsk. Wdał się w drybling z Karolem Filą, przeszedł prawego obrońcę gdańszczan, ale ten - już leżąc - doprowadził do jego upadku.

60' Lechia Gdańsk - Arka Gdynia 1:1. Holender uderzył mocno, chociaż Słowak wyczuł jego intencje. Jest remis w 44. derbach Trójmiasta.

60' Do piłki podchodzi Marko Vejinović. Czy pokona Dusana Kuciaka?

59' Rzut karny dla Arki Gdynia!!!

W derbach Trójmiasta w ekstraklasie da się zauważyć pewną prawidłowość. Pięć pierwszych meczów w najwyższej klasie rozgrywkowej wygrała Lechii Gdańsk, a potem Arce Gdynia udało się wywalczyć dwa remisy. Sytuacja się powtórzyła. Ostatnio były dwa remisy. Jak będzie teraz?

57' Michał Nalepa z Arki krosowym podaniem obsłużył Oskara Zawadę. Napastnik Arki wszedł między dwóch obrońców Lechii, uderzył zza pola karnego, ale piłka poszybowała daleko nad bramką Kuciaka.

55' Zakotłowało się w polu karnym Lechii. Arka zrobiła akcję lewą stroną. Wrzutka piłki, ale trzech kolejnych zawodników w żółtych koszulkach minęło się z futbolówką.

Lechia Gdańsk - Arka Gdynia 1:0 od 50. minuty. Być może teraz Arka zacznie grać jeszcze bardziej otwarty futbol. Być może derby Trójmiasta nabiorą rumieńców.

Jak doszło do podyktowania rzutu karnego? Jarosław Kubicki próbował strzelać na bramkę rywali, będąc w polu karnym. Frederik Helstrup upadał i próbował zasłonić bramkę własnym ciałem. Zrobił to jednak na tyle źle, że odbił piłkę ręką. Sędzia Marciniak ukarał zespół dyktując rzut karny, a Duńczyk obejrzał żółtą kartkę.

50' Flavio Paixao pewnie w lewy róg i Lechia prowadzi z Arką 1:0!

50' Flavio Paixao naprzeciwko Pavelsa Steinborsa. Kapitan Lechii Gdańsk na kapitana Arki Gdynia.

49' Rzut karny dla Lechii Gdańsk!!!

48' Ze Gomes dał próbkę swoich umiejętności technicznych. W polu karnym Arki zabawił się z Michałem Kopczyńskim i Maciejem Jankowskim. Na więcej nie pozwolili mu już kolejni piłkarze Arki.

47' Mateusz Młyński strzela z daleka, ale ta próba trafi do statystyk jako niecelne uderzenie.

W drugiej połowie nie ma zmian ani w ekipie gospodarzy, ani w drużynie gości. Trenerzy będą czekać z tym zapewne jeszcze przez jakiś czas.

Tym razem to Lechia Gdańsk rozpoczyna grę. Sędzia Szymon Marciniak pozwolił zacząć kolejne 45 minut derbowego spotkania.

Piłkarze Lechii Gdańsk i Arki Gdynia są już ponownie na murawie Stadionu Energa Gdańsk. Jako pierwsi po przerwie wrócili żółto-niebiescy. Co pokażą nam jedni i drudzy w kolejnych 45 minutach? Czekamy w napięciu.

44. derby Trójmiasta na razie bez fajerwerków. Strzały celne 1-1. osiadanie piłki 55-45 dla Lechii. Rzuty rożne 2-0. Podania celne 85-77 procent. Nieco więcej, o prawie 3 km przebiegli na razie piłkarze Arki (prawie 59 km wszyscy). Najważniejsza statystyka, czyli gole, na razie bez zmian.

Koniec pierwszej połowy. Lechia Gdańsk - Arka Gdynia po 45 minutach 0:0.

43' Arka Gdynia odzyskała rezon. Teraz to Lechia Gdańsk zwolniła i czeka. Akcje gości są coraz częstsze, ale wciąż nie zmienia się bezbramkowy wynik.

42' **Marko Vejinović próbował teraz wykończyć wrzutkę Adama Marciniaka**. Holender uderzył głową, ale nie trafił nawet w światło bramki.

39' Ze Gomes nie pozostał dłużny. Spróbował swoich sił, ale uderzenie na bramkę Arki było bardzo, bardzo niedokładne.

38' Ależ akcję miał teraz Mateusz Młyński! Młody zawodnik Arki wpadł w pole karne i uderzył minimalnie ponad "okienkiem" bramki Kuciaka!

36' Pierwszy celny strzał Arki! Marko Vejinović uderzył z dystansu, kończąc próbę kontrataku. Dusan Kuciak to jednak profesjonalista i był ustawiony tak, że tylko pozostało mu złapać piłkę.

Lechia stawia na szybkość w ofensywie. Arka próbuje grać szeroko, ale mnożą się niedokładności w podaniach. Wciąż czekamy więc na bramki w 44. derbach Trójmiasta.

31' Patryk Lipski otrzymuje żółtą kartkę! Pomocnik Lechii źle obliczył i na wślizgu wjechał w nogi Michała Nalepy z Arki.

29' Ze Gomes przedarł się teraz lewą stroną, podał do Patryka Lipskiego, ale lechista został zablokowany i gospodarze mają kolejny rzut rożny. Stały fragment gry nie przyniósł jednak zmiany wyniku.

Lechia Gdańsk w ekstraklasie nie wygrała od 1 marca (2:1 w Kielcach z Koroną), a Arka Gdynia od 22 lutego (3:2 z Rakowem Częstochowa). Czy te słabsze passy uda się komuś przerwać?

24' Mateusz Młyński urwał się, budując kontratak, ale sfaulował go w środku boiska Tomasz Makowski. Sędzia Marciniak nie ukarał lechisty dodatkowo.

22' Lechia miała kolejny rzut rożny, ale próby strzałów zza pola karnego na niewiele się zdały, gdyż ofiarnie piłkę odbijali obrońcy Arki.

18' Teraz gra się nieco wyrównała, chociaż przewaga Lechii w posiadaniu piłki jest wciąż wielka. Nie oznacza to, że Dusan Kuciak ma coś do roboty. Kibice Lechii Gdańsk zapewne nie mają nic przeciwko temu.

15' Arka ma duże problemy z rozgrywaniem piłki na połowie przeciwnika. Lechia jest skoncentrowana i nie pozwala żółto-niebieskim na wiele.

12' Ze Gomes z daleka próbował tym razem. To nie był jednak strzał, który mógłby zaskoczyć Steinborsa. Lechia Gdańsk ma wyraźną przewagę od początku meczu. Próbuje swoich szans z różnych stron, chociaż najlepiej radzi sobie budując akcje prawym skrzydłem.

11' Patryk Lipski jest dzisiaj aktywny. Przed chwilą miał swoją okazję, bo piłkę w polu karnym dostał od obrońcy Arki. Uderzył jednak słabo i nieczysto, więc futbolówka poleciała obok bramki.

5' Zakotłowało się znowu pod bramką Arki Gdynia! Ze Gomes był bliski zaskoczenia obrony żółto-niebieskich. Dogrywał mu Patryk Lipski.

3' Pierwsza okazja strzelecka dla Lechii Gdańsk! Rafał Pietrzak z lewej strony boiska próbował strzałem w długi róg zaskoczyć Steinborsa, ale minimalnie się pomylił i grę wznowi Arka.

Trybuny Stadionu Energa Gdańsk są puste. To bardzo przykry widok, który towarzyszy nam na polskich stadionach od piątku, 29 maja. Wiadomo jednak, że wszystko zmieni się od 19 czerwca.

Szymon Marciniak, arbiter z Płocka, właśnie rozpoczął mecz! 44 derby Trójmiasta w końcu przed nami!

To będzie 15 spotkanie Lechii Gdańsk z Arką Gdynia na poziomie ekstraklasy. Do tej pory licznik jest bezwzględny dla gdynian, którzy przegrali 10 meczów, a 4 zremisowali. Lechia Gdańsk jest też dzisiaj faworytem według bukmacherów. Przedmeczowy kurs na Lechię to ok. 2, na Arkę 4,4, a na remis 3,65.

Czy Flavio Paixao ponownie okaże się "katem" Arki Gdynia? Portugalski zawodnik w derbach Trójmiasta zagra od pierwszej minuty i będzie najbardziej wysuniętym piłkarzem Lechii Gdańsk. Zatrzymać się go postara między innymi Pavels Steinbors, czyli nowy kapitan żółto-niebieskich. Łotewski bramkarz jest jednym z najlepszych na pozycji w polskiej lidze.

Lechia Gdańsk - Arka Gdynia: sytuacja w tabeli przed derbami Trójmiasta

Jak wygląda w tabeli PKO Ekstraklasy Lechia Gdańsk? Po niedzielnym zwycięstwie Jagiellonii Białystok w Krakowie z Cracovią (1:0) biało-zieloni przesunęli się na ósme miejsce. Mają 38 punktów. Siódma "Jaga" ma ich 40, a szósta Pogoń Szczecin 41.

Jak wygląda sytuacja Arki Gdynia w tabeli PKO Ekstraklasy? Żółto-niebiescy są na przedostatnim miejscu w stawce z dorobkiem 25 punktów. W 27. kolejce przegrał ostatni ŁKS Łódź, a wygrała Korona Kielce (w Płocku z Wisłą aż 4:1). Przegrała także Wisła Kraków (0:4 w Gliwicach z Piastem), a to właśnie "Biała Gwiazda" będzie zapewne broniła się przed spadkiem z wcześniej wymienionymi drużynami. Krakowska Wisła ma więc wciąż 31 punktów i tyle trzeba mieć w tej chwili "oczek", aby zachować status ligowca.

- Z każdym musimy zagrać. Czy z Lechią gralibyśmy dziś, czy za tydzień, to nieważne. Bez względu na to, która jest kolejka, przyjechalibyśmy walczyć o trzy punkty. Pościg za drużynami musimy zacząć już dzisiaj. Chcemy zminimalizować liczbę sytuacji, które mieli przeciwnicy Arki. Pavels Steinbors był do tej pory wyróżniającą się postacią w zespole. Na dzisiaj bardzo ładna dla oka gra musi zejść na dalszy plan. Trzeba mieć pomysł na mecz i wierzę, że go dzisiaj mamy - mówi przed kamerami Canal+ Ireneusz Mamrot, trener Arki Gdynia.

Zawodnicy Lechii Gdańsk i Arki Gdynia mieli zmierzyć się na "Bursztynku" 15 marca. Ostatecznie do spotkania dojdzie ponad dwa miesiące później.

- Zaufanie buduje się w meczach. Mamy wielu zawodników młodych, których też jeszcze nie poznaliśmy. Końcówkę, którą myślę, mieliśmy dobrą, chcemy kontynuować - odniósł się do niewielu zmian w wyjściowym składzie Piotr Stokowiec, trener Lechii Gdańsk. - Trzeba uważać na pierwsze minuty, bo jest inna koncentracja przy pustych trybunach. Za szybko, aby ocenić pierwsze mecze po wznowieniu ligi. To początek i pamiętajmy, że to dokończymy. Robimy to, chcielibyśmy, ale wiemy, że sytuacja może się odwrócić w każdą stronę. Cieszymy się każdym meczem, każdą kolejką.

Piłkarze rozgrzewają się na nowej murawie Stadionu Energa Gdańsk. Czym nas dzisiaj uraczą biało-zieloni oraz żółto-niebiescy?

Lechia Gdańsk wyjściowy skład na 44 derby Trójmiasta

Piłkarze Arki Gdynia dojechali przed chwilą na Stadion Energa Gdańsk. Udadzą się teraz do szatni, gdzie przebiorą się i niebawem sprawdzą, jak wygląda nowa murawa, którą wyłożono tuż przed derbami Trójmiasta.

Lechia Gdańsk - Arka Gdynia NA ŻYWO

Zapraszamy Państwa do śledzenia naszej relacji. 44. derby Trójmiasta rozpoczną się w niedzielę, 31 maja o godz. 17.30. Lechia Gdańsk - Arka Gdynia to mecz, który wzbudza emocje we wszystkich zakątkach Pomorza.

- Sam wiem, kiedy byłem jeszcze zawodnikiem, jakie siły potrafili wykrzesać z piłkarzy kibice, dopingując ich. Mówi się często, że trybuny niosą zawodników. Widzieliśmy to często w rozgrywkach Pucharu Polski, gdzie kibice nieśli swoich piłkarzy i często dochodziło do niespodzianek. Atut własnego boiska był spowodowany głównie kibicami, a często wpływał deprymująco na drużynę przeciwną. Teraz ten atut, wydaje się, że odpada. Te szanse się teraz wyrównały. Myślę, że trzeba mieć plan na mecz, na rozegranie i skupić się na tym, co trzeba wykonywać na boisku - mówi przed derbami Piotr Stokowiec, trener Lechii Gdańsk.

- Mimo straty sześciu punktów (do bezpiecznego miejsca w tabeli - przyp.), nadal najwięcej zależy od nas. Chcemy mieć na to wpływ do samego końca, żebyśmy nie musieli oglądać się na innych. Gdybyśmy mieli nawet tyle samo punktów, to jeżeli nie będziemy punktować, to nic nam to nie da. Musimy patrzeć na siebie i grać skutecznie. Nie tylko w grze obronnej, ale także wykorzystywać sytuacje strzeleckie pod bramką przeciwnika. W każdym z tych 11 meczów musimy być maksymalnie skoncentrowani - wyjaśnia z kolei Ireneusz Mamrot, szkoleniowiec Arki Gdynia.

Derby Trójmiasta 31.05.2020. Kiedy odbędzie się mecz Lechia - Arka?

44. derby Trójmiasta w piłce nożnej początkowo zaplanowane zostały na Stadionie Energa Gdańsk w niedzielę, 15 marca o godz. 17.30. Ci, którzy trzymają kciuki za biało-zielonych i żółto-niebieskich, musieli na to spotkanie czekać bardzo długo. Tuż przed spotkaniem Lechii Gdańsk i Arki Gdynia rząd polski zdecydował wprowadzić obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. Do meczu w Gdańsku dojdzie ostatecznie w niedzielę, 31 maja (godz. 17.30).

To może być kolejne, elektryzujące widowisko sportowe. Przypomnijmy, że 20 października 2019 roku na stadionie miejskim w Gdyni Arka zremisowała z Lechią Gdańsk 2:2, mimo że do 75 minuty przegrywała 0:2. Bohaterem po stronie gospodarzy okazał się Marko Vejinović, który zdobył wyrównującego gola w 10 minucie doliczonego czasu gry.

PKO Ekstraklasa 2019/2020 - terminarz i plan transmisji

27. kolejka

Piątek, 29 maja 2020

• Śląsk Wrocław - Raków Częstochowa 1:1 (0:0) (Michał Chrapek 90+3-karny - Felicio Brown Forbes 83)
  • Pogoń Szczecin - KGHM Zagłębie Lubin 0:3 (0:3) (Dejan Dražić 7, Damjan Bohar 27, Bartosz Białek 42)

Sobota, 30 maja 2020

• ŁKS Łódź - Górnik Zabrze 0:1 (0:1) (Giórgos Giakoumákis 36)
  • Piast Gliwice - Wisła Kraków 4:0 (2:0) (Jorge Félix 1, Piotr Parzyszek 11, 64, Patryk Tuszyński 85)
  • Lech Poznań - Legia Warszawa 0:1 (0:1) (Tomáš Pekhart 17)

Niedziela, 31 maja 2020

• 12.30 Wisła Płock - Korona Kielce 1:4 (1:2) (Dawid Kocyła 15 - Adnan Kovačević 30, Marcin Cebula 34, Petteri Forsell 67, Jacek Kiełb 87)
  • 15.00 Cracovia - Jagiellonia Białystok 0:1 (0:0) (Przemysław Mystkowski 88)
  • 17.30 Lechia Gdańsk - Arka Gdynia 4:3 (0:0) (Flávio Paixão 50-karny, 76, 90+6-karny, Łukasz Zwoliński 87 - Marko Vejinović 60-karny, 82-karny, Jarosław Kubicki 71-samobójcza)