Debata wyborcza TVN24. Czas decyzji. Kto wygrał? [SONDA] Jak politycy odpowiadali na pytania? [RELACJA] [WYBORY PARLAMENTARNE 2019]

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. TVN / Cezary Piwowarski
Wybory parlamentarne 2019. O godzinie 19:27 rozpoczęła się ostatnia debata przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi i zakończyła się przed godz. 21. Na antenie TVN 24 debatowali przedstawiciele wszystkich pięciu ogólnopolskich komitetów. Kto wygrał? Poniżej nasza relacja z debaty.

Pierwsza debata przedwyborcza odbyła się we wtorek 1 października i była transmitowana przez Telewizję Publiczną. Wtedy udział wzięli w niej Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Jacek Sasin (PiS), Andrzej Rozenek (Lewica), Jacek Wilk (Konfederacja) i Borys Budka (Koalicja Obywatelska).

Wybory parlamentarne 2019. Debata w TVN 24 - gdzie oglądać?

Debatę transmitowała na żywo telewizja TVN 24. W internecie dostępna jest relacja audio z debaty, którą można odsłuchać za pośrednictwem portalu tvn24.pl.

Kto wygrał debatę wyborczą TVN24?

 1. Konfederacja
  43.69%
 2. Prawo i Sprawiedliwość
  19.80%
 3. Sojusz Lewicy Demokratycznej
  16.57%
 4. Polskie Stronnictwo Ludowe
  10.23%
 5. Koalicja Obywatelska
  9.71%

Sasin wycofał się w ostatniej chwili. Kto weźmie udział w debacie?

Reprezentantów wszystkich pięciu ogólnopolskich komitetów, którzy brali udział w debacie w TVN 24, poznaliśmy kilka dni temu. Tuż przed rozpoczęciem debaty Prawo i Sprawiedliwość zadecydowało jednak, że zamiast Jacka Sasina do debaty oddeleguje posła Marcina Horałę. Wicepremier Sasin był przez wielu uważany za najsłabsze ogniwo pierwszej debaty, więc może stąd decyzja kierownictwa PiS o zmianie reprezentanta.

Przedstawiciele komitetów, biorący udział w debacie w TVN 24:

 • Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)
 • Marcin Horała (PiS)
 • Adrian Zandberg (Lewica)
 • Krzysztof Bosak (Konfederacja)
 • Izabela Leszczyna (KO)

Quiz preferencji wyborczych

Debata TVN 24 - pytania

Uczestnicy debaty odpowiadali na pytania z czterech kategorii: zdrowia, polityki socjalnej i gospodarki, klimatu i ekologii, praworządności. W każdej z tych kategorii przedstawiciele komitetów wyborczych usłyszeli dwa pytania. Przed debatą nie znali ich treści. Na każdą z odpowiedzi przysługiwała minuta.

Przy każdym pytaniu od prowadzących uczestnicy mieli możliwość ripostowania. Na koniec obyła się runda minutowych podsumowań.

Runda 1 - Polska służba zdrowia jest w zapaści. Co należy zrobić, by ją naprawić?

Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)
Druga debata, a Jarosława Kaczyńskiego, premiera Morawieckiego i Grzegorza Schetyny nie ma. Proponujemy pakt na rzecz zdrowia. Chcemy zwiększyć finansowanie do 6,8 proc. PKB. Bez tego nie ma szans na poprawę służby zdrowia. Chcemy też stworzyć nowe kierunki na studiach medycznych.

Krzysztof Bosak (Konfederacja)
Wszystkie komitety poza nami podpisały pakt dla zdrowia. Jest to filozofia, która opiera się na założeniu, że jeśli dorzucimy więcej pieniędzy do systemu, to on zacznie działać. My w to nie wierzymy. Jeden urząd nie jest w stanie rozwiązać problemów z ochroną zdrowia w Polsce. Jesteśmy za wprowadzeniem systemu, który pozwoli ludziom zarządzać swoimi składkami zdrowotnymi. Szukajmy rozwiązań, jakie działają na świecie.

Marcin Horała (PiS)
PiS wygospodarowało więcej pieniędzy na służbę zdrowia. Wydatki wzrosły z 73 do 102 mld zł od 2014 roku. Rząd zwiększył też liczbę na studiach medycznych z 4 tys. do 10 tys. Zeszły rok to pierwszy, kiedy do pracy przyszło więcej pielęgniarek, niż odeszło. Ale będziemy dalej modernizować służbę zdrowia. Zapewnimy pakiet badań kontrolnych profilaktycznych dla każdego po 40. roku życia.

RIPOSTA - Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)
Słyszą państwo o kraju mlekiem i miodem płynącym. Panie pośle, proszę przejść się na SOR i porozmawiać z ludźmi, którzy czekają po 16 godzin na przyjęcie. Polska służba zdrowia jest w ruinie.

RIPOSTA - Izabela Leszczyna (KO)
Poseł Horała powinien doskonale wiedzieć, że podawanie pieniędzy w wartościach nominalnych jest manipulacją. De facto tych pieniędzy na służbę zdrowia jest zdecydowanie mniej.

Izabela Leszczyna (KO)
Zdrowie jest najważniejsze dla Polek i Polaków. Rząd PiS wydłużył kolejki do wielu specjalistów. KO wie, co trzeba zdrowić, żeby naprawić ochronę zdrowia. Niestety nie stanie się to przez podpisanie paktu. Musimy zrealizować nasz program. Europejską ochronę zdrowia. Wiemy, jak naprawić służbę zdrowia.

Adrian Zandberg (Lewica)
Padały tu stwierdzenia, że można organizacyjnie zmienić polską ochronę zdrowia i to wystarczy. Prawda jest taka, że to nie wystarczy. Wydajemy zdecydowanie za mało na publiczną ochronę zdrowia. Musimy wydawać tyle, co inne kraje, proporcjonalnie. Te pieniądze pozwolą na to, by skrócić kolejki, zwiększyć dostępność do lekarzy i wykształcić nowych lekarzy.

RIPOSTA - Marcin Horała (PiS)
To za rządów koalicji PO-PSL mieliśmy gigantyczne kolejki np. na operację zaćmy. Oczywiście to nie jest zadanie skończone, ale rząd PiS zdobył dodatkowe środki i naprawi służbę zdrowia.

RIPOSTA - Krzysztof Bosak (Konfederacja)
Jesteśmy za wolnością, bo to ludzie najlepiej wiedzą, jak chronić własne zdrowie. Nie jesteśmy za dorzucaniem pieniędzy do systemu. Polacy sami wiedzą, jak dbać o swoje zdrowie.

RIPOSTA - Adrian Zandberg (Lewica)
Panie pośle Horała, kiedy powtarza pan z dumą o zwiększeniu nakładów na ochronę zdrowia, to jest to nie na miejscu. Oszukaliście lekarzy rezydentów i wie pan to równie dobrze, jak ja.

Kto wygrał debatę wyborczą TVN24?

 1. Konfederacja
  43.69%
 2. Prawo i Sprawiedliwość
  19.80%
 3. Sojusz Lewicy Demokratycznej
  16.57%
 4. Polskie Stronnictwo Ludowe
  10.23%
 5. Koalicja Obywatelska
  9.71%

Runda 2 - Ponadpartyjny plan ratunku dla polskiej służby zdrowia?

Adrian Zandberg (Lewica)
To jest konieczne. Jeżeli chcemy, by polska służba zdrowia zmieniła się na lepsze, to musimy planować w długiej perspektywie, jak kraje skandynawskie. Jesteśmy za takimi rozmowami.

Krzysztof Bosak (Konfederacja)
Zgadzamy się, że muszą wzrosnąć nakłady na służbę zdrowia i wynagrodzenia dla młodych lekarzy, lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych. Ale podkreślam jeszcze raz - my nie wierzymy w centralny system. To jest absurd. Jesteśmy zwolennikami, by każdy mógł swoją część składki wyprowadzić do funduszu, który mu się spodoba.

Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)
Jesteśmy gotowi do współpracy ze wszystkimi środowiskami. Ja, jako lekarz, zrobię wszystko, by uzdrowić polską służbę zdrowia. Ujmujący jest dobry humor posła Horały. Panie pośle, dlaczego nie pokazujecie, na ile dziś są zadłużone polskie szpitale? 13 mld to jest ostatni raport. Kolejki? Wybrał pan kolejki jeśli chodzi o zaćmę. A wzrosły kolejki w 26 specjalnościach.

Marcin Horała (PiS)
To, że Polacy muszą czekać w kolejkach, to spuścizna po naszych poprzednikach. Ale po kolei. Kolejki do kolejnych specjalistów skrócimy, jeśli Polacy zaufają nam po raz drugi. Wybudujemy najnowocześniejsze centrum onkologii za ponad miliard złotych.

RIPOSTA - Adrian Zandberg (Lewica)
Nie jesteście wiarygodni. Teraz zamykane są oddziały. To jest niepoważne, bo wy zamykacie oddziały szpitalne na masową skalę.

RIPOSTA - Krzysztof Bosak (Konfederacja)
Nie będzie tego, co zapowiada pan Horała, bo lekarze wyjeżdżają za granicę. Rząd sam nie wierzy w swoje zapowiedzi. Już teraz przygotowuje się do obsługi polskiej służby zdrowia przy pomocy lekarzy z zagranicy.

RIPOSTA - Izabela Leszczyna (KO)
Poseł Horała mówi, jak to będzie w przyszłości. A dziś Polacy umierają w kolejkach. Nie zrobiliście nic, by temu zapobiec.

RIPOSTA - Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)
PiS mieni się herosami. A tak naprawdę polska służba zdrowia jest na 23. miejscu na 28 krajów w UE.

RIPOSTA - Marcin Horała (PiS)
W służbie zdrowia pozostało jeszcze wiele. Nie da się szybko naprawić tego, co zepsuliście. Ale widać postępy. Realnie przeznaczamy wiele miliardów więcej na służbę zdrowia.

Izabela Leszczyna (KO)
Jesteśmy za ponadpartyjnym porozumieniem. Zróbmy coś naprawdę. Wygrajmy wybory, stwórzmy koalicyjny rząd i w centrum służby zdrowia postawmy wreszcie pacjenta. Niech NFZ będzie rozliczany z tego, czy zmniejsza się śmiertelność. Przez ostatnie cztery lata drastycznie wzrosła.

Wybory parlamentarne 2019 już w niedzielę, 13 października. Kandydaci do Sejmu i Senatu jak z przy okazji każdych wyborów nie zawodzą! Także w tegorocznej kampanii nie brakuje dziwnych i śmiesznych plakatów i ulotek. Zobacz zdjęcia. Przejdź dalej --->

Wybory 2019: Śmieszne plakaty i ulotki wyborcze. Oto prawdzi...

Runda 3 - Jak powinna być w Polsce wyliczana płaca minimalna i ile powinna wynosić?

Krzysztof Bosak (Konfederacja)
Płaca minimalna powinna rosnąć proporcjonalnie do wzrostu wynagrodzeń w gospodarce.

Władysław Kosiniak-Kamysz(PSL)
Dzisiaj rządzący łatwą ręką chcą podpisać rozporządzenie. Ale nie zapłaci za to rząd PiS-u, tylko polscy przedsiębiorcy. To nie rząd, tylko właśnie ci, którzy tworzą miejsca pracy zapłacą za tę obietnicę. Gdyby rząd był uczciwy, to rząd po prostu podniósłby kwotę wolną od podatku. Ona w Polsce jest niższa, niż w Maroko.

Marcin Horała (PiS)
To rząd PiS obniżył znacząco podatki. Zlikwidowaliśmy podatek dla młodych, podnieśliśmy kwotę wolną od podatku dla najbiedniejszych. Chcemy, by Polacy więcej zarabiali, stąd podnoszenie kwoty wolnej od podatku. Każdy ciężko pracujący Polak powinien mieć możliwość godnego utrzymania siebie i rodziny.

RIPOSTA - Krzysztof Bosak (Konfederacja)
To niebywałe, że poseł Horała chce odgrywać rolę wolnorynkowca po tym, co robi jego rząd. Podnieśliście 30 podatków i ZUS. Wykonujecie pozorowane ruchy.

RIPOSTA - Izabela Leszczyna (KO)
Mówienie, że obniżacie podatki jest śmieszne, bo podnieśliście VAT już dwa razy.

RIPOSTA - Marcin Horała (PiS)
Można manipulować. Ale jest jeden jasny wskaźnik - dzień wolności podatkowej. W tym roku był on najwcześniej w historii.

Izabela Leszczyna (KO)
Jasno mówimy - płaca minimalna nie może być kwestią przetargu polityków. To nie Jarosław Kaczyński ma mówić, ile ona ma wynosić. Nasz program to niższe podatki i wyższa płaca. Zmniejszy się klin podatkowy, a koszty pracy wcale nie wzrosną.

Adrian Zandberg (Lewica)
Mamy dobrą sytuację gospodarczą, wysokie zyski przedsiębiorca i można w tym roku odważniej podnieść płacę minimalną. W przeciwieństwie do PiS ja nie będę wróżyć, jaka będzie sytuacja gospodarcza za kilka lat, bo jestem odpowiedzialny. Takie decyzje trzeba podejmować w każdym roku, a nie obiecywać gruszki na wierzbie.

RIPOSTA - Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)
Widzicie państwo, że wszyscy próbują znaleźć swój sposób na podnoszenie wynagrodzeń. A trzeba po prostu podnieść kwotę wolną od podatku, wprowadzić dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. To jest prawdziwa wolność gospodarcza.

Gospodarka i podatki, ochrona zdrowia, edukacja, stosunek do kościoła, kwestie obyczajowe, energetyka i ekologia, ustrój państwa czy polityka międzynarodowa. Sprawdź, co proponują W oparciu o ankiety wypełnione przez kandydatów wszystkich komitetów wyborczych, a także o ich programy, przygotowaliśmy niezbędnik dla wrocławskich i dolnośląskich wyborców. Nie trzeba już szukać w sieci i wgryzać się w wielostronicowe opracowania. Na kolejnych slajdach prezentujemy w dziesięciu punktach to, co proponują poszczególne partie i koalicje w najważniejszych dziedzinach naszego życia. Kolejność zgodnie numerami komitetów wyborczych.Posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Porównaliśmy programy partii ...

Runda 4 - In vitro powinno być finansowane z budżetu?

Krzysztof Bosak (Konfederacja)
Nie jesteśmy zwolennikami finansowania takich rozwiązań z budżetu państwa. Wrócę jeszcze do dokonań gospodarczych PiS. Nie nastąpił wzrost inwestycji. Nasz wzrost gospodarczy jest napędzany głównie konsumpcją. Mamy jeden z najniższych w Europie odsetków inwestycji prywatnych.

Izabela Leszczyna (KO)
Oczywiście jesteśmy za finansowaniem tej metody. Robiliśmy to, gdy rządziliśmy wspólnie z PSL-em. Deklaruję też, że wszystko, co zostało dane, zostanie utrzymane. Rodziny potrzebują także żłobków i przedszkoli. Kobiety w Polsce potrzebują żłobków i przedszkoli, bo chcą uczestniczyć w życiu publicznym.

RIPOSTA - Marcin Horała (PiS)
Zobaczcie państwo, jaka piękna koalicja Konfederacji z PO. A propos żłobków i przedszkoli - przeznaczyliśmy 1 mld 600 mln na te placówki.

Adrian Zandberg (Lewica)
Oczywiście in vitro powinno być w pełni finansowane z budżetu państwa, tak jak każde inne świadczenie medyczne. Jeśli tak nie jest, to jest to postawienie sprawy na głowie. Ale tak naprawdę ludzie nie decydują się na dzieci, bo mają poczucie niestabilności, jeśli chodzi o pracę. Są też strasznie wysokie koszty mieszkań. Po trzecie - brak wsparcia państwa w opiece nad dziećmi.

RIPOSTA - Krzysztof Bosak (Konfederacja)
Panie pośle Horała, jeżeli ja cytuję dane z planu Morawieckiego i wskazuję, że nie udało się spełnić założeń, to to nie jest atak, tylko merytoryczna krytyka. Konfederacja przedstawia alternatywne pomysły.

Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)
Dla mnie ten rok jest szczególny - mojej małżonce i mi urodziła się w tym roku mała Zosia. Wszyscy powinni mieć na to szansę, więc rząd powinien finansować in vitro. Rząd PiS pozbawił finansowania in vitro dla osób, których na to nie stać. To nieuczciwe i obłudne.

Marcin Horała (PiS)
Trwa atak koalicji anty-PiS. Takie warunki, w takich przyszło nam dyskutować. PiS jest partią, która gwarantuje Polakom wolność, wolność przekonań, a in vitro budzi wątpliwość moralną milionów Polaków. A jeśli chodzi o rodzinę, to Prawo i Sprawiedliwość uczyniło z niej centrum polityki państwa.

RIPOSTA - Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)
Pan poseł Horała ma chyba jakąś obsesję. Widzi wszędzie anty-PiS, a my jesteśmy z Koalicji Polskiej. To wasza wina, że nie macie zdolności koalicyjnej i obrażacie wszystkie inne środowiska polityczne.

Adrian Zandberg (Lewica)
Niech pan nie mówi, że jest szermierzem wolności światopoglądowej, bo pod waszymi rządami ta wolność aż dyszy.

RIPOSTA - Izabela Leszczyna (KO)
To nie jest atak na PiS, tylko dyskusja ludzi, którzy odpowiadają na pytanie, szanują głos ekspertów i szanują wrażliwość ludzi i ogromną potrzebę posiadania dzieci. My wychodzimy tym ludziom naprzeciw.

Kto wygrał debatę wyborczą TVN24?

 1. Konfederacja
  43.69%
 2. Prawo i Sprawiedliwość
  19.80%
 3. Sojusz Lewicy Demokratycznej
  16.57%
 4. Polskie Stronnictwo Ludowe
  10.23%
 5. Koalicja Obywatelska
  9.71%

Runda 5 - Czy należy zachęcić małe gminy do inwestycji w elektrociepłownie i sieci gazowe?

Adrian Zandberg (Lewica)
To, co proponuje Lewica, to wielki program wymiany pieców, finansowany z budżetu centralnego. Tutaj muszą pójść poważne pieniądze, bo zagrożenie jest poważne. Coraz więcej dzieci choruje na astmę. Nie można w tej sprawie czekać.

Marcin Horała (PiS)
To nasi poprzednicy mieli metodę partii ze smogiem - chcesz wyższej temperatury, to zmień termometr. My nie udajemy, że nie ma problemu. Uruchomiliśmy też wielki program walki ze smogiem. Polacy w swoich domach będą mieli wsparcie, by wymieniać piece, ogrzewać dom w sposób bardziej ekologiczny. Nie zostawimy Polaków z tym problemem.

RIPOSTA - Adrian Zandberg (Lewica)
PiS jest partią, która ma niezbyt chwalebne dokonania, jeśli chodzi o odnawialne źródła energii. Dość wspomnieć o wiatrakach. Skala programów, które realizujecie, jest po prostu zbyt mała, zbyt skromna.

RIPOSTA - Izabela Leszczyna (KO)
Panie pośle, zniszczyliście farmy wiatrakowe, podstawy do rozproszonej energetyki. Nie potraficie nawet realizować programu Czyste Powietrze.

RIPOSTA - Marcin Horała (PiS)
PO nie tylko zbiła termometr, ale w ogóle nie prowadziła polityki antysmogowej. PiS to nie tylko program Czysta Energia, adresowany do 3-4 mln polskich domów.

Izabela Leszczyna (KO)
Kiedy oddawaliśmy rządy w Polsce, to mix energetyczny wyglądał tak, że odnawialne źródła energii stanowiły w nim prawie 14 procent. Dziś jest to 11 procent. Dziś mamy ministra niszczenia środowiska, a nie ochrony środowiska.

RIPOSTA - Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)
Nasi następcy zastali Polskę zieloną, a zostawiają zakopconą od smogu, ruskiego węgla i kopcących śmieci. Trzeba za walkę ze smogiem podziękować aktywistom.

Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)
Musimy przejść na zieloną stronę mocy. To, jakie środowisko zostawimy naszym dzieciom, to nasza odpowiedzialność. Ja nie chcę, żeby nasze dzieci chodziły w maseczkach antysmogowych. Trzeba przejść na odnawialne źródła energii, które muszą stanowić 50 proc. w miksie energetycznym. Wymiana pieców i pomoc w tym małym gminom.

