Debata przedwyborcza "Dziennika Bałtyckiego" 8 października. Dyskusja kandydatów okręgu gdyńsko - słupskiego

Redakcja, Karol Uliczny

Wideo

Zobacz galerię (45 zdjęć)
Przedwyborcza debata kandydatów na listach w okręgu gdyńsko - słupskim odbyła się we wtorek, 8 października. Dyskusję moderowali dziennikarze „Dziennika Bałtyckiego” Ryszarda Wojciechowska i Dariusz Szreter.

Kolejna debata wyborcza, tym razem „jedynek” z okręgu gdyńsko-słupskiego odbyła się we wtorek, 8 października od godz. 11 do 12:30.

Kandydaci na posłów odpowiadali na pytania dziennikarzy oraz internautów, dotyczące m.in. gospodarki morskiej, edukacji oraz kwestii ustrojowych.
W debacie wzięli udział: prof. Joanna Senyszyn (SLD), Barbara Nowacka (Koalicja Obywatelska), Marek Biernacki (Polskie Stronnictwo Ludowe), Artur Dziambor (Konfederacja) oraz Janusz Śniadek (Prawo i Sprawiedliwość), który w ostatniej chwili zastąpił „jedynkę” z listy PiS, Marcina Horałę, zastąpił.

Prowadzący przedwyborcze spotkanie dziennikarze DB, Ryszarda Wojciechowska oraz Dariusz Szreter, przygotowali trzy rundy pytań do każdego z kandydatów. Ponadto politycy mieli po 30 sekund na wstęp oraz podsumowanie, dwie min na odniesienie się do pytań internautów i tyle samo na odpowiedź jednemu z kontrkandydatów. Najbardziej „zapracowanym” uczestnikiem debaty był przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości, którego oponenci wzięli w krzyżowy ogień pytań. Marek Biernacki chciał wiedzieć dlaczego rząd stawia na via Carpatię kosztem autostrady A1, Barbara Nowacka - czy premierowi Morawieckiemu nie przeszkadza fotografowanie się z kandydatką, która ma zarzuty, a Artur Dziambor dopytywał o to, ile w 2023 r. będzie kosztować zapiekanka, jeżeli PiS podniesie płacę minimalną do 4000 zł brutto.

- W 2007 r. podpisaliśmy porozumienie z rządem PiS o bezprecedensowym wzroście płacy minimalnej o 20 proc. PO straszyła armagedonem. Później Donald Tusk opisywał, jak to Polska przechodzi suchą stopą przez światowy kryzys dzięki popytowi wewnętrznemu. Dzisiaj ten mechanizm się powtórzy - przekonywał kandydat PiS.

- Mówicie o wzrostach płac, a nie mówicie o wzrostach cen - kontrował Artur Dziambor. - Jak my mamy tłumaczyć wyborcom, że są przez was cynicznie oszukiwani? To, że dajecie ludziom więcej pieniędzy nie oznacza, że mają ich więcej w portfelach.

W czasie zaplanowanych rund dziennikarze pytali o gospodarkę morską, kwestie ustrojowe, o to, co należy zrobić, by instytucje odpowiedzialne za ogólnie pojętą kontrolę wyjąć spod zwierzchnictwa polityków, a także o edukację, w tym o wyzwania stojące przed polską szkołą.

- Edukacja wymaga ogromnych zmian, ponieważ nastąpiło wypaczenie programów nauczania - mówiła prof. Joanna Senyszyn. - Edukacji szkodzi klerykalizacja. Religia jest czwartym przedmiotem w szkole, jeżeli chodzi o czas nauczania. To należy zmienić oraz wprowadzić edukację seksualną, gdyż jej brak powoduje katastrofalne skutki, w tym liczne ciąże nieletnich.

Barbara Nowacka zadeklarowała, że KO nie zmieni wprowadzonej przez rząd organizacji szkół, co mogłoby odbyć się kosztem dzieci. Zapowiedziała powołanie złożonej z ekspertów, nauczycieli i samorządowców Komisji Edukacji Narodowej.

- Dzieci muszą wychodzić ze szkoły najedzone i nauczone, niezależnie czy są z małej kaszubskiej wsi czy z zamożnej Gdyni - mówiła kandydatka KO.

Marek Biernacki zwracał uwagę na przywrócenie prestiżu zawodu nauczyciela, potrzebę ograniczenia liczebności klas oraz wprowadzenia tabletu z podręcznikami dla każdego ucznia. Z kolei kandydat Konfederacji zaproponował „urynkowienie” szkolnictwa na bazie „bonu oświatowego”, który byłby do dyspozycji rodziców, decydujących o tym, gdzie i czego dziecko miałoby się uczyć.

Zgodnie z przewidywaniami, jeszcze ciekawiej zrobiło, gdy do głosu doszli internauci. Markowi Biernackiemu zadano pytanie o możliwość przejęcia SKM przez samorząd.

- SKM powinna być dawno usamorządowiona podobnie jak jest z PKM. To jedna z rzeczy, której nie udało się zrobić koalicji PO-PSL.
Podchwytliwe pytanie skierowano do Barbary Nowackiej. Przewodnicząca Inicjatywy Polskiej jako tzw. spadochroniarz musiała zmierzyć się z wymienieniem pięciu powiatów składających się na okręg wyborczy nr 26.

- Zwiedziłam każdy powiat w tej kampanii. Cieszę się, że chcemy sprawdzić czy byłam w Kościerzynie, Kartuzach, Bytowie, Miastku czy Pucku, bo to są właśnie miasta powiatowe.
Uczestnicy spotkania szybko zauważyli, że kandydatka zagalopowała się z Miastkiem...

- Chciałem powiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak prawa kobiet, a są wszystkich obywateli i nie ma powodu, by wpływać na prawo w taki sposób, by dyskryminować mężczyzn - odpowiadał Artur Dziambor na pytanie internauty właśnie o prawa kobiet.

Tu znajdziecie zapis relacji na żywo:

W debacie udział wzięli:

  • Marek Biernacki – Polskie Stronnictwo Ludowe
  • Janusz Śniadek - Prawo i Sprawiedliwość
  • Joanna Senyszyn - Sojusz Lewicy Demokratycznej
  • Artur Dziambor - Konfederacja Wolność i Niepodległość
  • Barbara Nowacka - Koalicja Obywatelska

W pierwszej turze dziennikarze zadawali pytania kandydatom na posłów. Tura druga to czas, w którym każdy z kandydatów mógł zadać jedno pytanie wybranemu przez siebie kontrkandydatowi i tura trzecia, w której dziennikarze odczytali pytania nadesłane przez naszych Czytelników.

Debata wyborcza "Dziennika Bałtyckiego". Kobylarz, Sellin, M...

Narzędzia, które pomogą Ci wybrać

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie