Celem Space3ac Intermodal Transportation, projektu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest inicjowanie i rozwój współpracy między dużymi przedsiębiorstwami, a innowacyjnymi startupami specjalizującymi się w technologiach sektora kosmicznego wykorzystując m.in. wirtualną rzeczywistość, IoT, drony, sztuczną inteligencję, big data management czy nawigację satelitarną.

- Rozwój poprzez innowacje to jeden z celów, które przyświecają działalności Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - mówi Paweł Lulewicz, wiceprezes PSSE sp. z o.o. - Postawiliśmy na model kooperacji, który łączy kreatywność startupów i możliwości dużych przedsiębiorstw. Cały czas buduje my ekosystem wsparcia dla młodych przedsiębiorców, a nasz akcelerator to jeden z jego elementów.

Czytaj także: MedTECH 1-on-1 w Gdańsku. Szansa dla młodych firm z branży medyczno-technologicznej. Mogą stanąć twarzą w twarz z mentorem

Startupy prezentujące sie w czwartek przedstawiły ciekawe rozwiązanie zapotrzebowań zgłoszonych przez duże firmy.

Firma 3DPLab opracowała dla Grupy Lotos inteligentny kask - Smart helmet. To system, monitoringu personalnego umożliwiający lokalizację pracowników na rozległym terenie zakładu. Kask można wyposażyć w szereg sensorów do badania warunków panujących w otoczeniu pracownika.

Appsbow opracowała Virtual Training Environment System, czyli interaktywne środowisko 3D pozwalające szkolić pracowników w wirtualnej rzeczywistości skomplikowanych instalacji przemysłowych.

Montgo Solutions opracowała dla firmy OT Logistics system do obsługi portowego terminalu zbożowego.

Advanced Protection Systems opracowała dla PZU LAB SA system detekcji i neutralizacji dronów Ctrl+Sky. Zamontowany jest na pick-upie, dzięki czemu jest mobilny i gotowy do użycia w kilka minut. System jest w stanie wykryć i unieszkodliwić drony o każdej porze doby, w każdych warunkach pogodowych. Zasięg wykrywania to 2 kilometry.

Z kolei firma Future Forest dla Zarządu Morskiego Portu Gdańsk opracowała system wykrywanie skażenia powietrza blisko 20 czynnikami. Aplikacja pozwala na śledzić na bieżąco jakość powietrza w wybranej lokalizacji.

W sumie 16 starupów opracowało rozwiązania dla firm Celsa Huta Ostrowiec, International Paper Kwidzyn, Grupa Lotos, PZU Lab, Orange polska, OT Logistics, Pol-Miedź Trans, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, Zarząd Morskiego Portu Gdynia i X-Com.

Zwycięzcami Demo Day Space3ac Intermodal Transportation zostały startupy:

Nagrodę dla najlepszego Startupu otrzymała firma ISS RFID za projekt System inteligentnych plomb i znaczników w gospodarce magazynowej. Wdrożenie dla firmy X-kom.

Nagroda za Best Pitch (Najlepsza prezentacja projektu) trafiła do firmy Quotiss , która zajmuje się optymalizacją zamawiania frachtu morskiego i transportu kolejowego. W ramach programu zrealizowała wdrożenie dla firmy Pol-Miedź -Trans.

Nagrodę Best Invention otrzymała firma NNT za projekt Techniki badań nieniszczących w konstrukcjach i produktach stalowych. Wdrożenie dla Celsa Huta Ostrowiec.

Nagroda O4 Coworking trafiła do firmy Fabe za projekt Układ do kontroli realizacji zaleceń audytów ubezpieczeniowych, zrealizowany dla PZU Lab

Nagroda Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego została przyznana firmom ISS RFID oraz NNT

Nagrodę Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego otrzymała firma Advanced Protection Systems za system neutralizacji dronów i zabezpieczeń imprez masowych.

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU: