Dębu w Kadynach całą dobę strzegli ludzie cesarza. Poznaj najciekawsze drzewa

Redakcja
Konkurs Drzewo Roku organizuje Klub Gaja
Konkurs Drzewo Roku organizuje Klub Gaja pixabay.com
Dziupla dębu Bażyńskiego zmieściła podobno 11 niemieckich żołnierzy w pełnym uzbrojeniu. A Krzywy Las w Zachodniopomorskim stał się ponoć krzywy przez ... wojskowych, którzy przejechali czołgiem po młodniku. Poznajcie ciekawostki związane z szesnastoma drzewami, które walczą o tytuł Drzewa Roku 2016. Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

Dąb Bażyńskiego – Kadyny (Warmińsko-mazurskie)

dąb szypułkowy,  700 lat, obwód 1015 cm, wysokość 25 m

Przeszło sto lat temu nazywano go 1000-letnim Dębem Niemiec. Dębem Królewski" został w 2. połowie XIX wieku, kiedy to posiadaczem Kadyn był Wilhelm II. Cesarz niemiecki tak troszczył się o to drzewo, że nakazał ustawić przy nim... całodobową stróżówkę. Potem drzewo nosiło kolejno imiona Dąb Hadyny, Dąb Odrodzenia Polski. Teraz zaś - Jana Bażyńskiego (bronił autonomii pruskich miast od Zakonu Krzyżackiego). 

 

Dąb Graf Schwerin – Sartowice (Kujawsko-pomorskie)
dąb szypułkowy, 450 lat, obwód 420 cm

Wyjątkowo okazałe drzewo, jego najniższy konar ma 12,5 m. Z imieniem dębu wiąże się tragiczna historia właściciela majątku, którym był antyfaszysta Ulrich Wilhelm Graf Schwerin von Schwanenfeld. Należał on do ruchu oporu, ba - wziął udział w zamachu na Adolfa Hitlera  w „Wilczym Szańcu” (1944). Próba się nie powiodła, zamachowcy - wśród nich Ulrich von Schwanenfed, zostali zaś rozstrzelani.

 

Dąb Józef – Wiśniowa (Podkarpackie)
dąb szypułkowy, 650 lat, obwód 675 cm, wysokość 30 m

Według miejscowych - w czasie II wojny światowej - w jego wydrążonym pniu ukrywała się rodzina żydowska. Schronienie składało się z dwóch poziomów - górny miał umożliwiać obserwację terenu, dolny - schronienie. Skąd nazwa? Dąb został Józefem na cześć Józefa Mehoffera – malarza, projektanta i rysownika. Dzięki niemu, drzewo trafiło w latach trzydziestych XX wieku na rewers stuzłotowego banknotu.

 

Krzywy Las – Nowe Czarnowo (Zachodniopomorskie)
sosny zwyczajne, 80 lat, wysokość ok. 12 m

Magiczne miejsce, które tworzy około sto charakterystycznie powyginanych sosen na obszarze 1670 m kw. W jaki sposób powstał ten Bajkowy Las, jak to nazywają go okoliczni mieszkańcy? Sosnowy bór został posadzony na początku lat 30 XX w. Według jednej z teorii, deformacja była wynikiem celowego uszkodzenia wierzchołka i bocznych gałęzi, krzywizny miały służyć do produkcji sań lub mebli. Kolejny scenariusz - psikus żołnierzy stacjonujących pod Gryfinem, którzy... przejechali się po młodniku czołgiem.

 

Surmia Gracja – Jastrzębie – Zdrój (Śląskie) 
surmia wielkokwiatowa, 90 lat, obwód 303 cm, wysokość 20 m

W 1859 roku tutejsze ziemie nabył baron Emil v. Schlieben, na którego rozkaz rozpoczęto poszukiwania węgla. Efektem wierceń było odkrycie źródeł solankowych. W miejscu tym powstało uzdrowisko, którym po I wojnie światowej zarządzali bracia Mikołaj i Józef Witczakowie. Kiedy pobliski Park Zdrojowy zaczęto urządzać w stylu francuskim, obsadzano go drzewami i krzewami ozdobnymi. Wówczas też posadzono surmię. Najmłodsi nazywają ją "drzewem fasolkowym", ze względu na to, że jej owoce przypominają strąki fasoli. Surmia rośnie przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Zespole Szkół Specjalnych.

 

Dąb w Międzyrzecu Podlaskim – (Lubelskie)
dąb szypułkowy,  244 lata, obwód 583 cm, wysokość 18-20 m

Zdobi on plac plebanii parafii pod wezwaniem św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim, jednym z najstarszych miast w tym regionie. Co ciekawe, na tejże plebanii mieszkał biskup Feliks Paweł Turski, który był obecny przy ogłaszaniu Konstytucji 3 Maja.

 

Dąb Zawiadowca – Konin (Wielkopolskie)
dąb szypułkowy, 300 lat, obwód 417 cm, wysokość 22 m

Kiedyś stał w samym sercu Parku Kolejowego. Z czasem ten teren przejęły jednak parkingi, działki. Pojawiła się obawa, że drzewo zostanie wycięte. Koninianie postanowili walczyć - grupa skupiona wokół Stowarzyszenia AKCJA KONIN zorganizowała kampanię, jej celem było ustanowienie dębu pomnikiem przyrody. Efekt? Zebrano 2 tysiące podpisów, a pod koniec zeszłego roku Zawiadowca faktycznie został pomnikiem przyrody.