Krzysztof Bosak (Konfederacja)
Po raz pierwszy muszę zgodzić się z krytyką. Sytuacja, w której jesteśmy, jest wspólnym efektem zaniedbań PSL, PiS, PO i SLD. Żaden z poprzednich rządów nie zrobił zbyt wiele dla ochrony środowiska. A to jest w naszym programie. Wymaga to gigantycznych nakładów inwestycyjnych. Programy PiS i KO to kropla w morzu potrzeb. Nie można myśleć centralnie, tylko trzeba spowodować impuls rynkowy, by ludzie sami chcieli postawić na wymianę pieców.

RIPOSTA - Krzysztof Bosak (Konfederacja)
Konfederacja jest za wypowiedzeniem nakazów miksu energetycznego. UE kieruje się tu ideologią, która nie ma wpływu na to, czy w polskich miastach jest smog, czy go nie ma.

Runda 6 - Węgiel to już nie jest czarne złoto? Kiedy od niego odejdziemy?

Marcin Horała (PiS)
Polski miks energetyczny musi zmierzać w kierunku dywersyfikacji źródeł energii. Dlatego sprowadzamy gaz z USA. Rozpoczynamy budowę wielkich farm wiatrowych na morzu. Ale węgiel to podstawa, dlatego odejście od niego musi odbywać się w sposób naturalny, nie szkodzący gospodarce.

RIPOSTA - Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)
Panie pośle, jak wam nie wstyd. Zablokowaliście ustawę, gdzie przyjęliśmy rozwiązania, by można było wytwarzać energię i ją sprzedawać do elektrowni. Postawiliście na ruski węgiel. 20 mln ton sprowadziliście w ubiegłym roku z zagranicy.

RIPOSTA - Izabela Leszczyna (KO)
Przedstawiciel Konfederacji nie ma racji mówiąc, że PiS ma coś wspólnego z PO. Musimy być odpowiedzialni za zmiany klimatyczne. Należało przyjąć cele klimatyczne, by UE mogła przeznaczyć na transformację energetyki w Polsce ogromne pieniądze.

Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)
My mówimy o miksie energetycznym 50/50 w 2030 roku. To jest ambitny plan. Niektórzy mają cele bardziej ambitne, ale czy one są realne? Dziś nasz program jest najbardziej realny. Bardzo ważna jest kwestia wody, która spada z deszczem i marnujemy jej ogromne ilości. Trzeba wprowadzić program Sadzawka.

Krzysztof Bosak (Konfederacja)
Konfederacja nie zajmuje się snuciem wizji, tylko mówieniem prawdy. Prawa jest taka, że 80 proc. naszej energii pochodzi teraz z węgla i wszyscy, którzy znają się na rzeczy wiedzą, że nie da się odejść od tego w terminach wyznaczonych przez Unię Europejską. Rząd PiS stosuje się do tych wytycznych, zamyka kopalnie. Nie negujemy, że trzeba rozwijać odnawialne źródła energetyczne. Jesteśmy zwolennikami przejścia w kierunku energii atomowej.

RIPOSTA - Izabela Leszczyna (KO)
Dla KO aktywiści ekologiczni to nie jest młodość wykorzystywana przez lobbystów. My tych ludzi szanujemy i są oni na naszych listach. Od węgla nie da się odejść już i natychmiast. Kopanie będą wygaszane. Węgiel polski się kończy. Kończy się bezpieczne wydobywanie węgla. Trzeba przeprowadzić transformację, ale w sposób, który proponowaliśmy w programie dla Śląska, który PiS przepisał i twierdzi, że to jego dzieło.

RIPOSTA - Marcin Horała (PiS)
PO narażała górników, że dostanie gumową kulą od policji, bo taka była wasza metoda walki z górnikami.

RIPOSTA - Krzysztof Bosak (Konfederacja)
Pani poseł uporczywie nazywać antyprzemysłową politykę UE, polityką klimatyczną. To nie ma z polityką klimatyczną nic wspólnego.

Adrian Zandberg (Lewica)
Powinniśmy wyjść z węgla do 2035 roku. To nie jest kwestia ambicji, tylko elementarnej odpowiedzialności. Kryzys klimatyczny to nie ideologia. Wszyscy naukowcy o tym mówią. Za każde zlikwidowane miejsce w górnictwie węglowym oferujemy miejsce w przemyśle nowych technologii energetycznych.

Kto wygrał debatę wyborczą TVN24?

 1. Konfederacja
  43.69%
 2. Prawo i Sprawiedliwość
  19.80%
 3. Sojusz Lewicy Demokratycznej
  16.57%
 4. Polskie Stronnictwo Ludowe
  10.23%
 5. Koalicja Obywatelska
  9.71%

Runda 7 - Czy po wyborach sędziowie wybrani z naruszeniem prawa powinni zostać usunięci z TK?

Marcin Horała (PiS)
Nie doszło do żadnego naruszenia prawa. Ci sędziowie byli wybrani zgodnie z konstytucją, by naprawić zamach na TK dokonany przez PO i PSL. To PiS stoi na straży praworządności i przestrzegania konstytucji.

RIPOSTA - Izabela Leszczyna (KO)
Poseł Horała ma ze sobą konstytucję, ale jej kompletnie nie rozumie. Przez 30 lat wolnej Polski każdy rząd wielokrotnie uchwalał ustawy niezgodne z konstytucją. Problem wasz jest taki, że TK uznał, że coś jest niezgodnego z konstytucją, a wy nie uznaliście tego wyroku.

RIPOSTA - Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)
Konstytucji nie przestrzegali rządzący, sponiewierali ją, czego przykładem jest ustawa o Sądzie Najwyższym. Wycofali się z tego później, ale nie zmienia to ich winy.

RIPOSTA - Marcin Horała (PiS)
Czysta demagogia. Słyszymy o łamaniu konstytucji, a nikt nie przywołuje żadnego artykułu złamanego przez PiS.

Adrian Zandberg (Lewica)
Powinniśmy przywrócić Polskę na ścieżkę praworządności. Panie pośle, ponieśliście rękę na konstytucję. Możecie bać się tego, że Lewica wraca do parlamentu, bo nam ręka nie zadrży, gdy będzie trzeba zagłosować za odpowiedzialnością dla tych, którzy konstytucję naruszyli.

Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)
Bajzel, który PiS zrobiło w wymiarze sprawiedliwości, jest niedopuszczalny. Zrobimy to przyjmując pakiet antykorupcyjny Pawła Kukiza. Trzeba doprowadzić do rozdzielenia funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Sędziowie pokoju - to jest szansa na rozwiązanie problemów najprostszych. Polacy chcą zreformować sądownictwo, ale chcą tego sprawiedliwie.

Krzysztof Bosak (Konfederacja)
My w Konfederacji nie chcemy wikłać się w spory PiS z PO. My kontestujemy porządek utworzony przy Okrągłym Stole. Jesteśmy zwolennikami rozmów o zmianie konstytucji. Nikt nie zaprosił nas do rozmów o konstytucji, ale my prowadzimy prace nad projektami z tym związanymi.

Izabela Leszczyna (KO)
Uchwalimy akt odnowy demokracji. Przywrócimy konstytucyjną zasadę, że wszyscy obywatele są równi wobec prawa. Dziś prawo nie obowiązuje polityków PiS-u, jego ministrów, którzy składają oświadczenia niezgodne z prawdą. Minister Banaś to symbol - możesz mieć dziwne konszachty z gangsterami, ale jak jesteś z PiS-u, to zostaniesz nawet prezesem NIK-u. To jest świat PiS-owskiej niepraworządności.

RIPOSTA - Krzysztof Bosak (Konfederacja)
Praworządność to to, z czym ma do czynienia obywatel. Czy jest w stanie załatwić sprawę w sądzie szybko, czy czeka wiele miesięcy. W tej sprawie nic się nie zmieniło.

Runda 8 - Jak odbudować zaufanie do NIK?

Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)
To, co dzieje się z panem Banasiem, to jest niesłychane. Ludzie chwytają się za głowę. Trzeba zwiększyć kontrolę społeczną, zmienić system, by można było odwołać np. posła w trakcie kadencji. Trzeba zmienić filozofię sprawowania władzy w Polsce - dać obywatelom więcej wpływu. Postulujemy wprowadzenie ordynacji mieszanej. To doprowadzi do zmiany całego systemu.

Krzysztof Bosak (Konfederacja)
Nie da się z jednostkowego przykładu wyciągać ogólnoustrojowych wniosków. My w Konfederacji mamy bogaty program - piątkę Konfederacji. Nie zajmujemy się panem Banasiem, tylko rzeczami kluczowymi dla wszystkich Polaków.

Adrian Zandberg (Lewica)
W sprawie pana Banasia zawiodło państwo i służby. Albo mamy nieudolne służby, które nie zorientowały się, że człowiek z najwyższych stanowisk w państwie ma powiązania, jakie zostały ujawnione. A druga opcja jest taka, że być może służby to wiedziały, ale politycy, którzy stali na czele partii rządzącej uznali, że to nie jest problem, bo to jest nasz człowiek i można na to przymknąć oko.

Izabela Leszczyna (KO)
Trzeba będzie odbudować zaufanie do bardzo wielu instytucji państwa. Nie tylko do NIK, ale i do KNF, TK, KRS, a nawet do NBP, bo tam też mieliśmy historie, które nigdy nie mieściłyby się nam w głowie.

Marcin Horała (PiS)
PO, partia afer, partia odpowiedzialna za to, że mafie VAT-owskie ukradły Polakom miliardy, chce moralizować. Nie mówimy o politykach PO z zarzutami prokuratorskimi, o aferach PO. PiS narzuca znacznie wyższy standard i jeśli ktoś jest o coś podejrzany, to jest eliminowany.

RIPOSTA - Izabela Leszczyna (KO)
Poseł Horała powiedział wymyśloną historyjkę o mafiach VAT-owskich. Otóż wyższe dochody z VAT byłyby z PiS-em i bez niego, bo to kwestia koniunktury.

RIPOSTA - Adrian Zandberg (Lewica)
Panie pośle, dlaczego premier i ministrowie nie wytłumaczyli, dlaczego pan Banaś pełnił najwyższe funkcje państwowe.

RIPOSTA - Marcin Horała (PiS)
Nie można przekreślać człowieka na podstawie parafabularnego filmu TVN. Ale jeśli coś się twardo potwierdzi, to będziemy reagować.

RIPOSTA - Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)
Pan poseł Horała potrzebuje naszego wsparcia, bo niełatwo jest bronić muszkieterów sprawiedliwości, Kuchcińskiego, Misiewicza, Banasia.

RIPOSTA - Krzysztof Bosak (Konfederacja)
Wzajemnie wyciągają państwo sobie afery i wszystkie wasze partie mają na koncie wiele afer. Przecież pan Zandberg powiedział o SLD "partia skorumpowanych aparatczyków".

PODSUMOWANIA

Adrian Zandberg (Lewica)
Stoimy przed wyborem - albo Polska będzie zsuwała się w prawo, w stronę pisowskiego zamordyzmu, albo skręcimy w lewo i zbudujemy nowoczesne państwo dobrobytu. Lewica to gwarancja tego, że nie wróci świat, w którym zarabiało się 3,50 zł za godzinę. Jeśli to, co mówimy, jest państwu bliskie, to mam prośbę. Porozmawiajcie ze znajomymi, przyjaciółmi, rodzinami. Powiedzcie im, że warto zagłosować na Lewicę.

Izabela Leszczyna (KO)
Wielu z was przez ostatnie 4 lata mówiło nam - dlaczego pozwalacie na to, co dzieje się w Polsce? Czemu nic nie robicie? Dziś chcę państwu powiedzieć. To jest ten moment, ta chwila. Możecie podnieść dumnie głowy i iść na wybory. Nie ma skuteczniejszego sposobu odsunięcia złej władzy od władzy, niż odebranie jej w wyborach demokratycznych.

Marcin Horała (PiS)
Zobaczyliście państwo dziś wielką koalicję anty-PiS. Jest tam PO, PSL, SLD pod tęczową flagą, jest Konfederacja z przyjaciółmi ze Sputnika i największa partia opozycyjna, czyli TVN. Trzeba odpowiedzieć sobie na jedno pytanie - czy żyje nam się lepiej, niż 4 lata temu? Polacy, z którymi się spotykamy mówią, że tak właśnie jest. Nie spoczywamy na laurach.

Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL)
Panie pośle Horała. Proszę nie rozpaczać. Trzeba było wystawić trzy komitety, dać szansę Gowinowi i Ziobrze. Dla Polski, w imię zasad, trzeba pójść na te wybory. Lepsza Polska jest możliwa, jest w naszym zasięgu. Ani lewica z PO i SLD, ani prawica z PiS, czy Konfederacji nie zapewni tej przyszłości. Głos oddany na PSL jest najcenniejszy. My nie będziemy zaglądać państwu za firanki, ale nie pozwolimy na rewolucję obyczajową.

Krzysztof Bosak (Konfederacja)
Jesteśmy jedyną formacją antysystemową. Nie mamy zamiaru przekonywać państwa, że kupimy państwa głosy za państwa pieniądze, które przeznaczacie do budżetu. Na naszych listach są świetni kandydaci. Mamy najniższą średnią wieku wśród kandydatów na naszych listach. To są ludzie, którzy chcą działać dla Polski, chcą przedstawić alternatywę dla partii okrągłostołowych.

Kto wygrał debatę wyborczą TVN24?

 1. Konfederacja
  43.69%
 2. Prawo i Sprawiedliwość
  19.80%
 3. Sojusz Lewicy Demokratycznej
  16.57%
 4. Polskie Stronnictwo Ludowe
  10.23%
 5. Koalicja Obywatelska
  9.71%

Na kogo głosować?

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Materiał oryginalny: Debata wyborcza TVN24. Czas decyzji. Kto wygrał? [SONDA] Jak politycy odpowiadali na pytania? [RELACJA] [WYBORY PARLAMENTARNE 2019] - Polska Times

Komentarze 54

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Reenifer

Ja sie czasem zastanawiam czy ludzie wypowiadający się o pis to nie jakies boty czy coś. Na każdej transmisji na fb widać krzyżujące się wypowiedzi "tylko pis" "kto nie na pis to zdrajca" i inne podobne sformułowania. W tej debacie pis zostało zaorane lepiej niż pole do wykopek a i tak znajdą się tacy co mówią, że PiS wygrało tą debate XD Bosak zaorał bez dwóch zdań, nie oszukujmy się. Jedyny przedstawił cały plan swojej partii w całości bez wyciągania starych afer i wykrzykiwania na boki jak miało to miejsce w innych ugrupowaniach. Nie pisze tutaj jako zwolennik Konfederacji, ale mój głos prawdopodobnie pójdzie na nich, bo na pewno nie na złodzieji z PiSu, czas w końcu coś zmienić;) Polecam oglądnąć również Maxa Kolonko na youtubie który ładnie podsumował cały ten bajzel który ma tutaj miejsce.

G
Gość

Adrian napisał o Szysce "pasjonat przyrody" a tvp to ciągle na pasku puszcza ;) Ludzie my już dna sięgnęliśmy! Adrian twój ojciec o in vitro że to eksperymenty medyczne~ręce opadają. Po kimś to ma Adrian. O zmarłym powinno się mówić dobrze lub wogóle.... także zamilkne. Boże chroń Polskę przed pisowcami

G
Gość
9 października, 12:58, Bankster pinokio:

Youtube "pisowskie bajeczki"

P i e r d o l o n y Pinokio

9 października, 18:32, Gość:

Obejrzałem dobry fantasta ten junior Pinokio

Starego już nie ma

G
Gość
9 października, 12:58, Bankster pinokio:

Youtube "pisowskie bajeczki"

P i e r d o l o n y Pinokio

Obejrzałem dobry fantasta ten junior Pinokio

G
Gość
9 października, 9:32, niezdecydowany:

Oglądałem debate w TVN i odniosłam takie wrażenie że merytorycznie i sensownie odpowiadał przedstawiciel z Pis-u pozostali przedstawiciele uprawiali demagogie i propagandę a co nie którzy popisywali się oratorską mową. Jedyna pani była najsłabszą reprezentantką partii którą reprezentowała. Dlatego wybrałem PiS.

OK

G
Gość
9 października, 9:52, Gość:

wg. Barona Slawka zawsze i wszędzie nad morzem wygrywał Stasio Meliorant będzie

9 października, 12:24, Gość:

na pewno w pokomuszym Koszalinku

Oh - bipbipbipbip

G
Gość
9 października, 13:03, Gość:

Idę o zakład, że ci, którzy tak walczą o PiS, będą go nienawidzić zaraz po tym, jak wygaśnie moc socjalnych pakietów.

idź na spacer

G
Gość
9 października, 18:03, Precz z faszyzmem:

Pisowcy to [wulgaryzm]y populiści faszyści Ksenofoby i dürnie

nie swiruj idz na spacer

P
Precz z faszyzmem

Pisowcy to [wulgaryzm]y populiści faszyści Ksenofoby i dürnie

G
Gość

Po co się było wysilać. Pisowcy wystękali, że oni dają, że dbają o prostego człowieka i że jak ich zabraknie inni odbiorą.

Można się rozejść, debata wygrana

G
Gość

pislamista zaorany

G
Gość

Wygrał PiS. Nie musi być przygotowany merytorycznie, wystarczy, że rzucą od niechcenia DAJEMY. Koniec debaty.

Dobrobyt powinien być budowany pracą. Nie jest. Transfery socjalne są wyższe niż płaca.

Za PO mówiono, że tylko idiota pracuje za mniej niż 6000 zł. Za PiS mówi się, że tylko kretyn pracuje.

G
Gość

szkoda że nie było Carycy Katarzyny i kogoś z Solidarności.np Piotrusia Pana po ZSZ największego obroncy ucisnionych.

G
Gość
8 października, 22:45, Gość:

Nigdy więcej oszustów i złodziei z MAFII PO !!!!

9 października, 10:07, Gość:

A oszuści i złodzieje z MAFII PIS tobie nie przeszkadzają?

9 października, 10:32, Gość:

PO oszukało, SLD jeszcze bardziej

PiS może ma swoje czarne owce - ale jest wiarygodne i działa na rzez Polski

UE dba o swoje interesy Niemcy Francja Belgia - nawet Anglia to olewa

chyba że jesteś UBolem i zabrali ci emeryturę to SLD obiecuje przywrócenie emerytur UBekom

9 października, 12:35, Gość:

Nie, no najlepiej być pisowcem bo DAJO

9 października, 12:42, Gość:

Najlepiej wpuścić do Polski tzw "uchodźców" i dać im socjal. A że dają polskim dzieciom i rodzinom to źle. Lepiej dać obcym.

9 października, 13:01, Gość:

Przecież wpuszczają obcokrajowców, dają im socjal. Ba, pracę dają. Niedługo wszyscy będziemy zarabiać najniższą. Jeszcze więcej Ukraińców, Kazachów, Pakistańczyków. Oczywiście w pakiecie z dziesiątkami chorób, z wirusem new delhi na czele.

Kto to robi? PiS, ukochana partia kochająca lud:)

9 października, 13:14, Gość:

Ukrainiec przyjeżdża do Polski i zarabia na siebie, a [wulgaryzm]y z PO chciały przygarniać tysiące islamistów, którzy w doopie mają integrację i utrzymywanie siebie.

Przypomnij mi, jaką wiarę wyznają uchodźcy z okolic Kaukazu? Jest ich coraz więcej, bo Ukraińcy nie są głupi, jadą tam, gdzie więcej płacą.

A tak w ogóle, myślę że to zasłona dymna. Główny powód uwielbienia to 500 PLUS.

G
Gość

Ciekawe czasy nadchodzą. W mojej rodzinie rozmnożyła się głównie budżetówka, niektórzy dobrnęli do 3 dzieci. Reszta młodych na razie po jednym. Chyba nie myślicie, że dzieci budżetówki będa pracowac poza nią, rodzice załatwią stołki.

W budżetówce bierze się emeryturę i pracuje dalej. Chyba nie myślicie, że się będą nudzić w domu za psie pieniądze i jakiś 13 ochłap.

500 plus się przysłużyło, ha,ha,ha... a wy fizole do łopaty.

Dodaj ogłoszenie