Depresję u nastolatków dorośli często bagatelizują sądząc, że chodzi o typowe zachowania rozwojowe w okresie dojrzewania. Jak trafnie rozpoznawać symptomy zaburzeń psychicznych, wymagających specjalistycznego leczenia?
Trzy licealistki z Gdyni postanowiły zorganizować kampanię, mającą zwrócić uwagę na ten problem. W Polsce wciąż traktowany jako tabu i rodzący przykre konsekwencje.
Statystycznie w każdej klasie na depresję cierpi jedna lub dwie osoby - napisały na facebookowym fanpejdżu organizatorki przedsięwzięcia. - Chorujące osoby są jednymi z nas, z którymi jesteśmy na co dzień często nieświadomi tego, co przechodzą koleżanki i koledzy. Depresja jest problemem XXI wieku i stąd właśnie nasza społeczna kampania informacyjna, w której domagamy się pomocy, potrzebnej tu i teraz.
Kornelia Białek, Pola Wróbel i Wiktoria Kraszewska, 17-latki z Gdyni, poruszone skalą problemu w swoim najbliższym otoczeniu, wyszły z pomysłem zorganizowania kampanii, prosząc o wsparcie Pomorską Koalicję Na Rzecz Zdrowia Psychicznego.
Chciałybyśmy pomóc w przełamaniu wewnętrznej bariery młodych ludzi - tak, by potrafili zwrócić się o profesjonalną pomoc i opiekę - wyjaśniają organizatorki. - Zależy nam na objaśnianiu zjawiska depresji w taki sposób, by przestano je bagatelizować i traktować powierzchownie. Poprzez naszą kampanię chcemy ułatwić osobom borykającym się z kryzysem psychicznym odnalezienie odpowiedniego wsparcia.
DEPRESJA. Rozumiesz - pomagasz. Wyjątkowy filmik gdynianki Katarzyny Napiórkowskiej pozwala zrozumieć depresję, którą często bagatelizujemy
Jakie objawy depresji możemy przeoczyć? Oto najczęstsze z nich.
Depresja. Objawy, które łatwo przeoczyć u naszych bliskich. ...
W ramach akcji „d)presja - Akademia Choroby Prawdziwej” w Gdyni i Sopocie odbyło się już kilka spotkań ze specjalistami. Ich głównym celem jest uświadomienie otoczenia o istnieniu problemu depresji i jego skali.
Depresja test. Sprawdź czy masz objawy depresji - rozwiąż test. Depresja: objawy somatyczne, jak ją rozpoznać?

Podczas ostatniego spotkania jego uczestnicy mogli nie tylko dowiedzieć się o etiologii i przebiegu klinicznym tych zaburzeń, ale również wziąć udział w grze edukacyjnej, podzielić się i przemyśleniami i poznać z pierwszej reki poruszającą historię kobiety dotkniętej chorobą.
W sierpniu w ramach kampanii pod hasłem „depresja wyARTykułowana” prowadzony będzie nabór prac plastycznych i filmów krótkometrażowych, które następnie wezmą udział w konkursie i prezentowane będą na wystawie. Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem oficjalnego profilu kampanii: D.presja - Akademia Choroby Prawdziwej .
Na wrzesień planowane są imprezy podsumowujące akcję, wystawa i prezentacja filmów poświęconych depresji u nastolatków.
Uwagę zwraca plakat reklamujący akcję. Tworzą go litery wycięte z gazet, symbolizujące chęć pozostania anonimowym. Wiele osób w stanie depresji woli pozostać w cieniu, boi się stygmatyzacji otoczenia i ze swoimi problemami pozostają sam na sam.
Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123 powstał z myślą o osobach, które z różnych przyczyn nie mogą spotkać się z psychologiem. Dla dzieci młodzieży dostępne są bezpłatne połączenia pod numerem 116 111.
Zobacz także: Depresja w mediach społecznościowych, czyli akcja #podrugiejstronielustra
Dzień Dobry TVN
POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:
- Kalendarz niedziel handlowych w 2019 roku. Sprawdź!
- Dyskonty nie będą mogły sprzedawać produktów marek własnych?
- Po raz trzeci padła główna wygrana w "Milionerach"!
- TOP 100 największych firm na Pomorzu [RANKING]
- Tak mieszka Robert Lewandowski [zdjęcia]
- Nauczyciel płakał, jak poprawiał. Zobacz najlepsze teksty uczniów i nauczycieli
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?