 

Grab Wanio – Zdynia (Małopolskie)
grab zwyczajny, 100 lat, obwód 260 cm, wysokość 10 m

Najprawdopodobniej został posadzony przez Łemków, stąd właśnie łemkowskie imię Wanio. Należy je wymawiać Łanio (polskie Janko). Właścicielami łąk, na której rośnie drab są Joanna i Janusz Palarz. O tym, że nabyli właśnie tę działkę, zdecydowała właśnie obecność wyjątkowego drzewa. 

 

Lipa Cecylia – Krościenko Wyżne (Podkarpackie)
lipa drobnolistna, 250 lat, obwód 418 cm, wysokość 18 m

Upamiętnia Cecylię z Fredrów Jabłonowską, siostrę Aleksandra Fredry. Była ona wyjątkową osobą -  w czasie głodu kazała żywić w kuchni dworskiej 200 osób, zatrudniła też lekarza pomagającego miejscowym. Znaczną część majątku przeznaczyła na odbudowę wsi po powodzi, do której doszło w 1845 roku.

 

Lipa Humboldta – Dyszno (Zachodniopomorskie) 
lipa drobnolistna, 400 lat, obwód 750 cm, wysokość 25 m

Właścicielem tamtejszego majątku był pod koniec XVIII wieku Aleksander Humboldt – przyrodnik i podróżnik. Już za jego czasów lipa miała 150 lat i była potężnym drzewem. Dysznowska lipa nosi to samo imię, co grenlandzki lodowiec, zimny morski Prąd Peruwiański i rzeka w stanie Nevada w USA. 

 

Lipa Jadwiga – Szubin (Kujawsko-pomorskie) 
lipa drobnolistna, 395 lat, obwód 425 cm, wysokość 21 m

Nosi imię po królowej Jadwidze, małżonce Władysława Jagiełły. Źródła historyczne podają, że na szubińskiej ziemi król wypoczywał po bitwie pod Grunwaldem. Lipa jest stałym punktem lokalnych uroczystości -  parady „Od średniowiecza do współczesności”, obchodów 650–lecia miasta. 

 

Lipa Julianka – Lipinianka – Lipinki (Warmińsko-mazurskie) 
lipa drobnolistna, 100 lat, obwód 295 cm, wysokość 32 m

Według legendy, dwie przyjaciółki Li i Pa znalazły nasionko i zasadziły je. Z czasem w miejscu tym wyrosło drzewo, nazwane na część dwóch kobiet - lipa. Drzewo przemówiło do nich - "Za kilka lat w tym miejscu powstanie szkoła, w której będzie się uczyło wasze potomstwo". Pod lipą miały pojawiać się cegły, z których pobudowano szkołę. 

 

Lipy Wolności – Trzy lipy Powstańcze – Ruda Śląska (Śląskie) 
lipy drobnolistne, 96 lat, obwód 185 cm, 285 cm, 165 cm, wysokość 19,5 m, 24,0 m, 20,5 m

Posadzone na pamiątkę trzech powstań śląskich, podczas patriotycznej manifestacji w 1923 roku w Rudzie (kiedyś samodzielna gmina, teraz dzielnica Rudy Śląskiej). Jak dowiadujemy się ze strony drzeworoku.pl, lipy miały ogromne szczęście, że przetrwały lata okupacji. Hitlerowcy bowiem nie tylko burzyli pomniki powstańcze w Rudzie, Kochłowicach, Halembie Wirku czy Bykowinie, ale także mścili się na zsadzonych przy nich drzewach.

 

Opiekuńcze Drzewo – Kraków (Małopolskie) 
głóg, 80 lat, obwód 150 cm – drzewo wielopniowe, wysokość 7-8 m

W każdą niedzielę spotykają się przy nim miłośnicy ptaków. Mieści się tutaj ptasi stołówka założona przez  9-leniego Kubę i Michała Pawluśkiewicza (brata kompozytora Jana Kantego). Odwiedzają ją trzy rodzaje sikorek, dzięcioły, kosy, kowaliki, pełzacze leśne i ogrodowe. W okolicznym kominie mieszka puszczyk.

 

Grusza Matula – Mikołów (Śląskie)
dzika grusza, 145 lat, obwód 233 cm, wysokość 10 m

Znajdziemy ją na ścieżce łączącej Sośnią Górę z nowymi kolekcjami Śląskiego Ogrodu Botanicznego. Sędziwa i majestatyczna Matula jest stałym punktem tutejszych wycieczek. 

 

Platan w Dobrzycy – Dobrzyca (Wielkopolskie) 
platan klonolistny, 280 lat, obwód 1165 cm, wysokość 35 m

Rośnie  na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Dobrzyc, gdzie znajduje się Muzeum Ziemiaństwa. 

 

O tym, które z tych drzew zostanie Drzewem Roku, decydujecie właśnie Wy!

 

 Głosowanie trwa do końca czerwca. Chcecie wziąć w nim udział? Kliknijcie na drzeworoku.pl. 

 

Wideo

Materiał oryginalny: Dębu w Kadynach całą dobę strzegli ludzie cesarza. Poznaj najciekawsze drzewa - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie