Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Deficyt stolarzy, kierowców autobusów, kucharzy, masażystów, nauczycieli i wielu innych zawodów! Jakich specjalistów brakuje na Pomorzu?

Sandra Janikowska
Bezrobocie na Pomorzu znów jest rekordowo niskie! W lipcu 2019 roku wyniosło 4,4 proc., ale ta wiadomość nie cieszy wszystkich. Wielu pracodawców boryka się z trudnościami w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników, a co istotniejsze - z zatrzymaniem ich w firmie. Jak wynika z najnowszego raportu "Barometr zawodów" - najciężej mają przedsiębiorcy z powiatu starogardzkiego. Jakich specjalistów brakuje na Pomorzu?
Bezrobocie na Pomorzu znów jest rekordowo niskie! W lipcu 2019 roku wyniosło 4,4 proc., ale ta wiadomość nie cieszy wszystkich. Wielu pracodawców boryka się z trudnościami w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników, a co istotniejsze - z zatrzymaniem ich w firmie. Jak wynika z najnowszego raportu "Barometr zawodów" - najciężej mają przedsiębiorcy z powiatu starogardzkiego. Jakich specjalistów brakuje na Pomorzu? pixaby.com
Bezrobocie na Pomorzu znów jest rekordowo niskie! W lipcu 2019 roku wyniosło 4,4 proc., ale ta wiadomość nie cieszy wszystkich. Wielu pracodawców boryka się z problemami w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników, a co istotniejsze - z zatrzymaniem ich w firmie. Jak wynika z najnowszego raportu "Barometr zawodów" - najciężej mają przedsiębiorcy z powiatu starogardzkiego. Jakich specjalistów brakuje na Pomorzu?

Praca w województwie pomorskim. Jakich specjalistów brakuje na Pomorzu? Raport "Barometr zawodów"

Zestawienie "Barometr zawodów" to jednorazowa prognoza zapotrzebowania pomorskich pracodawców na pracowników w poszczególnych zawodach. Badanie to sporządził Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku. Realizowane jest ono od czterech lat we wszystkich powiatach województwa pomorskiego. Z opracowanych prognoz korzystają m.in. samorządy, publiczne służby zatrudnienia i instytucje oświatowe, pozwala to na podejmowanie decyzji adekwatnych do zmian zachodzących na rynku pracy. "Barometr zawodów" uznawany jest także za cenną wskazówkę dla mieszkańców Pomorza, którzy muszą wybrać szkołę, chcą zmienić pracę czy podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.

KLIKNIJ I ZOBACZ W GALERII:

Bezrobocie na Pomorzu znów jest rekordowo niskie! W lipcu 2019 roku wyniosło 4,4 proc., ale ta wiadomość nie cieszy wszystkich. Wielu pracodawców boryka się z trudnościami w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników, a co istotniejsze - z zatrzymaniem ich w firmie. Jak wynika z najnowszego raportu "Barometr zawodów" - najciężej mają przedsiębiorcy z powiatu starogardzkiego. Jakich specjalistów brakuje na Pomorzu?

Deficyt stolarzy, kierowców autobusów, kucharzy, masażystów,...

Jakich specjalistów brakuje na Pomorzu? Bezrobocie takie same jak miesiąc temu

Warto wspomnieć, że od maja br. województwo pomorskie zajmuje czwarte miejsce w kraju pod względem wielkości stopy bezrobocia. Mniejsze bezrobocie odnotowano tylko w Wielkopolsce, Małopolsce czy na Śląsku.

Bezrobocie w lipcu 2019 roku jest dokładnie takie same jak w czerwcu - 4,4 proc. Wicedyrektor ds. rynku pracy WUP Katarzyna Żmudzińska tłumaczy:

Mamy zarejestrowanych 41,1 tys. osób bezrobotnych. Jednocześnie zauważalnie wzrosła liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Do urzędów pracy tylko w lipcu zostało zgłoszonych 8,3 tys. ofert zatrudnienia

Na jedno wolne miejsce pracy zgłoszone w lipcu br. przypadło 0,8 osób bezrobotnych.

Praca w województwie pomorskim. Zawody deficytowe na Pomorzu

W "Barometrze zawodów" profesje zostały podzielone na:

  • deficytowe
  • nadwyżkowe
  • zrównoważone

Przez te pierwsze rozumiemy takie, w których brakuje osób do pracy. W przypadku zawodów nadwyżkowych widoczny jest duży brak ofert pracy. Natomiast zrównoważone zawody charakteryzują się odpowiednią liczbą kandydatów do pracy w stosunku do zapotrzebowania pracodawców.

Z raportu jednoznacznie wynika, że największy odsetek zawodów deficytowych na Pomorzu to zawody z branży budowlanej - głównie brukarze i spawacze. Ponadto, w każdym powiecie województwa pomorskiego poszukiwani są pracownicy transportu i spedycji - przede wszystkim kierowcy ciężarówek, ciągników siodłowych i autobusów. W branży ściśle związanej z transportem brakuje również mechaników pojazdów samochodowych i magazynierów. Z informacji zaczerpniętych z raportu wynika, że dużym deficytem cechuje się również branża gastronomiczna - poszukiwani są kucharze, pomoc kuchenna oraz kelnerzy. W opiece zdrowia również poszukiwani są pracownicy, szczególnie pielęgniarki, położne, opiekunowie osób starszych oraz fizjoterapeuci. Ale to nie wszystko! Deficyt zarejestrowano w różnorodnych branżach - poszukuje się pracowników służb mundurowych, brukarzy, pracowników socjalnych, ogrodników, nauczycieli czy pracowników ds. budownictwa drogowego.

Najwięcej pracowników na Pomorzu brakuje w ...

"Barometr zawodów" odzwierciedla również, jak w danym regionie rozkłada się zapotrzebowanie na pracowników poszczególnych kwalifikacji. Katarzyna Żmudzińska tłumaczy:

Najwięcej zawodów deficytowych odnotowaliśmy w powiecie starogardzkim. To aż 110 profesji, o 17 więcej niż w zeszłym roku. Jednocześnie nie ma tam w ogóle zawodów nadwyżkowych

W powiecie starogardzkim brakuje głównie farmaceutów, specjalistów branży budowlanej, mechaników czy monterów maszyn i urządzeń. Ponadto, duże trudności występują w poszukiwaniach nauczycieli i wychowawców do przedszkoli i szkół. Za główną przyczynę deficytu podaje się brak osób chętnych do pracy, która ma charakter dosyć stresujący, odbywa się w wymiarze niepełnego zatrudnienia, a co najistotniejsze - wynagrodzenia są niskie. Braki mają również związek z licznymi przechodzeniami na emeryturę części wykwalifikowanego personelu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki