Debata dla nikogo

  Debata dla nikogo

  Marcin Lange

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Okazuje się, że mieszkańców Rumi niezbyt interesuje to, w jaki sposób rozwijać się będzie ich miasto. Trudno o inny wniosek, skoro na dyskusję społeczną nad projektem studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Rumi, którą zorganizowano po tym, jak przez miesiąc projekt studium był wyłożony do publicznego wglądu, przyszło tylu mieszkańców, że można ich było policzyć na palcach jednej ręki.
  Tak nikłe zainteresowanie rumian stara się tłumaczyć Ryszard Grychtoł, wiceburmistrz Rumi.
  - Studium uwarunkowań w zasadzie bardziej interesuje fachowców i osoby zajmujące się urbanistyką niż mieszkańców - przyznaje Ryszard Grychtoł. - Mieszkańcy są o wiele bardziej aktywni w sprawach miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które dotyczą ich bezpośrednio.

  Mieszkańcy Rumi, którzy na spotkaniu się jednak pojawili, najbardziej interesowali się właśnie miejscowymi planami zagospodarowania, głównie terminami uchwalenia tych jeszcze brakujących. Pytali także o dokładną lokalizację obwodnicy północnej aglomeracji trójmiejskiej i o plany miasta dotyczące Góry Markowca.

  Podczas dyskusji urzędnicy przedstawili kierunki rozwoju Rumi. Według nich, pod budowę nowych osiedli mieszkaniowych przeznaczone będą głównie tereny przy granicy z Redą, a strefa przemysłowa ma być zlokalizowana po wschodniej stronie ulicy Pomorskiej.

  Z kolei na obszary bezinwestycyjne wyznaczono tereny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, strefę bezpośredniego ujęcia wody w dzielnicy Janowo oraz Dolinę Zagórskiej Strugi, gdzie zresztą planowany jest rezerwat przyrody pod taką właśnie nazwą. Natomiast w starej Rumi ma zostać uporządkowana zabudowa, głównie handlowa.

  Kramy, sklepiki czy też małe zakłady jeśli nie znikną, mają zostać przynajmniej skupione w jednym miejscu. Planowane jest również uporządkowanie gospodarki terenami w strefach podziemnych ujęć wody, które to tereny podlegają obostrzeniom technicznym.

  Mieszkańcy Rumi do 5 listopada mogą składać wnioski i uwagi do projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Rumi.
  Kolejne konsultacje, tym razem dotyczące Lokalnego Programu Rewitalizacyjnego, w których wezmą udział organizacje pozarządowe, odbędą się w najbliższą środę w Urzędzie Miasta Rumi, przy ulicy Sobieskiego, o godzinie 18.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo