Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

D-Day 2014. Półwysep Helski zmieni się w Normandię

P. Niemkiewicz, R. Kościelniak
P.Niemkiewicz
We wtorek rozpoczyna się jedna z większych rekonstrukcji historycznych na Pomorzu. Pasjonaci militariów spotkają się w Helu, by odtworzyć lądowanie aliantów w Normandii. Miasto na półwyspie na czas imprezy zmienia się we francuskie Hellville. D-Day to gratka dla miłośników militariów.

Miłośnicy historii przed laty postanowili przypomnieć wydarzenia z 1944 r. Na kilkudniowy piknik militarny na Półwysep Helski przyjeżdża ponad setka rekonstruktorów, którzy przywożą wozy bojowe z czasów II wojny światowej. Do Helu ma trafić około sześćdziesięciu pojazdów. Wśród nich spore zainteresowanie wzbudza Sherman, oryginalny czołg armii amerykańskiej.

W tym roku impreza będzie trwała dłużej, niż w poprzednich latach, bo D-Day zaplanowano aż na dwanaście dni. Wszystko zaczyna się we wtorek 12 sierpnia od wciągnięcia na maszt flag państw, które zawiązały koalicję antyhitlerowską.

Od środy można zwiedzać obozowiska uczestników rekonstrukcji. W helskich lasach kwaterować będą Amerykanie, Brytyjczycy, Francuzi, Polacy oraz Niemcy, czyli uczestnicy imprezy ubrani w mundury z czasów II wojny światowej. Na ulicach miasta odbywać się mają parady wozów militarnych.

Atrakcją tegorocznej inscenizacji ma być konkurs mody z lat 40. Organizatorzy zachęcają, by sięgnąć po stroje cywilne. W klimat tamtych lat mają wprowadzić koncerty.

Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszą się inscenizacje walk. Tych w tym roku nie zabraknie. Zaplanowano desant spadochroniarzy, którzy pojawią się na ulicach miasta. Jedna z potyczek zostanie odtworzona przy helskim Muzeum Obrony Wybrzeża. Bitwy zostaną także stoczone w obu portach - wojskowym i rybackim. W tym ostatnim walczyć będą pancerniacy.
Operacja pod kryptonimem D-Day - czyli desant wojsk na plażę Omaha - to główny punkt programu imprezy. Helska plaża na cyplu na jeden dzień zmieni się w wybrzeże Normandii, które bronić będą kryjący się w okopach i bunkrach Niemcy. Oddziały armii amerykańskiej czeka bardzo trudne zadanie, muszą amfibiami wyjechać z wody na plażę wprost pod lufy żołnierzy Wehrmachtu.

Inscenizacja ma pokazać, jakim heroizmem musieli wykazać się alianci, by zdobyć niemieckie pozycje. Autentyzmu całemu spektaklowi nadają wybuchające wokół petardy, które wzbijają w powietrze tumany plażowego piasku. Po zakończeniu bitwy na ulicach Helu odbędzie się parada pojazdów.

Sygnałem do zakończenia tegorocznej edycji D-Day będzie opuszczenie flag wojsk alianckich. Uroczystość odbędzie się na helskiej plaży na cyplu.

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki